
Тинтявата се е използвала като лек в индийската медицина аюрведа и в древната китайска медицина като антипиретично и антихелминтно средство. Корените от тинтява се използват от векове и в народната медицина на европейските народи. Лечебният ефект от техния екстракт е документиран в продължение на дълъг период от време в много известни учебници по медицина. Той е изключително полезен при изтощение, дължащо се на хронични заболявания, в случаи на обща слабост и липса на апетит.
Тинтявата съдържа едни от най-горчивите гликозиди (гентиопикрин и амарогентин), познати на науката досега. Те стимулират секрецията на слюнка в устата и солна киселина в стомаха. Освен това тя е богата на алкалоиди, тритерпени, пектин, танин, микроелементите бор, желязо и цинк.
Данните от последни научни експерименти проведени доказват, че екстрактът от корените на тинтява засилва секрецията на стомашната лигавица и служи като апетитовъзбуждащо средство. Друго изследване доказва, че той стимулира храносмилането, отделянето на слюнка и жлъчен сок. Има благотворен ефект върху чернодробната функция. Съвременните медицински проучвания разкриват, че билката има и кръвотворен, антибактериален, противогъбичен и стимулиращ имунитета ефект. Използва се като лек за възпалено гърло и при различните видове артрит. Многобройни изследвания доказват, че е много добро средство за бързо зарастване на рани. Влиза в състава на някои фармацевтични препарати за отказване от тютюнопушене. Използва се и в голям брой козметични продукти.
Не се препоръчва употребата на хранителни добавки от корени от тинтява по време на бременност и кърмене. Не трябва да се приемат от пациенти страдащи от стомашна язва и деца под 18 години.
Ревита Ви препоръчва:
Синугард, 156 mg
Броуд спектрум ензими, 275 mg
Коментари (0)
Нов коментар