×

Как работи NewPay?


Когато плащате с NewPay, всъщност NewPay плаща поръчката ви вместо вас. Вие я получавате и разполагате с три начина да я платите към тях:



Изберете NewPay като начин на плащане при завършване на поръчката си и следвайте стъпките.

Черният шоколад е богат на хранителни вещества, които могат да повлияят положително на здравето. Приготвя се от какаови зърна, които са едни от най-мощните антиоксиданти. Тази статия обяснява какво представлява черният шоколад и дава 6 научно доказани ползи за здравето от консумацията му в разумни количества.

 

Какво е черният шоколад

Черният шоколад се получава чрез добавяне на какаово масло и захар към какаовата маса. Различава се от млечния шоколад по това, че съдържанието на маляко е много ниско или даже липсва. Обикновено, за черен шоколад се счита този с със съдържание на какао 70% или повече.

Черният шоколад е известен със своята силна антиоксидантна активност. Доказано, е че има по-голям антиоксидантен ефект от много плодове с високо съдържание на антиоксиданти като боровинки и акай бери.

Какъв е оптималният процент какаова маса

Най-здравословен и съответно осигуряващ повече антиоксиданти и ползи за здравето е черният шоколад съдържащ процент какаова маса минимум 70%. Колкото по-висок е процентът съдържание на какао, толкова по-висока е концентрацията на антиоксиданти и хранителни вещества в него. Освен това, с нарастване процента на какаовата маса в шоколада, намалява съдържанието на захар в него.

Научно потвърдени ползи за здравето от консумацията на черен шоколад в разумни количества

Различни проучвания се обединяват около идеята, че за умерена и имаща полза за здравето се счита консумацията на 20 – 30 g черен шоколад на ден. Това се равнява приблизително на 150 калории.

  1. Богат на макро- и микроелементи

100 грамово блокче тъмен шоколад със съдържание на какаова маса 70-85% съдържа:

  • 11 грама фибри;
  • 67% от необходимата дневна доза желязо;
  • 58% от необходимата дневна доза магнезий;
  • 89% от необходимата дневна доза мед;
  • 98% от необходимата дневна доза манган;
  • значително количество калий, фосфор, цинк и селен.

Какаовото масло, което влиза в състава на черния шоколад съдържа полезни за здравето мазнини - олеинова, стеаринова и палмитинова киселина. Основна в него е олеиновата киселина, която е известна с благоприятния си ефект върху сърдечно съдовата система, а стеариновата киселина не влияе на нивата на холестерол в организма.

Черният шоколад също съдържа стимулантите кофеин и теобромин, но те са в много по –малко количество в сравнение с кафето.

Разбира се, тази хранителна информация е за 100 грама черен шоколад. Това е доста голямо количество, което НЕ трябва да се консумира ежедневно! В противен случай, резултатът ще бъде нежелано покачване на тегло заради повишаване необходимите на тялото ни дневни калории. Както вече беше споменато, препоръчителният дневен прием е 20 – 30 g.

  1. Мощен източник на антиоксиданти

Черният шоколад е съставен от биологично активни съединения, които действат като антиоксиданти. Сред тях са полифеноли, флаваноиди, катехини и други.

Скорошно проучване доказва, че какаото и черният шоколад имат по-голяма антиоксидантна активност, повече полифеноли и флаваноиди, отколкото всички други тествани плодове, които включват боровинки и акай бери.

  1. Спомага за намаляване на артериалното налягане

Смята се, че флаваноидите в черния шоколад могат да стимулират ендотела на артериите да произведе и отдели азотен оксид. Тази субстанция действа като изпраща сигнал до стената на артериите за отпускане на гладката мускулатура, която се съдържа в тяхната стена. Това води до намаляване съпротивлението върху кръвния поток и следователно намаляване на артериалното налягане.

  1. Повишава нивата на „добрия“ HDL холестерол и понижава тези на „лошия“ LDL холестерол

Дисбалансът между HDL и LDL холестерола се свързва с повишен риск от атеросклероза.

Проучване проведено през 2007г. открива, че чистото какаото на прах повишава нивата на HDL и значително намалява окислението на LDL холестерола при мъжете участници. Доказва се, че антиоксидантите, които се съдържат в какаото предпазват липопротеитите с ниска плътност (LDL) от окисление.

Въпреки това, трябва да се отбележи и, че прекомерната консумация на шоколад и захар има обратния – атерогенен ефект.

  1. Спомага за по-красива кожа

Биоактивните вещества в черния шоколад могат да се отразят благоприятно на кожата.

Най-новите проучвания оборват старите вярвания за шоколада  и доказват, че флаваноидите могат да предпазят кожата от вредното влияние на слънчевите лъчи, да увеличат притока на кръв към нея и да подобрят плътността и хидратацията ѝ.

  1. Благоприятства работата на мозъка

Какаото съдържа стимулиращи вещества - кофеин и теобромин, които са причината да  повишава кръвотока в мозъка, да има ободряващ ефект и съответно да подобрява когнитивната функция.

Все повече проучвания доказват благоприятните ефекти на какаото върху здравето. За да се възползваме максимално от тях трябва да избираме висококачествен черен шоколад със съдържание на какаова маса минимум 70% и да се наслаждаваме на около 20 – 30g от него на ден.

 

Използвана литература:

Candies, chocolate, dark, 70-85% cacao solids Nutrition Facts & Calories

How do dietary flavanols improve vascular function? A position paper - Tankred Schewe

Plasma LDL and HDL cholesterol and oxidized LDL concentrations are altered in normo- and hypercholesterolemic humans after intake of different levels of cocoa powder - Seigo Baba, Midori Natsume, Akiko Yasuda, Yuko Nakamura

Long-term ingestion of high flavanol cocoa provides photoprotection against UV-induced erythema and improves skin condition in women - Ulrike Heinrich, Karin Neukam, Hagen Tronnier

Benefits in cognitive function, blood pressure, and insulin resistance through cocoa flavanol consumption in elderly subjects with mild cognitive impairment: the Cocoa, Cognition, and Aging (CoCoA) study - Giovambattista Desideri, Catherine Kwik-Uribe, Davide Grassi

Коментари (0)

Няма коментари към този момент

Нов коментар

Кристияна  Паункова

Кристияна Паункова е студент 5-ти курс медицина в Медицински университет - София. По време на обучението си стажува в клиники с гастроентерологична насоченост. Професионалните ѝ интереси са насочени към гастроентерология; диететика и лечебно хранене; видове хранителни добавки и тяхното действие върху организма; здравословен начин на живот; естетична дерматология и грижа за кожата.

Продуктът беше успешно добавен в любими.