×

Как работи NewPay?


Когато плащате с NewPay, всъщност NewPay плаща поръчката ви вместо вас. Вие я получавате и разполагате с три начина да я платите към тях:



Изберете NewPay като начин на плащане при завършване на поръчката си и следвайте стъпките.

Болката, независимо в коя част на тялото се намира, винаги е ясен знак на тялото за подлежащ физически или психически проблем. Тя е предизвикателство както за страдащите от нея, така и за медицинските специалисти. Появата й може да се дължи на широк набор от заболявания, които невинаги са очевидни. Правилно поставената диагноза обаче гарантира и правилен подход за справяне с болезненост в корема.

Болки в корема, дължащи се на мускулно увреждане и херния

Абдоминалната болка, появяваща се при увреждане на коремната мускулатура, е често срещана при хората от всяка възраст. Тя се дължи на претоварване на мускулите в коремната стена, разтягания и разкъсвания на тъканта, причинени от физическо претоварване. Може да варира по сила, като подлежащата увреда на мускулната тъкан

се дължи на прекомерни силови упражнения, изпълняване погрешно, особено при млади хора, любители на вдигането на тежести. Претоварване на абдоминалната мускулатура може да се появи и при хора с наднормено тегло, хронична констипация или кашлица. Повишеното налягане в коремната кухина, в комбинация с мускулна слабост, е предпоставка за развитието на абдоминални хернии. Хернията представлява появата на отвор в плътната коремна стена, през който част от вътрешните органи излизат навън. Визуално, в зависимост от степента на развитие, хернията прилича на подутина, съпроводена с болезненост. Тя се усилва при движение, при вдигане на тежко или натоварване, което допълнително води до напрежение и натиск в компрометираната част на коремната стена. Дефинитивното лечение на хернията е оперативно.

Какво значи болка „под лъжичката“?

Обичайно този тип болезненост в корема хората описват в горната част на абдомена. Сред най-разпространените причини за болезненост са: гастрит, язва на стомаха и язва на дванадесетопръстника. Гастритът се дължи на възпаление на стомашната лигавица, обичайно причинено от бактерии. Заболяването е често срещано при хора, злоупотребяващи с алкохол. Състоянието е съпроводено с оплаквания като: киселини, тежест и подуване в стомаха, гадене, повръщане, газове и оригване. Нелекуваният гастрит може да доведе до развитието на стомашна язва, като увеличава риска от появата на рак на стомаха.

Пептичната язва може да се разглежда като усложнение на гастрита. За развитието на язвената болест е нужно съчетанието на външни и вътрешни фактори като: начин на хранене, пушене, алкохолизъм, намалени протективни свойства на лигавицата в стомаха, хранопровода и дванадесетопръстника. Болките в корема при стомашна язва най-често се появяват веднага след хранене, докато при дуоденалната язва те възникват по-късно през нощта.

Друга възможна причина за болезненост в горната област на корема са панкреатитът и жлъчнокаменната болест. Болките при панкреатит са остри и много силни, докато при жлъчни проблеми се описва като пронизваща и разпространяваща се към гърба.

Сред по-безобидните причини за оста коремна болезненост в горната абдоминална част се нарежда и породената от нервно напрежение. Този тип не се дължи на подлежащо физическо увреждане и е по-разпространено сред жените. Описва се като присвиване и отшумява след отминаване на напрегната ситуация или емоция, която я е породила.

Възможно е коремните мускулни болки да се появяват и при настинка или грип. В този случай те не се ограничават единствено в корема, а обхващат и мускулите по цялото тяло.

Болки, локализирани ниско в корема

Силният дискомфорт в долната трета на абдомена се свързва с възпалителни и други заболявания на червата или пикочно-половата система.  Синдромът на раздразненото черво и възпалителните болести на червата се проявяват с болезненост ниско в корема.  Напрежение в долната лява част на корема, в зависимост от характера на усещането и силата му, може да се дължи на безобидно състояние като метеоризъм (газове) или по-сериозни проблеми като запушване на червата или панкреатит.

Болките в стомаха и бъбреците, особено обвързани с уриниране, насочват към подлежащ проблем с пикочната система. Най-често се касае за бъбречнокаменна болест.

При жени в репродуктивна възраст, които се оплакват от крампи и липса на менструация, е нужна гинекологична консултация, за да се отхвърли риска от ектопична бременност.

Коментари (0)

Няма коментари към този момент

Нов коментар

Д-р Деяна Жекова
Лекар с опит в Спешна медицина, Вътрешни болести и Ендокринология. 
Сертифициран Тета лечител.

Интересува се от холистична медицина, насочена както към поддържане на комплексното здраве на човек- физическо, психическо и духовно, така и към справяне с причините за заболяванията, а не просто следствията им.

Продуктът беше успешно добавен в любими.