Съвременният живот е крайно стресиращ, затова е важно да умеем да си почиваме добре и да приемаме по-спокойно случващото се.
Всеки знае какво е усещането за силен стрес, но малко хора са наясно какви реакции предизвикват в тялото негативните преживявания и емоции.
Когато сте стресирани хипоталамусът – висшият център на вегетативната нервна система започва да подава сигнали към други органи и системи в тялото.
Това предизвиква някои нервни и хормонални реакции, следствие на което надбъбречните жлези започват да отделят хормони, включително адреналин и кортизол.
Какво представлява кортизолът и какво прави той? Кортизолът е стероиден хормон, глюкокортикоид, който се секретира от кората на надбъбречните жлези. Всички ние се нуждаем от кортизола, за да живеем.
Ползите от освобождаването на малки количества кортизол в тялото, са следните:
Помага на организма да контролира стреса.
Участва в регулирането на кръвното налягане.
Участва в контрола на кръвната захар и превръщането на глюкозата и мазнините в енергия.
Важен е за правилното функционниране на имунната система.
Поддържането на високи нива на кортизол обаче, може да доведе до много негативни последици. Ако това състояние продължи по-дълъг период от време, се развива т. нар. синдром на Кушинг.
Някои от причините за развитието на синдром на Кушинг, са:
- Хроничен стрес
- Нарушения във функционирането на надбъбречните жлези, които предизвикват засилено отделяне на кортизол
- Прием на стероидни лекарства
- Злоупотреба с алкохол
- Тежка депресия
Високи нива на кортизол (синдром на Кушинг) – симптоми
Промени в настроението. Силно изразени раздразнителност, депресия и тревожност - състояния, предизвикани от дългосрочните ефекти на кортизола върху синтеза на серотонин и допамин.
Храносмилателни проблеми. Високият кортизол нарушава производството на ензимите, необходими за смилането на храната и намалява абсорбцията на витамини, минерали и други хранителни вещества. Установено е, че стресът се причислява сред топ причините храносмилателната система да не функцонира правилно.
Болести на сърцето и хипертония. Твърде стресиращият начин на живот, може да доведе до повишение в нивата на кръвното налягане и увеличен риск от сърдечно-съдови болести.
Проблеми със съня. Обикновено синтезът на кортизол е по-засилен сутрин, когато трябва да сте свежи и енергични. Но хората, чиито надбъбречни жлези произвеждат повече кортизол от необходимото, в сутрешните часове се чувстват уморени, а вечер – бодърстват.
Повишение на теглото. Кортизолът е мощен стимулатор на апетита и същевременно засилва желанието за сладко. Високите концентрации на кортизол в тялото за продължителен период от време, увеличават апетита към мазни, тежки и сладки храни.
Преждевременно стареене на кожата и бръчки. Високите нива на кортизол дехидратират кожата, което води до преждевременно образуване на бръчки.
Хормонален дисбаланс - може да повлияе неблагоприятно баланса на естроген и прогестерон.
Общи симптоми при висок кортизол:
- болки в гърба и врата
- повишена чувствителност към инфекции, следствие на отслабени имунни защити
- окосмяване по лицето при жените
- поява на стрии с розов оттенък (приличат на стриите, които се появяват по време на бременност)
Как да контролирате свръхпроизводството на кортизол?
Намалете приема на кофеин. Установено е, че около 200 mg кофеин повишават нивата на кортиозл в кръвта с 30%. Ако сте страстни любители на кафето, пробвайте за не по-малко от 2 седмици да го заместите с нещо друго, за да видите как ще се чувствате. По този начин ще разберете дали кофеинът действително ви пречи или не.
Спете повече. Опитайте се да си лягате не по-късно от 22 ч., защото часовете между 22:00 и 00:00 са много важни за възстановяването на организма. Качествената почивка през нощта понижава отделянето на кортизол и възстановява всички органи и системи в тялото.
Поддържайте кръвната захар стабилна. Ще се наложи да преустановите начина си на хранене и да започнете да хапвате по малко, по-често и в определено време от деня. Откажете се от рафинираната захар, „бързите” въглехидрати, подсладените напитки, изделията от бяло брашно. Нека менюто ви се състои от добре балансирана комбинация от протеини, сложни въглехидрати и полезни мазнини. Придържането към диета, богата на сложни въглехидрати поддържа нивата на кортизол в нормални граници.
Приемайте достатъчно течности. Пийте не по-малко от 1,5 л. вода дневно. И една важна подробност: изпиването на чаша вода сутрин веднага след ставане и 1 чаша вечер точно преди лягане, също спомага за поддържане ниски нива на кортизола!
Приемайте адаптогенни анти-стрес билки. Доказано е, че една от най-ефикасните билки срещу стрес е ашваганда. Тя е високо ценена в Аюрведа и известна с балансиращото си ума действие. Принадлежи към специалната група растения, известни като адаптогени. Адаптогените нямат нито стимулиращи, нито успокояващи ефекти, а по-скоро привеждат организма в равновесие, благодарение на което той може да устои на стреса.
Към момента изследванията, проведени върху терапевтичните свойства на ашваганда са над 200 на брой - те доказват, че основните ефекти на билката са свързани с контрола върху стреса и бързото приспособяване към неблагоприятни фактори на вънпната среда. Допълнителни ползи на билката: регулира кръвното налягане и холестерола, увеличава физическата сила и издръжливост, включително по отношение на сексуалната мощ при мъжете, намалява апетита.
Revita Ви препоръчва SENSORIL® - патентован екстракт от ашваганда, стандартизиран до най-активните растителни съединения, открити в корена и листата на растението. SENSORIL® е с клинично доказана ефективност и притежава американски и международни патенти за качество.
Вижте всички продукти с Ашаганда
Прочетете още:
- Ашваганда – древна билка с фантастично релаксиращо действие!
- Ашваганда – старата, златна билка срещу стрес и умора!
Прочети още
Коментари (6)
Нов коментар