
Кашлицата може да бъде суха или влажна, да е по-активна както през деня, така и вечер и през нощта, дрезгава, на пристъпи и т.н. Спрямо характеристиката й, лекарят може да определи до къде е стигнало заболяването, както и вида на нужното лечение.
Най-често в основата на кашлицата са простудите, прекомерното използване на климатик, замърсеният въздух, както и озонът, комбиниращ се с изгорелите газове от автомобилите.
Внимание! Разстоянието от обикновената простуда до бронхита е съвсем малко!
Ако не лекуваме своевременно безобидната на пръв поглед кашлица, е много вероятно да се стигне до възпаления на белите дробове. Стигне ли се до бронхит, се оказва че и тютюнопушенето изиграва основна роля в усложняването на състоянието.
Остър бронхит.
Започва се с обикновено възпаление на гърлото. Вирусите, причинили възпалението, нападат бронхите, в резултат на което техните лигавици се възпаляват. Дразнещата кашлица, секретите, високата температура са най-изявените симптоми на острия бронхит.
Каква е връзката между хранителния режим и острия бронхит?
Храната, богата на слузообразуващи вещества и белтъчини трябва да бъде напълно изключена, докато хроничният бронхит не бъде излекуван. Забранено е месото, млечните продукти, мазните храни, както и тестените изделия от бяло брашно. Много важно също е непрекъснато да консумираме прясно изцедени сокове, билкови чайове, топла вода. Алкохолът и цигарите естествено са напълно изключени.
Острият бронхит се нуждае от билкови инхалации с лайка, невен, слез, черен бъз, борови връхчета, невен и др.
Антибиотиците се препоръчват само и единствено когато бронхитът е предизвикан от бактерии!
Дали острият бронхит не е станал хроничен?
Ако втори път и повече се разболявате от бронхит, който обаче се лекува изключително трудно и продължава по 3 месеца и повече, като кашлицата обикновено е придружена и със секрети, може би бронхът ви е станал хроничен. Пушенето и замърсеният въздух в работните помещения или у дома изключително усложняват състоянието, като най-често именно те превръщат бронхита в хроничен. Ако не се вземат навременни мерки, бронхитът става хронично обструкционен (ХОББ).
Внимание: от ХОББ до белодробен емфизем остава само крачка, тъй като следствие на заболяването бронхиалната система изтънява и се нарушава нормалният прием на кислород от организма.
Поставяне на диагнозата.
След прегледа със слушалки, рентгеновата снимка и функционалното изследване на дишането, лекарят с точност може да установи състоянието ви.
ХОББ и лечение.
За съжаление, ХОББ не се лекува, затова най-важното в случая е самата превенция. Отказът, или в по-лошия случай – драстичното намаляване на тютюнопушенето, избягването на помещения с цигарен дим, редовната профилактика, както и навременното лечение на всяка инфекция (колкото и незначителна да бъде тя), са от огромно значение за намаляване риска от заболяването.
При вече установена диагноза, лечението може да изиска терапия с медикаменти, които отпускат и разширяват бронхите, инхалаторни кортикостероиди, секретолитици и муколитици, кислородолечение или антибиотици.
Коментари (0)
Нов коментар