
Окото има 2 части, които отговарят за фокусиране на образите - роговицата и лещите. При нормални обстоятелства всеки от тези фокусиращи елементи има идеално гладка повърхност на извивката подобно на топка. Така цялото количество постъпваща светлина се пречупва по еднакъв начин и пресъздава ясен образ в задната част на окото (в ретината). Ако, обаче, роговицата или лещата на окото не са напълно гладки, светлинните лъчи не се пречупват правилно. Това води до отклонение в пречупването като замъгляването на образа може да бъде в хоризонтална, вертикална и диагонална посока.
Астигматизмът замъглява зрението при всякакви разстояния. Той се наблюдава още при раждането и обикновено е свързан с късогледство или далекогледство.
Признаците на астигматизма са свързани с изкривяване на различните части на зрителното поле, замъглено виждане, преумора на очите, главоболие.
Обикновено астигматизмът се появява по рождение. Възможно е, обаче, той да възникне вследствие от заболяване, хирургическа намеса или нараняване на очите. Астигматизмът не се повлиява отрицателно от четенето на оскъдна светлина, стоенето прекалено близо до телевизора или от наличието на кривогледство.
Целта на лечението на астигматизма е да се коригира неправилната извивка, която причинява замъгленото виждане. Това е свързано с носенето на коригиращи лещи или очила. Все по-често се използва хирургическата намеса, при която се коригира повърхността на окото чрез използването на лазер.
Коментари (3)
Нов коментар