
ПКК е едно от най-често пусканите кръвни изследвания. Зад тази кратка абревиатура стои терминът пълна кръвна картина. Тя се препоръчва както в конкретни случаи при съмнение за дадено заболяване, така и с цел проследяване на общото здравословно състояние.
Кога се назначава пълна кръвна картина?
ПКК може да се назначи при първи симптоми на грип и вирусно заболяване, но също така и при риск от развито хронично състояние. Обикновено такова изследване се пуска веднага при някой или повечето от следните признаци на влошено здраве:
хронична умора и изтощение;
болки в различни части на тялото;
възпалителен процес;
открита инфекция в следствие на вирусен, бактериален или друг тип патоген;
повишена телесна температура и други грипоподобни симптоми;
рязка загуба на телесна маса;
преди и след операция;
съмнение за или установено злокачествено образувание.
Какво показва ПКК?
При лабораторни изследвания на пълна кръвна картина се отчитат стойностите на различни жизнени показатели:
бели кръвни телца (абсолютните стойности или процентни съотношения на неутрофилите, лимфоцитите, моноцитите, еозинофилите и базофилте);
червени кръвни телца (еритроцити) – среден обем, ширина на разпределението им или PDW и други;
хемоглобин;
хематокрит;
ретикулоцити (невинаги са включени в ПКК);
тромбоцити – среден обем и разпределение (PDW);
Как се взима ПКК?
Пълна кръвна картина се изследва задължително на гладно. Препоръчително е да са минали около 12 часа от последното хранене. Ето защо най-често пациентът се вика в лабораторията рано сутрин. На възрастните се взема кръв по венозен път, а на по-малките деца – от пръста чрез капиляр. Преди да се извърши изследването е необходимо пациентът да даде подробна информация за приеманите от него лекарства, включително билки и хранителни добавки. Причината е, че те могат драстично да повлияят на лабораторните стойности.
Референтни стойности на ПКК – разчитане
Тъй като включва множество и изключително важни показатели пълната кръвна картина трябва да се разчита детайлно. Под внимание трябва да се взема както всяка стойност по отделно, така и нейното съотношение с останалите. В разчитането е необходимо да се анализират и други фактори, в това число и:
общото състояние на пациента;
оплакванията и наличните симптоми на пациента;
възраст и пол на пациента;
географското местоположение.
Моля, имайте на предвид, че лабораторните резултати от пълната кръвна картина не са диагноза. Те не дават препоръка за конкретно лечение. Такава може да направи единствено и само вашия лекуващ лекар. В някои случаи стойностите от ПКК могат да станат повод и за назначаване на допълнителни изследвания.
Коментари (0)
Нов коментар