.png)
Дивият ям е многогодишно диворастящо растение, което се среща в тропическите региони, някои части от Азия, Северна Америка и Мексико. Дивият ям съдържа сапонини и фитохормона диосгенин, от който организмът лесно произвежда прогестерон. Освен това е богат на витамини, ензими, фитостероли и други биологично активни вещества, които допълват и подсилват действието на диосгенина. Има спазмолитично, потогонно, диуретично, отхрачващо действие, помага при гадене, но в големи дози води до повръщане. С лечебна цел се използват корените на мексиканския сладък картоф. Той помага при различни болести и състояния:
- нервна система - невралгия, успокоява нервите;
- женски състояния - безплодие, сутрешно неразположение, регулира женската полова система при менструални проблеми и по време на менопаузата;
- храносмилателна система - възпаление на стомаха и червата;
- чернодробни заболявания - жлъчни болки, подпомага функционирането на черния дроб, хепатитна конгестия;
- дихателна система - спастична астма, хълцане;
- други - заболявания на отделителната система, холера, крампи, гадене, повръщане.
Коментари (171)
Здравейте,
Хормонозаместващата терапия при менопауза е терапевтично решение, криещо рискове като опасността от развитие на рак на гърдата. От друга страна билколечението също може да бъде опасно, когато се извършва без нужната предварителна подготовка и контрол, защото може да отключи автоимунни заболявания и други нежелани ефекти при прекомерна и неинформирана употреба.
Важно е, ако нямате скорошни изследвания, да направите такива преди да започнете фитотерапията, както и да се проследявате периодично по време на лечебната си програма.
Първата стъпка е промяна в диетата. Бих препоръчала да увеличите значително приема на зеленчуци и варива. Намалете месото, но не го изключвайте напълно от менюто си. Консумирайте повече бобови култури, соя и соеви кълнове (стига да не сте алергични към тях). Жени, които редовно консумират соя, страдат по-рядко от горещи вълни, като съществуват изследвания, че се наблюдава увеличение на клетките в лигавицата на влагалището.
Ключът към подобряване на нивата на естроген чрез прием на билкови екстракти, се крие в съдържанието им на фитоестрогени и изофлавони, които от години се използват с цел предотвратяване и минимизиране на неприятните последици от ниските нива на женските полови хормони. Фитоестрогените имат по-слаб ефект от произведения натурално в организма естроген, но притежават способността да подпомагат балансирането на нивата му в организма на жената в пременопауза и менопауза. Ако нивото на естрогена е повишено, фитоестрогените потискат действието му, но при спадане нивата на хормона, те допълват действието му.
Билките, които може да използвате не са малко, като не е добра идея да взимате всичко наведнъж. Тази тактика рядко води до добри резултати!
Бих ви посъветвала като за начало да включите в режима си екстракт от Витекс (Аврамово дърво). https://revita.bg/shop/vitex-fruit-viteks-plod-400-mg-x-100-kapsuli
Аврамовото дърво регулира хормоните, участващи в менструалния цикъл. Той потиска освобождаването на фоликулостимулиращия хормон и стимулира освобождаването на лутеинизиращия хормон. Води до увеличена продукция на прогестерон, като понижава пролактина.
Започнете с прием на 1 капсула дневно в комбинация със запарка от червена детелина. Червената детелина въздейства чудесно на ранните симптоми на менопауза и допринася за поддържане на нормални нива на естрогена.
Приготвя се течност за пиене, като поставите 1с.л. от цвят червена детелина в 400мл вряла вода. Оставя се за 4-5 минути, след което се прецежда. Приема се около 150мл от течността, два пъти на ден. След 7-10 дни увеличете приема на Витекс на 2 капсули на ден, в комбинация с 3 приема на запарка от червена детелина, преди храна.
След месец на този режим, препоръчвам да направите кръвни изследвания. Не пропускайте и редовните гинекологични прегледи!
С уважение,
Д-р Деяна Жекова
Здравейте!
Не съм наясно със състава и начина на действие на този крем, но проблемите, който описвате налагат конвенционално хормонално лечение.
Поздрави,
Д-р Маргарита Маламова
Здравейте,
При добър ефект след първия месец, може да продължите приема до 3 месеца без прекъсване. След почивка от 1 месец, при нужда може да повторите курса.
Див ям/ Див Ям (корен) 425 mg, се приема по 2 капсули дневно с храната. Ако след първия месец не сте отбелязала значим ефект, може да продължите с друг, подходящ за Вашите оплаквания продукт. Както знаете, хранителните добавки имат индивидуален ефект и понякога се налага да потърсите тази, която действа при Вас.
Поздрави,
Д-р Аелита Петрова
https://revita.bg/blog/ekspertni-mneniya/bilkite-sa-reshenieto-pri-menopauzata
Здравейте!
