
Фенилаланинът е незаменима аминокиселина, участваща в изграждането на молекулите на ДНК, на протеините в тялото, както и в това на редица важни за правилното функциониране на централната нервна система хормони, като допамина, който е сред основните невромедиатори в мозъка и участва в регулацията на движенията и настроението.
Недостигът на фенилаланин се проявява при нарушена хормонална активност, както и при употреба на синтетични антидепресанти. Той се изразява в неприятни ефекти като потиснатост, сънливост, умора, депресия и намалена продуктивност и мотивация. В същото време високият прием на фенилаланин може да бъде опасен за хора с проблеми на сърдечносъдовата система (аритмия, високо кръвно) или при пациенти, страдащи от психоза.
Действието на фенилаланина е стимулиращо и антидепресантно. Особено ако се съчетае с витамин C и витамин B6, той подобрява мозъчната дейност и паметта като в същото време намалява апетита и нуждата от сън. В този смисъл фенилаланинът е предпочитан невростимулант от хора, които са подложени на тежки физически натоварвания и системен стрес. Съществуват редица експериментални данни, че аминокиселината може с успех да се прилага за профилактика на сексуална дисфункция.
Фенилаланинът се съдържа основно в протеини от животински произход, особено в органовите меса.
Коментари (23)
Здравейте,
Фенилкетонурията е наследствено заболяване и се проявява в няколко различни форми. В зависимост от типа на заболяването, начинът на протичане и изява на симптомите е различен. Най-добрият вариант за прогнозиране на резултатите е от следящият Вашето детенце педиатър/ общопрактикуващ лекар с педиатричен профил и добър генетик.
Има общности за родители, чиито дечица имат фенилкетонурия и може да сте си взаимно полезни.
Според мен, при стриктно и правилно спазване на диетата и имайки предвид, че заболяването при Вас е открито рано, прогнозата в дългосрочен план е положителна. Ако детето се развива с правилните темпове и не забелязвате отклонения, съвсем възможно е да води нормален начин на живот.
Всъщност, диетата при това заболяване е животоспасяваща.
Проследяването на кръвните изследвания е необходимо минимум до 2-4 годишна възраст, а в някои случаи и цял живот. Най-правилен отговор, обаче може да Ви даде генетик, който да бъде ангажиран със типа на Фенилкетонурията и състоянието на детенцето.
Пожелавам Ви успех и кураж от сърце!
Поздрави,
Д-р Колева
Нов коментар