×

Как работи NewPay?


Когато плащате с NewPay, всъщност NewPay плаща поръчката ви вместо вас. Вие я получавате и разполагате с три начина да я платите към тях:



Изберете NewPay като начин на плащане при завършване на поръчката си и следвайте стъпките.

Масло от крил

Маслото от антарктически крил представлява екологично чист океански продукт, получен от скаридоподобния зоопланктон  Euphausia superbа. То е изключително богат източник на омега-3 мастни киселини (ейкозапентаенова – EPA и докозахексаенова – DHA), а също и на фосфолипиди, холин, астаксантин, стероли, минерали, витамини А и Е. Най-съществените му ползи засягат сърдечносъдовото здраве, мозъчната функция, зрението, кожата и ставите. Тъй като ускорява метаболизма, се препоръчва и като средство, подпомагащо загубата на тегло.

 

Маслото от крил се отличава с високо съдържание на фосфолипиди – липидни молекули, в чиято структура влиза фосфорна киселина. Фосфолипидите присъстват в растителните и животинските клетки, и са основни градивни компоненти на клетъчните мембрани. Приемът им чрез диетата улеснява абсорбцията на мазнините и мастноразтворимите хранителни вещества като омега-3. Фосфолипидите се съдържат в месото, яйцата, рибата, морските дарове и др., и в по-малки количества в някои растителни храни.

Различните видове риба съдържат между 1-1.5% фосфолипиди, докато крилът осигурява около 40%. Поради тази причина, омега-3 мастните киселини в маслото от крил са по-бионалични от онези в рибеното масло. Фосфолипидният компонент на маслото от крил, позволява EPA и DHA в състава му да се усвояват и използват оптимално от тялото. Ползите му са почти идентични с онези, които рибеното масло предоставя, но то е по-бионалично и също така е по-малко вероятно да бъде замърсено с тежки метали.

 

КАКВИ ПОЛЗИ ОСИГУРЯВА

 

Понижава нивата на триглицеридите

Проучване, публикувано в JAMA Network Open by Mozaffarian et al, обединяващо данните от две големи клинични изпитвания, проведени от американски и канадски учени сочи, че маслото от крил значително намалява нивата на триглицеридите в кръвта (1).

Публикацията представя ефектите от омега-3 терапията, приложена върху 520 души с хипертриглицеридемия (много високи плазмени нива на триглицеридите). Участниците били разпределени на случаен принцип и в хода на експеримента приемали масло от крил или плацебо. Нивата на триглицеридите, на плазмените омега-3 и тези на холестерола, били измерени преди, по време и в края на изпитванията, продължили 26 седмици.

Резултатите показали, че при участниците, приемали масло от крил, е имало значително понижение в нивата на триглицеридите (12,7% за 26 седмици), без повишаване нивата на LDL. Терапията е оказала още по-силно въздействие при онези от тях, които били на медикаментозно лечение срещу хипертриглицеридемия.

Преглед на 65 проучвания също установява този ефект (2). Резултатите от тях показват, че маслото от крил потиска производството на триглицериди в черния дроб, които впоследствие се транспортират в кръвния поток под формата на липопротеин с много ниска плътност, известен като VLDL.

В допълнение, маслото от крил спомага за (3):

  • протичане на здравословния липиден метаболизъм;
  • предотвратяване образуването на атеросклеротични плаки;
  • подобряване функцията на ендотелните клетки в кръвоносните съдове;
  • понижаване нивата на кръвното налягане;
  • поддържане на хомоцистеина в нормални граници и ограничаване на риска от увреждания на сърцето.

 

Подобрява когнитивната функция

Благоприятният ефект на маслото от крил върху мозъчната дейност, също е добре документиран – подобрява фокуса и паметта, и подпомага превенцията на болестта на Алцхаймер (4).

Особено полезно е за по-възрастните – резултати от мащабно проучване показват, че при хора между 60 и 73 години, които редовно го приемат, рискът от деменция е значително по-нисък. Причината за това е, че забавя невроналната дегенерация и отслабването на допаминовите и ацетилхолиновите структури в мозъка (5).

Други индикации за употребата му включват депресия (6), тревожност (7), синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност (8), биполярно разстройство (9).

 

Поддържа здравето на очите

Ключово свойство на маслото от крил по отношение на очите е, че намалява риска от развитие на макулна дегенерация – заболяване, при което се уврежда частта от ретината, отговорна за централното зрение. По данни от 21 проучвания, полиненаситените мастни киселини могат значително да забавят този процес и да осигурят защита срещу загубата на зрение (10).

