
Основната причина за възникване на белодробна емболия са тромби, пренесени от долните крайници. По-рядко това са тромби от таза, бъбреците, черния дроб, сърцето и ръцете. В някои случаи емболът представлява малко въздушно мехурче, мастна тъкан, амниотична течност или талк от венозно въведено лекарство.
Пълното блокиране на главната белодробна артерия води до летален изход. Частичната емболия предизвиква симптоми, които варират в зависимост от размера, броя и местоположението на емболите. Обикновено първият симптом на белодробната емболия е затрудненото дишане, което може да бъде съпроводено от болки в гърдите. Наблюдават се също така ускорен пулс, мокра кашлица, леко повишаване на температурата и събиране на течност в белите дробове. По-редки симптоми са кашлянето на кръв и отоците на долните крайници. При наличие на по-голям ембол е възможно леко посиняване на кожата, изпъкване на вените по шията, световъртеж и обща слабост.
Факторите, които повишават риска от възникване на белодробна емболия са следните:
- продължителна неподвижност (например при тежко болни хора и такива приковани към легло)
- белодробни заболявания (белодробен емфизем, хроничен бронхит и др.)
- застойна сърдечна недостатъчност
- тромбофлебит
- сърповидно-клетъчна анемия
- варикозно разширени вени
- бременност
- фрактура или операция на долен крайник
- изгаряния
- затлъстяване
- рак
- продължителна употреба на някои видове орални контрацептиви
Диагностиката на белодробната емболия е свързана със снемане на семейна анамнеза, провеждане на обстоен физически преглед и назначаване на необходимите изследвания:
- рентгеноскопия на гръден кош - помага да се изключат други заболявания на дихателната система, показва локализацията на натрупаната течност и позволява да се установи опасността от белодробен инфаркт
- скенер на бял дроб - позволява да се открият нарушенията в кръвотока
- белодробна ангиография
- електрокардиография - помага да се различи белодробна емболия от сърдечен пристъп
- газов анализ на кръвта
Лечението на белодробната емболия е насочено към временното поддържане на сърдечносъдовата и дихателната функции (докато не се разтвори емболът, предизвикал запушването на белодробната артерия) и към предотвратяването на повторна емболия. Повечето емболи се разтварят за 10-14 часа. При необходимост се прилага кислородна терапия и се назначават антикоагуланти, за да се предотврати формирането на нови тромби. На пациентите с масивна белодробна емболия, намиращи се в шоково състояние често се предписват специфични лекарствени средства. На пациентите с ниско кръвно налягане, предизвикано от белодробната емболия, се предписват препарати за повишаване на налягането и стесняване на кръвоносните съдове. При бактериална емболия е необходимо да се определи възбудителя на инфекцията, а след това да се назначи лечение с антибиотици.
Коментари (54)
Здравейте,
След прекаран Ковид при определен процент хора се наблюдават продължителни оплаквания от всякакъв характер. Това е състояние, известно още като дълъг Ковид, което се отнася до симптоми, продължаващи повече от три седмици след диагностицирането на инфекцията, които може да се наблюдават повече от година след преболедуване. Част от най-характерните симптоми са: умората, болка в гърдите и стомаха, главоболие и замаяност, сърцебиене, болки в ставите или мускулите, проблеми със съня и много други. Съвета ми е да се консултирате с кардиолог отново, който да ви направи кардиограма, назначи кръвни изследвания с подходящи маркери и по негова преценка образно изследване.
Поздрави,
д-р Александър Кръстев
Здравейте,
Белодробната тромбоемболия е състояние, при което кръвен съсирек запушва белодробна артерия. Това е диагноза, характерна за пациенти с болки в гърдите и с недостиг на въздух. Стандарта включва: навременно търсене на медицинска помощ, пулмоангиография(образно изследване на съдовете на белия дроб), с която да се докаже състоянието и да се определи мащабите на поражение. След пълното изясняване на състоянието се предприема лечение, индивидуално за всеки пациент, което може да включва екстракция на тромба и третирането му с фибринолитични медикаменти. След първоначалните действия, при стабилно и спокойно състояние, пациентите продължават лечението си в къщи, като повечето имат предписан антикоагулант и/или антиагрегант (медикаменти за разреждане на кръвта), както е Еликвис при Вас. Наред с него е нужно да се приемат и лекарства за предпазване на стомаха от кървене. След като не се чувствате добре е нужно да потърсите медицинска помощ лекуващия Ви лекар или кардиолог (ако порядъкът не е спешен).
Поздрави,
д-р Александър Кръстев
Нов коментар