
За лечебните свойства на това растение се споменава още през Средновековието, като се предполага, че идеята за неговите качества дошла от лилавите ивици на венчелистчетата, които приличат на зачервени очи. Тогава монасите отглеждали лековитото растение в своите билкови градини.
Цялата билка, без корена, се използва във фармацията за производство на лосиони, пудри, тинктури и чайове. Най-голям ефект има, когато растението се бере, докато е свежо и разцъфнало – през юли и август.
Билкарите смятат, че очанката е билка, с която се постигат ефективни резултати в борбата с разнообразни очни проблеми. Те твърдят, че танините в нея действат подобряващо при изсушаване на лигавиците на очите и облекчават дискомфорта, причинен от алергии или простуда.
Промивки по няколко пъти на ден с отвара от тази билка помагат при сърбеж, сълзене и възпалени очи. Успешно се прилага при конюнктивити, блефарити, уморени очи, катаракти, петна по роговицата и възпаление на слъзните канали, ечемик, сенна хрема.
Танините в очанката традиционно се използват и за справяне с респираторни проблеми. Пиенето на отвара от очанка води до освобождаване на секретите в белите дробове, натрупани вследствие на алергии и настинки, а също така се отразява добре и при синузит.
В българската народна медицина очанката се прилага при стомашни заболявания, язва и жълтеница. Засилва функциите на стомаха и червата. Използва се при болести, свързани със стомашни киселини и оригвания, ободрява и засилва апетита. Действа тонизиращо на целия организъм и е едно прекрасно природно средство не само за борба с всички изброени дотук здравословни проблеми , но и за профилактика и поддържане на добрите жизнени функции и остротата на зрението.
Установено е, че очанката подобрява зрението при възрастни хора над 70 години. Билката е особено богата на витамини А, С и група В, както и на желязо и силиций.
Ревита Ви препоръчва:
Очанка (билка), 430 mg
Коментари (7)
Нов коментар