Тук важно участие има и естествено съдържащият се в маслото от крил зеаксантин – мастноразтворим антиоксидант, изпълняващ следните роли:

  • стабилизира структурата на омега-3 мастните киселини;
  • предпазва омега-3 от окисление;
  • въздейства силно антиоксидантно върху ретината и я предпазва от UV-лъчите на слънцето;
  • проявява витамин А-подобна активност.

 

Потиска възпалението и свързаните с него състояния

Острото възпаление е нормален имунен отговор, подпомагащ защитата на тялото от чужди нашественици. Хроничното възпаление от друга страна, може да отключи редица здравословни проблеми, включително затлъстяване, диабет, сърдечни заболявания и др.

Маслото от крил е с високо съдържание на оптимално бионалични омега-3 мастни киселини, чиито противовъзпалителни свойства са доказани. Според проучване на Техеранския университет в Иран, приемът им в продължение само на 8 седмици, води до значително понижение в нивата на възпалителните маркери в кръвта.

Възпалението е в основата на едни от най-често срещаните кожни заболявания – акне и дерматит. В проучване от Южна Корея е установено, че добавките с омега-3 мастни киселини намаляват възпалителното акне с впечатляващите 42% процента (12).

Друго изследване върху животни, публикувано в Journal of Medical Investigation също показва, че DHA и EPA, открити в маслото от крил, блокират производството на специфична молекула, участваща във възпалението и подпомагат терапията на състояния като атопичен дерматит (13).

Съдържащият се в маслото от крил астаксантин, намалява възрастовите петна и бръчките, подобрява текстурата на кожата и повишава нивата на хидратация (14).

Благодарение на противовъзпалителните си свойства, маслото от крил е полезно и при артрит. Според проучване, приемът на 300 mg в продължение на месец, води до значително облекчение на симптомите, включително болезнени усещания и ограничена подвижност (15).

 

Подпомага редукцията на теглото

Омега-3 мастните киселини, присъстващи в крила, предизвикват засилен интерес и поради възможното им участие в контрола на теглото. От една страна, те нормализират производството на грелин и лептин (хормоните, отговорни за усещането за ситост и глад), а от друга – ускоряват изгарянето на приетите калории и превръщането на храната в енергия.

 

В обобщение, криловото масло проявява следните ефекти:

  • Понижава кръвните нива на триглицеридите и холестерола.
  • Забавя втвърдяването на артериите.
  • Намалява болката, възпалението и сковаността в ставите.
  • Подобрява течливостта на кръвта.
  • Намалява риска от съдови инциденти – сърдечни инфаркти и мозъчни инсулти.
  • Възстановява емоционалното равновесие при тревожни разстройства.
  • Изостря зрението и предпазва съдовете на ретината от оксидативния стрес.
  • Умерено понижава кръвното налягане като разширява кръвоносните съдове.
  • Изостря паметта, концентрацията и способността за заучаване на нова информация.
  • Спомага за намаляване натрупването на резервни мазнини и за поддържане на здравословно тегло.

 

 

Източници на информацията

1.Mozaffarian, D., Maki, K. C., Bays, H. E., Aguilera, F., Gould, G., Hegele, R. A., ... & Alvarez, I. O. (2022). Effectiveness of a Novel ω-3 Krill Oil Agent in Patients With Severe Hypertriglyceridemia: A Randomized Clinical Trial. JAMA network open​, 5(1), e2141898-e2141898

2.https://lipidworld.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12944-017-0541-3

3.Khan, S. U., Lone, A. N., Khan, M. S., Virani, S. S., Blumenthal, R. S., Nasir, K., ... & Bhatt, D. L. (2021). Effect of omega-3 fatty acids on cardiovascular outcomes: A systematic review and meta-analysis. EClinicalMedicine​, 38, 100997

4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8854294/

5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35124466/

6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17685742/

7.https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21784145/

8.https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21961774/

9.https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21721919/

10. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34749130/

11. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23023905/

12.https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24553997/

13. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27644556/

14.https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22428137/

15.https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/07315724.2007.10719584

Коментари (0)

Няма коментари към този момент

Нов коментар

Мишела Христова

Мишела Христова е копирайтър и автор на съдържание с дългогодишен опит в изготвянето, редактирането и оформянето на текстове за печатни и електронни медии. Проявява силен интерес към здравословния начин на живот и нутрициологията. Майка на едно прекрасно момче.

Продуктът беше успешно добавен в любими.