×

Как работи NewPay?


Когато плащате с NewPay, всъщност NewPay плаща поръчката ви вместо вас. Вие я получавате и разполагате с три начина да я платите към тях:



Изберете NewPay като начин на плащане при завършване на поръчката си и следвайте стъпките.

Сърдечна недостатъчност

Според някои не особено оптимистични прогнози, броят на хората със сърдечна недостатъчност в развитите страни ще нарасне с 46% до 2030 г. Това означава, че още няколко десетки милиона души по света ще страдат от състоянието, при което сърцето е прекалено слабо за да изпомпва качествено кръвта към тялото.

Една от причините за нарастването на броя страдащи от сърдечна недостатъчност, е че зачестяват случаите на сърдечни удари от една страна, а от друга, вследствие на напредването на медицината в развитите страни – и преживяемостта след тях. Твърде често се случва пораженията след прекаран сърдечен удар да доведат до сърдечна недостатъчност, в случай че засегнатият оживее.

Наднорменото тегло и диабетът също са в пряка зависимост с тревожната прогноза за  увеличаването на случаите на сърдечна недостатъчност почти наполовина през следващите дванадесет години. Друга причина е тенденцията за застаряване на населението в развитите страни.

Все пак има и окуражаващи новини. Според изследване, проведено във Великобритания, през 2015 г. случаите на внезапна смърт вследствие на пристъп на сърдечна недостатъчност са с 44% по-малко в сравнение с 1995 г. Авторите на проучването отдават тези положителни резултати на подобренията в конвенционалното лечение на това състояние, настъпили през наблюдавания двадесетгодишен период.

Това което също прави впечатление в анализите им е рязкото увеличение на употребата на коензим Q10 именно в периода, обхванат от изследването. И ако трябва да се погледне отново в настоящето, анкета  от недалечната 2015 г. показва че около 70% от лекарите препоръчват и предписват на своите пациенти със сърдечни проблеми коензим Q10 под формата на хранителна добавка. А все повече хора знаят, че това е една от най-ефикасните добавки при пациенти с проблеми със сърдечно-съдовата система.

Друго проучване, публикувано в края на 2014 г. пък твърди, че когато конвенционалните методи на терапия и лечение се комбинират с приема на коензим Q10, се наблюдава около 45% намаляване на смъртността при пациенти със сърдечна недостатъчност (в сравнение с такива, в чиято терапия ензимът не е включен).

От споменатите резултати може да се заключи, че употребата на коензим Q10 значително намалява риска от преждевременна смърт.

Повечето научни изследвания не се спират само върху резултатите от наблюденията върху пациенти, а се опитват да изяснят механизмите, чрез които коензим Q10 противодейства на рисковите сърдечно-съдови фактори. Така например, едно от тях следи спешните пациенти, постъпващи в университетската сърдечносъдова клиника в Токио, Япония.  Оказва се, че починалите спешни пациенти имат средно 22% по-ниски стойности на коензим Q10 в кръвта си от тези, които преживяват и се стабилизират. Авторите на проучването твърдят също, че пациентите приемащи статини имат средно около 20% по-ниска концентрация на Q10 в кръвта си и заключават, че ниските нива на коензима са пряко свързани с по-високата честота на смъртни случаи в часовете непосредствено след прекаран сърдечен удар.

Още ползи от приема на коензим Q10.

Подпомага когнитивните функции. Добре известно е, че при пациентите със сърдечни проблеми е налице и намален приток на кръв към мозъка, което е съществена предпоставка за отслабване на когнитивните функции. Безспорно е доказано, че пациенти със сърдечна недостатъчност срещат повече затруднения при възприемането и обработването на информацията, което е в пряка зависимост с намаления пренос на свежа кръв към мозъка им. В последно време е установен и друг факт – по-ниската концентрация  на коензим Q10 е свързана с по-слаби резултати при тестове, изискващи съсредоточаване на вниманието. Авторите на изследването заключват, че „увеличаването на нивата на Q10 в кръвта могат да бъдат една добра отправна точка и първа стъпка към подобряване на когнитивните функции при възрастни пациенти със сърдечна недостатъчност“.

В опит за борба с инсулиновата резистентност. Напредването на възрастта, наднорменото тегло и диабетът са пряко свързани със състоянието, познато като клетъчна резистентност към инсулина, или по-накратко – инсулинова резистентност. Резултатът от това се проявява в хронично повишени нива на глюкоза и инсулин в кръвта. А именно тези завишени стойности са в основата на почти всяко дегенеративно разстройство в човешкия организъм.

В изследване проведено върху пациенти с диабет и коронарна болест на сърцето, попадащи във възрастовия диапазон между 40 и 85 г., тридесет от тях получават по 100 mg коензим Q10 в продължение на осем седмици, докато други тридесет приемат плацѐбо. Резултатите категорично сочат, че при пациентите от първата група се наблюдава понижение в нивата на инсулина, за сметка на подобряване на инсулиновата резистентност на клетките.

