
Кръвта в кръвоносните съдове на хемороидите е ярко червена, тъй като това е артериална кръв. Затова обилното кървене от хемороидите може да бъде много опасно и да доведе до сериозна кръвозагуба.
Хемороидите могат да бъдат вътрешни или външни в зависимост от мястото на тяхното образуване. Вътрешните се образуват в горната част на аналния канал, а външните са разположени в долния му край до ануса.
Вътрешните хемороиди не причиняват болка или дискомфорт. Когато възглавничката на вътрешния хемороид продължи да се уголемява, той може да излезе от ануса. В канала хемороидът може да бъде наранен от преминаващата фекална маса, да прокърви или да се възпали. Външните хемороиди се различават от вътрешните. Те се усещат като подутини на самия анус, не пречат на функционирането на ануса и създават проблеми само ако кръвта в тях се съсири. В този случай се наблюдава тромбоза, образува се бучка (която е силно болезнена) и се налага хирургическа намеса.
Причината за образуване на хемороидите не е докрай ясна. Предполага се, че това е свързано с недостатъчния прием на фибри, продължителното стоене в тоалетната и запека. Често срещани са и хемороидите по време на бременност. Туморите в областта на таза също могат да причинят уголемяване на хемороидите, тъй като пречат на отвеждането на кръвта чрез вените. Възможно е причината за образуване на хемороиди да се крие в загубата на еластичност на съединителната тъкан, която поддържа артериите, изхранващи аналния канал. Този процес се ускорява с напредване на възрастта.
Лечението на хемороидите е свързано с включване на фибри в диетата (приемане на плодове, зеленчуци, зърнени култури), увеличаване приема на вода, използване на медикаменти (мехлеми, гелове, кремове, свещички). В по-малко от 10% от случаите на хемороиди се налага оперативното им отстраняване.
Ревита Ви препоръчва:
Бодлив залист/ Миши трън (корен), 470 mg
Готу кола (билка), 475 mg
Зърнастец (кора), 425 mg
Черен бъз (плод & цвят), 575 mg
Коментари (2)
Нов коментар