
Варикозата е заболяване на вените, водещо до образуване на възли и изтъняване на венозните стени. Варикозната болест (варикоза, варикозно разширени вени) е широко разпространено заболяване. От варикоза страдат 47% от жените и 30% от мъжете в България. Най-често варикозно разширените вени се появяват в областта на прасците, но могат да засегнат целите долни крайници.
Визуално заболяването може да се характеризира с наличие на нагънати и разширени вени в долната част на краката и бедрата. Когато вените се разширят, те се разтягат и губят своята еластичност. Често това води до образуване на така наречените „венозни възли", които лесно могат да се разкъсат. Кожата в поразените участъци става суха, тънка и лесно ранима. Появяват се хиперпигментации, ранички и малки язви. Състоянието често е придружено от силни болки.
Съществуват различни причини за варикозно разширени вени:
- вродена или придобита недостатъчност на венозните клапи;
- вродена или придобита слабост на венозните стени;
- интоксикации, травми, тежки физически натоварвания, бременност;
- прием на хормонални и противозачатъчни средства;
- наднормено тегло и неправилен хранителен режим;
- работа, изискваща продължително стоене в седнало или изправено положение.
Американските учени смятат, че варикозната болест може да бъде предавана по наследство. Според статистическите данни от разширени вени страда почти 40% от възрастното население на планетата, което превръща варикозата в едно от най-разпространените заболявания на долните крайници.
Бъдещите майки са изложени на висок риск от развитие на варикоза. По време на бременността нивото на хормоните в организма се увеличава, предизвиквайки отслабване на тъканите и понижаване нивото на колаген. За отслабените тъкани става все по-трудно да се борят с увеличеното по време на бременността количество кръв и в резултат се развива варикоза, която често отшумява след раждането.
За диагностициране на варикозно разширени вени са необходими преглед от специалист флеболог и ултразвуково изследване.
За профилактика на варикозно разширени вени се препоръчват:
- редовни занимания със спорт (ходене пеш, плуване, гимнастика);
- масаж на краката;
- ограничаване на консумацията на сол и тестени храни;
- избор на свободни дрехи, които не стягат и не притискат краката;
- носене на ортопедични стелки.
Съществуват различни методи за лечение на варикоза, сред които:
- Медикаментозно лечение. Провежда се за намаляване на отоците и неприятните усещания в поразените участъци на долните крайници, а също така за повишаване на устойчивостта към статичните натоварвания.
- Компресионни чорапи. Намаляват отоците и предотвратяват венозния застой. Използват се както за профилактика на варикозно разширени вени, така и в качеството на допълнително средство към оперативното лечение.
- Флебектомия (оперативно отстраняване на варикозните вени). Прилага се при напреднал стадий на заболяването. Операцията се извършва с интравенозна анестезия и продължава между 20 и 40 минути. Приблизително 2 часа след операцията, пациентът може да ходи самостоятелно.
- Склеротерапия. Най-разпространеният метод за лечение на варикоза. Представлява инжектиране на склерозиращо вещество във вената. Под въздействие на склерозанта, увредената вена се свива и спира да работи, а кръвта започва да тече по съседните здрави вени. За извършване на склеротерапия се използват специални тънки игли и микрокатетри. Процедурата е безопасна и практически безболезнена. Склеротерапията се провежда амбулаторно и дава добри лечебни и козметични резултати. Продължителността на лечението зависи от стадия и формата на заболяването.
Ефективен вид склеротерапия е така наречената „пеносклеротерапия", която позволява да се отстранят както големите, така и малките варикозно разширени вени. Към настоящия момент това е един от най-използваните методи за третиране на разширени вени и трофични язви и често замества оперативното лечение.
Оптималният метод за лечение на варикоза може да бъде определен единствено от специалист флеболог след обстойно изследване на пациента.
Коментари (7)
Здравейте,
Необходима е консултация с флеболог или съдов хирург. При наличие на тромботичен процес, лимфедем и слаба физическа активност, в горещите летни дни рискът от усложнения на варикозната болест силно нараства.
Лимфедемът е хронично заболяване, при което има застой на лимфа в лимфните пътища, поради нарушение на движението на лимфната течност и преминаване на част от течността през съдовата стена към междуклетъчното пространство, с последващ оток.
Застоят на лимфа и венозна кръв нарушават сърдечно-съдовия кръговрат /кръвообръщението/ и са предпоставки за възможно влошаване на състоянието Ви.
д-р Аелита Петрова
Нов коментар