×

Как работи NewPay?


Когато плащате с NewPay, всъщност NewPay плаща поръчката ви вместо вас. Вие я получавате и разполагате с три начина да я платите към тях:



Изберете NewPay като начин на плащане при завършване на поръчката си и следвайте стъпките.
Теломери

 

 

Никой не иска да старее и да се сдобие с болести и бръчки. За съжаление това е нормален и неизбежен процес. От друга страна, при все повече хора той протича изключително интензивно и има много негативни последствия.

 

През последните няколко години категорично се оформи научната идея, че процесите на стареене могат да бъдат значително забавени чрез запазване дължината на теломерите – защитниците на нашите клетки.

 

Човешкото тяло е изградено от различни по вид и функции клетки. Всяка клетка има център, наречен ядро, който съдържа генетична информация или т. нар. ДНК, открита в структурите на клетъчното ядро, наречени хромозоми. В края на всяка хромозома има защитни връхчета, наречени теломери, които предпазват хромозомите от увреждане.

 

Съвременните изследвания откриват пряка връзка между дължината на теломерите и биологичното стареене. Теломерите на младите клетки са дълги, докато старите клетки имат къси теломери. Когато теломерите станат твърде къси, клетъчното делене вече не може да се поддържа и клетките умират. Така е, защото всеки път, когато клетките се делят теломерите се скъсяват, а когато станат твърде къси процесите на клетъчно делене не могат да се поддържат и клетките умират. Това накратко представлява клетъчното стареене, при което роля играят и стресът, замърсената околна среда, лошото хранене и др.

 

Поддържането на нормална дължина на теломерите има изключително значение за доброто здраве и добърия външен вид. Скъсяването на дължината на теломерите може да се забави чрез стимулиране производството на теломераза – естествен ензим, противодействащ на съкращаването на теломерите.

 

Ние наследяваме теломерите от нашите родители, но с времето и под влияние на различни фактори те се скъсяват все повече, без значение от това каква е била дължината им при раждането ни. Прекомерно късите теломери пречат на размножаването на клетките и причиняват дегенерация на тъканите. Някои клетки, включително клетките на имунната система, кожата и косата, са най-засегнати от скъсяването на теломерите, защото те се размножават още повече.

 

За съжаление производството на ензима теломераза също намалява с годините и колкото по-интензивен е този процес, толкова по-бързо стареем. Това означава по-висок риск от развитие на различни заболявания, по-нисък праг на поносимост към стреса, бръчки и увисване на кожата, косопад и изсушаване на косъма, затлъстяване и наднормено тегло и др. Дължината на теломерите всъщност представя нашата биологична възраст и от нея зависи доколко здрави и дори красиви можем да бъдем!

 

Така например, имунната система е силно зависима от дължината на теломерите. Колкото повече се скъсяват те, толкова повече отслабва тя. Едно проучване на австралийски учени още от 2007 г., установява, че намаляването на костната минерална плътност у жените е провокирано до голяма степен от скъсяването на теломерите.

 

Откритието, че теломеразата предпазва теломерите от скъсяване е дело на трима учени – Керъл Грейдър, Джек Шостак и Елизабет Блекбърн, на които през 2009 г. е присъдена Нобеловата награда за медицина. Те обаче правят значимото си откритие доста по-рано.

 

В далечната 1982 г. Джек Шостак и Елизабет Блекбърн за пръв път показват на бял свят „находката”, че теломерите защитават клетките при процеса на клетъчното делене. Две години по-късно Елизабет Блекбърн и Керъл Грейдър откриват значението на теломеразата – ензимът, от когото зависи ДНК синтеза на теломерите.

 

И така, повечето от клетките в тялото могат да се делят само определен брой пъти, като при всеки процес на делене те се износват и накрая умират. Сега следва логичният въпрос има ли начин да се забави скъсяването на теломерите? Вече уточнихме, че чрез стимулация на ензима теломераза скъсяването на теломерите и износването на клетките може да се забави, а понякога – дори да се предотврати. Доказано е, че излагането на клетките на влиянието на теломеразата, спомага за увеличаване дължината на вече скъсените теломери. Идеята е, че ако увеличим синтеза на теломераза в клетките си, процесите на стареене щ бъдат значително забавени, а ние можем да бъдем много по-здрави и жизнени.

 

Как да запазим теломерите дълги?

Едно от най-работещите решения в този случай, е допълнителният прием на висококачествени витамини, минерали и антиоксиданти, както и омега-3 полиненаситени мастни киселини, които доказано допринасят за запазване дължината на теломерите.

 

Тук заслуга отново има Елизабет Блекбърн и нейните колеги от Университета на Калифорния в Сан Франциско, които открили, че ЕРА (ейкозапентаенова киселина) и DHA (докозахексаенова киселина) запазват дължината на теломерите при хора със сърдечно-съдови заболявания и високо кръвно налягане. Резултатите от изследването им, продължило цели 5 години, са публикувани през 2010 г. в Journal of American Medical Association, където се посочва, че при участниците с най-ниски нива на EPA и DHA, теломерите се скъсяват много по-бързо, отколкото у хората, които редовно приемат храни или добавки със съдържание на омега-3.



Според друго изследване на учени от Университета на Юта и Националния институт за природни здравни науки на САЩ, мултивитамините могат да помогнат на жените да запазят теломерите на клетките си в прилично състояние. Изследването е публикувано през 2009 г. в American Journal of Clinical Nutrition и уточнява, че дамите които ежедневно приемат мултивитамини имат с над 5% по-дълги теломери, в сравнение с жените, които не приемат витамини, минерали и антиоксиданти редовно.



Добрите количества витамин D в организма също спомагат за запазване дължината на теломерите, твърди изследване на учени от Лондонския институт по медицина. По-високите нива на слънчевия витамин гарантират значително по-дълги теломери и обратното – колкото по-голям е недостига на витамин Д, толкова повече се скъсяват теломерите.



Според изследване, изнесено през 2010 в British Journal of Nutrition, зеленият чай също може да изиграе ключова роля за запазването на теломерите дълги. Авторите на изследването и учени от Китайския университет на Хонгконг са убедени, че хората, които приемат необходимите милиграми екстракт от зелен чай под формата на добавка или пият по 3 чаши дневно, имат значително по-дълги теломери и по-дълъг с около 5 години живот!



 

 

 

Коментари (0)

Няма коментари към този момент

Нов коментар

Мишела Христова

Мишела Христова е копирайтър и автор на съдържание с дългогодишен опит в изготвянето, редактирането и оформянето на текстове за печатни и електронни медии. Проявява силен интерес към здравословния начин на живот и нутрициологията. Майка на едно прекрасно момче.

Продуктът беше успешно добавен в любими.