Дивият ям може да се яде суров, но вкусът му не е особено привлекателен – след първоначалното „нишестено“ усещане се появява горчиво-лютив привкус. Възможно е в напитки от типа „смути“ този вкус да се притъпи от останалите компоненти, особено ако са сладки или подсладени.
Няма определена дозировка на суровите корени от див ям като лечебно средство – като ориентир може да използвате средния рандеман (съотношение между теглото на суровата растителна дрога и изсушената) за корените, който при различните растения варира между 3 и 5, т.е. ако приемем, че дневната доза на продуктите с див ям е 850 мг https://revita.bg/shop/wild-yam-root-div-yam-koren-425-mg-x-100-kapsuli , това е еквивалентно на 850 х 4, или на 3500 мг суров корен – 3-4 грама дневно, в един или най-добре в два приема. По-точна дозировка трудно може да се посочи, без да се знае съдържанието и произходът на суровината – а също така проучванията върху това лечебно растение са правени с изсушен див ям или екстракти от него, вместо със суровите корени.
От фитотерапевтична гледна точка, дивият ям като капсули от реномиран производител има предимството да бъде по-добре оситнен, съответно по-добре усвояем от червата, и особено важно – с гарантирана чистота на суровината откъм тежки метали и органични замърсители, което невинаги е налице при суровите корени без гарантиран произход и контрол. Използвайте пресни корени, само ако можете да се доверите на доставчика.
Поздрави,
Борис Гинчев
Магистър-фармацевт
Аз бих и посъветвала да приема Дуфастон.
Вечерната иглика и дивият ям са много добри продукти, които може да си приема, но при наличие на киста, след като гинекологът е преценил, е по- добре да се приема прогестеронов препарат.
д-р Шефкетова
Да, напълно спокойно може да комбинирате вечерна иглика с див ям. И двата продукта се понасят добре от организма , основните им съставки са безопасни и с висок процент на ефективност. Не сте посочили възраст, но е добре да направите консултация с личния Ви гинеколог за преценка на допълнителна терапия и изследвания при необходимост.
Поздрави,
д-р Шефкетова
Ако цикълът Ви е обилен от месеци, преди всичко е необходимо да се направят лабораторни изследвания – Пълна кръвна картина, за изключване на анемия. Необходима е също консултация с гинеколог и анализ на половите хормони. При силно изразен хормонален дисбаланс с обилно кръвотечение, медикаментозното лечение е по-подходящо, поради опасност от анемия и други усложнения. Див ям може да помогне, но като хранителна добавка ефекта му настъпва по-бавно.
Поздрави,
д-р Аелита Петрова
Здравейте,
Според информацията за див ям, хормоноподобното дествие на неговите биологично активни съставки е неподходящо за заболявания, които са хормонозависими, миома, например. За Вас е добре да приемате Масло от Вечерна иглика. Има много наблюдения и примери на обратна информация от жени в менопауза, че използването на масло от вечерна иглика може да облекчи горещите вълни. Освен това, допринася за подобряване на състоянието на кожата, ставите, намалява сухотата в очите, а според някои проучвания маслото от вечерна иглика може да намали общия холестерол и триглицеридите, като същевременно повиши добрия (HDL) холестерол.
Поздрави,
Д-р Аелита Петрова
Здравейте!
Благодарим за уточнението, ще сменим снимката : ) Дивият ям действително е с бяла сърцевина, а понятията „сладък картоф“ и „див ям“ понякога се използват като синоними в популярните публикации – но наистина са две различни растения – медицинското растение е от род Dioscorea, а сладките картофи се числят към род Ipomoea. Обаче има и второ различие – хранителната добавка Wild Yam се приготвя от северноамериканския (наричан и мексикански) вид Dioscorea villosa, докато африканските видове са много – най-популярният е Dioscorea dregeana и произлиза от източните региони на Южна Африка – знаете ли точно от кой африкански вид имате достъп до пресни сурови корени? D. bulbifera – „въздушният картоф“, също се среща в Африка и се консумира след изваряване. Видовете Dioscorea имат сходен, но не съвсем еднакъв химичен състав.
В общия случай, дивият ям (както африканският, така и американският) може да причини гадене и повръщане, ако се яде суров, а в големи количества може дори да причини кървене, което е характерен ефект на сапонините при предозиране. D. drageana се яде и суров в някои райони на Африка, но само като „аварийна“ храна в условията на тежък глад. Където има условия, се консумира след няколкодневно накисване във вода или при краткотрайно изваряване. Най-добре ще бъде да попитате доставчика си на това растение относно кулинарните му особености, понеже наистина са голям брой видове, имащи различни концентрации на сапонини, органични киселини, флавоноиди, дитерпени, витамини и т.н.
Вероятно не е опасно, ако приемате по 2-3 грама от суровите корени в смути, но дали ще има нужния ефект, който дават фабричните екстракти, не може да се предскаже.
Поздрави,
Борис Гинчев
магистър-фармацевт
Нов коментар