
Различават се остър инфекциозен ендокардит (с бързо прогресираща клинична симптоматика; засяга трикуспидалната, по-рядко аортната клапа) и подостър инфекциозен ендокардит (с постепенно развитие, до няколко седмици или месеца; поразява аортната, по-рядко митралната клапа; и трикуспидалната клапа при наркомани).
Заболеваемостта от инфекциозен ендокардит съставя средно 2-4 случая на 100 000 души население, а смъртността достига до 21-50%, в зависимост от локализацията и характера на поражението (левостранен или десностранен ИЕ, естествени или изкуствени клапи), формата и етапа на заболяването (остър или подостър ИЕ), съпътстващите заболявания, тежестта на усложненията и др.
Факторите, повишаващи риска от развитие на инфекциозен ендокардит, са: наличие на изкуствени сърдечни клапи; вроден порок на сърцето; ревматични и други придобити поражения на клапите; пролапс на митралната клапа; наркомания; диагностични и лечебни процедури с използване на катетри и ендоскопски инструменти; стоматологични процедури; операции, засягащи лигавицата на дихателните пътища, стомашно-чревния тракт и пикочните пътища.
Етиологията на инфекциозния ендокардит зависи от обстоятелствата, провокирали неговото възникване. В 45-65% от случаите на ИЕ при хора с естествени сърдечни клапи, заболяването възниква вследствие на стрептококи (S.viridans и S.bovis), в 5-18% – на ентерококи и в 20-35% – на стафилококи. При развитие на сърдечна недостатъчност нараства ролята на S.aureus, Enterococcus spp., S.pneumoniae и S.pyogenes.
При наркомани заболяването най-често засяга аортната клапа, а водещи възбудители на инфекцията са бактериите S.aureus, Pseudomonas aeuginosa и ентерококи.
Развитието на инфекциозен ендокардит след операция за поставяне на изкуствена клапа най-често се дължи на стафилококи, ентеробактерии, дифтероиди, P.aeruginoza, S.epidermidis, S.aureus и гъби от рода на Candida и Aspergillus.
Като усложнение на друго инфекциозно заболяване инфекциозният ендокардит може да бъде провокиран от бруцели, легионели, нокардии, рикетсии, хламидии и микоплазми.
Лечение на инфекциозен ендокардит
За лечение на ИЕ се прилагат антибиотици с широк спектър на действие – мускулно, венозно, артериално (след посявка на кръв за определяне на бактериалния възбудител) и саниране на инфекциозното огнище.
При развитие на сърдечна недостатъчност и неефективност на медикаментозната терапия се прилага хирургично лечение.
При отсъствие на своевременно хирургично лечение, при развитие на тежка сърдечна недостатъчност, смъртността достига до 60%, а при поражение на аортна клапа – до 80%.
Коментари (11)
Нов коментар