
Съществуват две групи фактори, провокиращи развитието на белодробен емфизем. Първата група включва фактори, нарушаващи еластичността и здравината на структурните елементи на дробовете: нарушена микроциркулация, въздействие на газообразни вещества (кадмиеви съединения, азотни оксиди), цигарен дим, прах във въздуха и др. Тези фактори могат да доведат до развитие на първичен, винаги генерализиран белодробен емфизем.
Втората група фактори повишават налягането в белите дробове и довеждат до прекомерно разширяване на алвеолите, алвеоларните канали и респираторните бронхиоли. Най-сериозният фактор от тази група е обструкцията на дихателните пътища, възникваща при хроничен обструктивен бронхит. Това заболяване е основна причина за развитие на вторичен или обструктивен белодробен емфизем.
Основните симптоми на заболяването са следните:
- чувство на задух и недостиг на въздух при минимално усилие
- кашлица
- хрипове
- цианоза
- изразено увеличаване на гръдния кош
- разширяване на междуребрените пространства
- повишена прозрачност на белодробните полета (прави се рентгенова снимка)
Възможните усложнения включват дихателна недостатъчност, сърдечна недостатъчност, пневмоторакс (въздух в плевралната кухина). Всяко от тези усложнения води до инвалидизация на пациента.
Основни методи за лечение на белодробен емфизем са свързани с:
- отказване от тютюнопушенето (основен метод при профилактиката на белодробния емфизем) и изключване на вредните фактори, провокиращи развитието на заболяването;
- климатолечение (провежда се през летния сезон);
- кислородотерапия (инхалации с въздух обогатен с кислород, методът може да се прилага и в домашни условия);
- при развитие на дихателна недостатъчност - специална дихателна гимнастика за подобряване на белодробната вентилация и белодробния газообмен;
- адекватно лечение на заболяването, предизвикало развитието на белодробния емфизем (хроничен бронхит, бронхиална астма). При наличие на инфекциозни заболявания следва да се приемат антибиотици. В голяма част от случаите се назначават отхрачващи препарати и лекарствени средства за разширяване на бронхите и релаксиране на бронхиалните мускули.
Някои форми на белодробен емфизем изискват хирургично лечение.
Профилактиката на белодробния емфизем в общи линии съответства на профилактиката на хроничния бронхит (отказване на цигарите, изключване на опасните и вредни производствени фактори, своевременно лечение на инфекциозните заболявания и др.). Важна роля играе ранното диагностициране и лечение на хроничния бронхит.
Коментари (4)
Здравейте!
За съжаление, белодробният емфизем представлява необратимо изменение на белодробната тъкан. За да мога да преценя в каква степен структурните промени са се развили при Вас, трябва да видя рентгенова снимка от последното Ви изследване, както и предишни такива, ако сте се проследявали във времето. Емфиземът се свързва с хронично възпаление в белия дроб. Тези части на органа, които са засегнати от процеса и участват в газообмена между кръвта и въздуха, който дишаме, претърпяват изменения, водещи до тяхното трайно разширяване. Тези патологични разширявания могат да засегнат различни части от белия дроб, като могат да обхванат дори и целия орган.
Тъй като не знам повече за Вашия индивидуален случай и дали имате и придружаващи заболявания, мога да препоръчам да се откажете от всички лоши навици, водещи до деградация на белодробното Ви състояние.
Желая Ви успех по пътя към по-здравословен живот и справяне със състоянието!
С уважение,
Д-р Деяна Жекова
Нов коментар