Редуциране на Липопротеин (а). Известно е, че измерването на типовете холестерол в кръвта – т.нар. добър и лош, се постигат със сложни кръвни тестове, които следят определени маркери. Един от най-ярките биомаркери за наличие на високи нива на лош холестерол и свързаните с него сърдечно-съдови заболявания, е т.нар. Липопротеин (а). Установено е, че при пациенти с нива на този липопротеин, по-високи от 104 nmol/L, рискът от сърдечен удар е доста по-висок. Добрата новина е, че редовното използване на коензим Q10 като хранителна добавка води в дългосрочен план до съществено намаляване на стойностите на Липопротеин (а) в кръвта. И не само това, наблюдава се обратно пропорционална зависимост – колкото по-висока е дозата Q10, толкова по-съществен е спадът в нивата на вредния за организма липопротеин.

Коензим Q10 и селен. Задълбочено четиригодишно проучване се фокусира върху 219 възрастни пациенти , които приемат комбинация от 200 mg коензим Q10 и 200 mg селен дневно. Техните резултати биват сравнявани с тези на друга група от приблизително същия брой хора, които приемат плацѐбо, както и с трета група, които не приемат нито едно от гореизброените.

При участниците с най-ниски базови нива на селен,  комбинираният прием на коензим Q10 и селен редуцира преждевременната смъртност, причинена от заболявания, свързани със сърдечно-съдовата система, с до 50%

Пациенти със сърдечни трансплантации. Напредъкът и бързото развитие на технологиите за сърдечни трансплантации дава нови шансове на пациентите с тежки форми на сърдечна недостатъчност. Въпреки това трудностите в тази област никак не са малки. На първо място – след сърдечна трансплантация често се стига до усложнения, свързани с приема на имунопотискащи медикаменти, както и с появата на редица други странични ефекти. Почти наравно с това стои и другият голям проблем – липсата на достатъчно донори,  особено при положение, че броят на страдащите от сърдечна недостатъчност постоянно се увеличава.

Все повече изследвания твърдят, че пациентите със сърдечна недостатъчност могат да спечелят ценни години живот, повишавайки нивата на коензим Q10 кръвта си. Едно от тях, проведено наскоро, анализира тъкан от пациенти, преживяли сърдечна трансплантация, сравнявайки я с тъканта от здрави донорски сърца. Тъканите от увредените сърца показват средно много по-малка концентрация на Q10, в сравнение с тази от сърцата на донорите. И въпреки че това откритие по никакъв начин не може да се нарече изненадващо, то прибавя още едно доказателство за важната роля на коензим Q10 за здравето на сърдечно-съдовата система.

Фракция на изтласкване. Един от важните показатели на сърдечната дейност – т.нар систола, до голяма степен бива оценявана посредством фракцията на изтласкване. Този показател показва какво количество кръв се изтласква с всеки удар на сърцето, сравнен с количеството кръв, оставащо в него. При здравите хора, показателите на фракцията на изтласкване варират между 55 и 75%, докато за сърдечна недостатъчност може да се говори, когато този процент спадне под  40, а при по-тежки случаи – и под 20. В проучване, проведено преди около 10 години, чувствително подобрение на стойностите на изтласкване се наблюдава при пациенти, лекувани с убиквинол. Показателят на изтласкващата фракция се покачва средно от 22 на 39%, което, погледнато статистически, е около 77% подобрение. За да постигне тези резултати, авторът на експеримента набелязва пациенти с поднормени нива на коензим Q10, стимулирайки ги с умерени дози убиквинон – отначало по 450 mg дневно, които впоследствие достигат до 580 mg. Освен подобряването на фракцията на изтласкване, се наблюдава и значителен прогрес и в общото състояние на пациентите, повечето от които с тежка форма на сърдечна недостатъчност.

В заключение. Интересен факт е, че преди публикуването на първата статия за коензим Q10 в медицинско списание в САЩ през 1983 г., останалият свят изобщо не е подозирал, че коензимът се е използвал широко в Япония за лечение на сърдечни заболявания. В наши дни коензим Q10 се е утвърдил като един от най-ефикасните натурални елементи за профилактика на сърдечно-съдовите заболявания. Той е широко поддържан от кардиолозите както за профилактика, така и като поддържаща терапия, и се предлага все по-масово в аптечната мрежа.

За оптимална абсорбция, се препоръчва коензим Q10 да се приема с най-тежкото ядене за деня, тъй като се разтваря по-добре в присъствието на мазнини!

На revita.bg можете да намерите различни варианти на така важния коензим, включително неговата оптимално абсорбираща се форма – убиквинол. 

Коментари (0)

Няма коментари към този момент

Нов коментар

Мишела Христова

Мишела Христова е копирайтър и автор на съдържание с дългогодишен опит в изготвянето, редактирането и оформянето на текстове за печатни и електронни медии. Проявява силен интерес към здравословния начин на живот и нутрициологията. Майка на едно прекрасно момче.

Продуктът беше успешно добавен в любими.