
Причина за езофагита е инфектиране или възпаление на хранопровода. Инфекцията може да бъде причинена от бактерии, вируси, гъбички или заболявания, които отслабват имунната система. Много често причинител на заболяването е кандидозната инфекция, особено при хора с отслабена имунна система (при диабет и СПИН например). Друг често срещан причинител е херпесът.
Възпалението на хранопровода може да бъде резултат от различни фактори:
- наличие на гастроезофагиален рефлукс
- повръщане
- хирургическа интервенция
- прием на лекарства – особено аспирин или други противовъзпалителни лекарства
- поглъщане на токсични вещества
- хернии
- лъчева терапия при ракови заболявания
Симптомите на езофагита са свързани със затруднено или болезнено преглъщане, киселини, рани в устата, усещането за нещо заседнало в гърлото, гадене, повръщане. Ако усещате някои от тези симптоми е добре да се свържете с лекар. Диагностицирането на заболяването е свързано с подробен преглед, ендоскопия (дълга тръба, с помощта на която се оглежда хранопровода), биопсия.
Лечението на заболяването зависи от първопричината за появата му. Инфекциите се лекуват с приема на антибиотици, антигъбични или антивирусни средства. Понякога се налага приема на кортикостероиди за намаляване на възпалението. При силни болки при преглъщане се налага интравенозно хранене, за да се избегне дехидратацията и недохранването.
Със сигурност може да си помогнете при езофагит, ако спазвате следните препоръки:
- избягвайте пикантната храна;
- избягвайте твърда храна – ядки, крекери, сурови зеленчуци;
- избягвайте киселинообразуващи храни като домати, портокали, грейпфрути и техните соковe
- приемайте храната на малки хапки и я дъвчете добре;
- пийте течностите със сламка, за да улесните преглъщането;
- избягвайте алкохола и цигарите.
Коментари (5)
Здравейте,
Да, подходящо е.
Както знаете, причината за възпалението на хранопорвода /езофагит/ може да е инфекциозна – бактерии, гъбички, вируси; гастро-езофагеален рефлукс /връщане на киселини от стомаха към хранопровода/; лекарства – аспирин, ибупрофен, други нестероидни противовъзпалителни и т.н.
Според специалисти, пробиотик е добре да се приема при хронични инфекции, проблеми с храносмилането и метаболизма. Пробиотиците подобряват имунната реакция спрямо причинителите на възпаление и предпазват от усложненията на хроничните възпалителни заболявания в ставите, сърдечно-съдовата система и т.н. Подобряват усвояването на хранителни вещества, контрола на холестерола и триглицеридите, и като цяло подобряват състоянието и функцията на храносмилателната система. Допринасят за възстановяване на добрия метаболизъм и имунитета, от голяма полза са за здравето на устната кухина, като я защитават от развитието на бактерии, гъбички и вируси.
Напр. 1. Acidophilus & Bifidus 10 Billion Active Cells Double Strength Ацидофилус бифидус 10 милиарда активни пробиотици; 2. Omnilact Immun / Пробиотик Омнилакт Имун; 3. Probiotic 30 billion / 8 Probiotic Strains Пробиотик и т.н.
Поздрави,
Д-р Аелита Петрова
Нов коментар