
Предците ни са живели бавно и скромно. В последно време ние все по-често си даваме сметка колко хубав и приятен всъщност е бил този живот, и се опитваме да го наподобяваме всеки път когато имаме възможност.
Живот на бавни обороти
В последните двадесет години по целия свят се развиват т.нар. движения за живот на бавни обороти (англ. slow movement), чиято философия е толкова проста и вярна, че едва ли някой би я оспорил: „Много по-добре се живее извън забързаното ежедневие”. Движението има десетки хиляди привърженици по целия свят, които упорито се стараят да привнесат философията на бавността във все повече области и дейности от живота ни. Имената на общностите им - интересни и находчиви, като например основания в края на деветдесетте години на миналия век от норвежеца Геир Бертелсен - Световен Институт на Бавността – звучат като от друг свят. Това обаче са съвсем сериозни движения и философии, проповядващи концепцията за бавност, за удоволствие от всеки миг.
Яж бавно
Едно от най-популярните движения, налагащо идеите на тази философия, е движението за бавно хранене (slow food). То има за цел да се бори за съхраняване на традициите в храненето, на традиционните селскостопански култури, характерни за даден регион, за директен контакт между производители и потребители, реализиране на продукцията там, където е произведена (идеята “Eat locally”). Движението възниква през 1989 г. в Италия като международна неправителствена организация. Успява да привлече много последователи и в момента има над сто хиляди членове в 130 страни, включително и у нас.
Пътувай бавно
Бавното пътуване на пръв поглед ще прозвучи на повечето хора като оксиморон. Разгледайте обаче предложенията на повечето агенции за туристически обиколки – Средна Европа за 5 дни, Класическа Италия с три нощувки. Автобусът потегля, нощува се в Будапеща, разглежда се набързо, защото вечерта трябва да е в Братислава, на следващия ден Прага, после Виена ... „Бавнолозите” твърдят, че по този начин туристът нито успява да си почине, нито да добие впечатления от всички места, през които е преминал почти на бегом. Освен това непрекъснатото пътуване, постояната смяна на градове и места в рамките само на няколко дни, различните кухни, с които стомахът е атакуван постоянно, допринасят по-скоро за стрес на организма, вместо за неговото отпускане. Концепцията за бавно пътуване, точно напротив, изключва всякакво бързане и препускане, препоръчва усядането за по-дълго време на едно място, опознаването на местните хора и техния стил на живот, нравите, обичаите им, специалитетите в кухнята...
Бавното родителство
Да, това словосъчетание определено звучи странно. Идеята му обаче е хората да дават на децата си колкото се може повече свобода, в рамките на нормалното, разбира се. Това означава да планирате времето на децата си само когато това наистина се налага, а в останалите случаи да се опитвате да ги оставяте да растат с темпото, което те намерят за добро. Не се опитвайте да решавате собствените им проблеми вместо тях, просто давайте личен пример и се постарайте да им създадете спокойното чувство, че сте зад тях и ги подкрепяте. Едва ли можете да направите нещо по-добро за тях. Свободата, която ще им дадете струва много повече от всякакви уроци по балет или танци. Точно това съветват и много от психолозите.
Не на ГМО културите!
Колкото и куриозно да звучи, движението на бавността е пробило дори в селското стопанство. Целта му е не да се добиват рекордни количества плодове и зеленчуци от декар или да се отглеждат най-големите такива, а да се постигне постоянна и дългогодишна реколта от качествени плодове и зеленчуци. Тук се вплита и идеята за добрата, качествена и чиста храна – една тема, която вълнува всички ни, но малцина са онези, които наистина успяват да живеят по този начин.
И още „бавности”...
- Звучи невероятно, но има идея и за „бавен софтуер”. Той трябва да е разработен така, че да може да служи на потребителите си най-малко петнадесет години.
- В последно време голяма популярност набира и бавното обличане. Естествено, не става въпрос за буквално възприемане на фразата. Идеята на това все още неорганизирано движение е да се надсмива над истерията, налагана от големите модни фирми, относно въпроса какво е модерно, какво трябва а се носи през даден сезон, и какво – не.
- А чували ли сте за... „бавните медии”? Те би трябвало да подават информацията, без да ни засипват с безкрайни баналности. Именно при развиването на тази идея за пръв път се споменава известният израз „информационна диета”.
Животът е прекрасен – наслаждавайте му се!
Запалихте ли се и вие по концепцията за бавността? Всичко, описано по-горе звучи доста забавно. Но знаете ли колко трудно всъщност е да се постигне на практика? Това е начин на живот, който обръща внимание на детайлите, на пълноценното и стойностно преживяване на всяка дребна радост. Онези, които все пак успяват да го постигнат, наистина са независими от стреса около себе си и са истински щастливци!
Коментари (0)
Нов коментар