×

Как работи NewPay?


Когато плащате с NewPay, всъщност NewPay плаща поръчката ви вместо вас. Вие я получавате и разполагате с три начина да я платите към тях:



Изберете NewPay като начин на плащане при завършване на поръчката си и следвайте стъпките.

Хеликобактер пилори е вид грам-негативна спираловидна бактерия, с която близо 50% от населението е заразено. Тя населява стомаха и дванадесетопръстника на човек и е най-важната причина за развитието на хроничен гастрит, пептична язва и рак на стомаха. Хората, заразени с този вид бактерия, може да не проявяват симптоми за  години наред, докато възпалението на стомашната лигавица или язвата не се развият достатъчно, за да доведат до появата на оплаквания. Ето защо толкова голям процент от хората са заразени с Хеликобактер пилори, без дори да подозират какви ще са последствията и свободно разпространяват инфекцията сред своите близки.

Как се заразяваме с Хеликобактер пилори?

Заразяването с тази бактерия е лесно и може да се осъществи по много начини. Трансмисията най-често става през устата, когато споделяме общо прибори за хранене, бутилки или пък докосваме заразени повърхности, след което пипаме и устата си. Заразяването чрез слюнка, храна, напитки е бързо и неусетно. Възможно е пренасяне на инфекцията дори по време на полов акт. Рискът от заразяване е повишен при хора с по-нисък социално-икономически статус, лоши хигиенни навици или при небрежност.

Има данни, че по време на бременност дефицитът на желязо и анемията са свързани с инфекцията с Хеликобактер пилори.

Симптоми при наличие на Хеликобактер пилори и какво ги причинява?

  • Болки и парене в корема, особено на гладно;
  • Оригване и/или газове;
  • Гадене и повръщане;
  • Подуване и напрежение в стомаха;
  • Загуба на апетит и удоволствие от храната;
  • Загуба на тегло;
  • Чувство за ситост при консумация на много малко храна;
  • При остър гастрит е възможно да има температура и силна отпадналост;
  • При развитие на язва или при гастроинтестинално кървене- бледа кожа, хипотензия, промяна в цвета на изпражненията.

Веднъж попаднала в храносмилателния тракт, бактерията може да се придвижи към стомашните епителни клетки, където се размножава. Болестните промени в лигавицата на стомаха, където се осъществява бактериалната колонизация, се причиняват от отделянето на редица субстанции като ензима уреаза от Хеликобактер пилори. Ролята на уреазата е да преобразува уреята на серума до вода и амоняк. Адхезията на бактерия към стомашните лигавични клетки, производството на амоняк и други токсични вещества имат деструктивен ефект върху нормалния покривен епител на стомаха. Променя се и алкално-киселинното равновесие, позволявайки на патогенната бактерия в стомаха да се размножава спокойно. Стомашната лигавица в нормални условия има свои собствени защитни и възстановителни способности. Когато Хеликобактер пилори се разпространи достатъчно и наруши тези естетсвени защитни механизми, започва развитието на заболявания като гастрит и язва.

Гастритът представлява възпаление на стомашната лигавица, като първичната фаза на заразяване с Хеликобактер пилори се нарича остра. Острата фаза на гастрита се характеризира с изразена хипохлорхидрия- недостатъчно количество солна киселина в стомашния сок. При задълбочаване на процеса намалява производството на гастрин- хормон, отговорен за нивото на солната киселина в стомаха.

Как се диагностицира и какво лечение е нужно?

Освен чрез клиничната картина, характерна за гастрит и/или язва, причинени от инфекцията с Хеликобактер пилори, бактерията се открива чрез няколко видове тестове. Неинвазивни тестове са изследването на фекална проба за антигени на бактерията и дихателен уреазен тест. Инвазивният метод се осъществява чрез ендоскопия и взимане на биопсичен материал за изследване.

Лечението на инфекцията изисква промяна в начина на хранене, повишена хигиена и антибиотична терапия.

Коментари (0)

Няма коментари към този момент

Нов коментар

Д-р Деяна Жекова
Лекар с опит в Спешна медицина, Вътрешни болести и Ендокринология. 
Сертифициран Тета лечител.

Интересува се от холистична медицина, насочена както към поддържане на комплексното здраве на човек- физическо, психическо и духовно, така и към справяне с причините за заболяванията, а не просто следствията им.

Продуктът беше успешно добавен в любими.