Ракът на гърдата е едно от най-честите заболявания в световен мащаб. Среща се при жени и мъже, като с напредване на възрастта, рискът от развитието му се увеличава. Поради тази причина е много важно да не пренебрегвате необходимостта от редовните профилактични прегледи!
Въпреки че в повечето случаи ракът на гърдата се среща във възрастта след 40, е възможно да се развие и по-рано – тогава е доста по-агресивен от обикновено.
Първата среща с рака на гърдата обикновено е свързана с откриването на бучка/бучки, но до този момент той минава през няколко етапа на развитие. Ето защо бучката много често може да бъде сигнал за наличие на напреднал стадий на рак на млечната жлеза. Имайте предвид още, че в ранните си стадий коварното заболяване не „боли”. Затова познаването на собственото тяло и сигналите, които то подава е от огромно значение за ранното откриване на проблема.
Американското общество за борба с рака предупреждава, че за заболяването са характерни симптоми, изискващи задълбочено изследване от специалист. Важно е обаче да знаете, че те невинаги са окончателно доказателство за наличие на рак и могат да показват хормонални или други нарушения. Някои от познатите на всички ни по-очевидни признаци, са свързани с промени в структурата на гърдата, бучки, промени в цвета на кожата и/или вида на зърното и др.
Има обаче и някои по-необичайни признаци,които трудно бихме свързали с това заболяване. Да видим кои са те!
Сърбеж, зачервяване и болка в областта на гърдите. Болките и чувствителността са нормално явление по време на менструацията, но при рак на гърдата могат да се появят и извън периода на месечния цикъл. В допълнение, подуването и топлината могат да бъдат сигнал за по-малко познатия възпалителен рак на гърдата. Той предизвиква подуване и сърбеж, и може да бъде болезнен. Повечето жени, преминали през този тип заболяване споделят как в началото са мислели, че става въпрос за алергична реакция, свързана с изтръпване и сърбеж. Най-отличителният белег при възпалителен рак на гърдата е зачервяването, което може периодично да изчезва, след това да се появява отново. Промените в кожата на гърдата също са много характерни за това заболяване – случват се промени в кожната текстура, които водят до поява на т. нар. портокалова кожа. Имайте предвид, че този вид рак се развива относително бързо. Затова зачервяването, сърбежа, необяснимото усещане за топлина в областта на гърдите, промяната във вида на кожата, както и внезапното нарастване на гърдите, изискват бързи мерки!
Болки в гърба. В много от случаите на рак, се наблюдават болки в гърба, обикновено в горната част между плешките. За съжаление тези болки често биват считани за мускулни, отдават се на проблеми с гръбначния стълб, разтягане на сухожилие и прочее. Трябва да знаете обаче, че развитието на тумора дълбоко в тъканите на млечната жлеза, е честа причина за дискомфорт в областта на гърба. Другата вероятност е свързана с метастази в областта на ребрата или гръбначния стълб.
Болка и чувствителност в областта на подмишницата. Изследванията показват, че аскиларните лимфни възли са първото място, на което се разпространяват туморните клетки. И точно както подутите лимфни възли в областта на гърлото и шията са сигнал за грип, така и подутите, наболяващи лимфни възли в областта на подмишницата могат да означават наличие на тумор. Запомнете: всяка болка, чувствителност, удебеляване или подуване в областта на подмишниците е причина за обстойни преглед и изследвания!
Промени във вида и функционирането на зърното. Един от често срещаните признаци за наличие на тумор, е промяната в цвета и формата на зърното. Усещането при докосване на зърното също се променя – чувствителността намалява, което се усеща особено по време на секс. И още: изпускането на секрет от зърното, приличащ на мляко, по-бистър или пък кървенето, могат да сигнализират за наличие на тумор.
Промени във формата на гърдите. Общоприето е схващането, че най-видимият знак за наличие на рак на млечната жлеза са бучките. Това обаче не е точно така. Установено е, че при много от пациентките, едната гърда започва значително да се различава от другата по формата си. Най-често едната гърда става по-елипсовидна от другата. Специалистите съветват редовно да следите за промени във формата на гърдите си. Правете го, дори и при отсъствие на каквито и да било други отличителни признаци!
Ракът се страхува от антиоксидантите – едни от най-добрите природни агенти за профилактика на здравето! Живеем в интересни времена – науката и медицината напредват все повече, технологиите навлизат все повече в нашия живот, все повече хора се обръщат към алтернативната медицина и здравословното хранене... Парадоксът е, че въпреки тези положителни тенденции, светът се превръща във все „по-токсично” място – въздухът, който дишаме става все по-мръсен, плодовете и зеленчуците съдържат опасни пестициди в количества над допустимата норма, докато в същото време почвите обедняват откъм минерали и други ценни вещества, в месото има хормони и антибиотици, говори се, че пшеницата, овеса, ръжта и други зърнени култури са претърпели драстични ГМО трансформации.... Всичко това води до натрупването на анормални концентрации свободни радикали в организма и респективно – развитие на рак. Ето защо днес, повече отвсякога, се нуждаем от антиоксиданти – хранителни вещества с невероятно мощно действие срещу всевъзможните вражески атаки, които идват отвън! Антиоксидантите неутрализират свободните радикали и не им позволяват да нанесат необратимите си щети.
Свободните радикали са силно реактивни химикали, които увреждат клетките. Образуват се естествено в организма и играят роля в много клетъчни процеси. Достигнат ли високи концентрации обаче, свободните радикали стават опасни, тъй като те увреждат всички основни компоненти на клетките, включително ДНК, протеините и клетъчните мембрани. Увреждането на клетките, причинено от свободните радикали, особено на ДНК, играе основна роля в развитието на рак и други заболявания.
Тялото произвежда някои от антиоксидантите, които използва, за да неутрализира свободните радикали.Тези антиоксиданти са ендогенни. Въпреки това за да получи всичко необходимо, тялото разчита основно на външни (екзогенни) източници на антиоксиданти, които идват от диетата и хранителните добавки.
Антиоксидантите, които можем да си набавим чрез храната и някои натурални продукти се различават по своята активност. Един от най-мощните сред тях е дииндолил-метанът (DIM) – вид индол, производно на индол-3-карбинола (I3C) – силно антиоксидантно фитосъединение, съдържащо се в кръстоцветните зеленчуци (броколи, брюкселско зеле, кейл и др.). Основна роля на DIM в организма е, че възпрепятства метаболизирането на излишния естроген в токсични за здравето субстанции, спомага за извеждането му от тялото и проявява силно антиканцерогенно действие.
Най-важният механизъм на действие на I3C и DIM - модулиране на естрогенния метаболизъм.
Естрогенните рецептори присъстват на повърхността на почти всеки тип тъкан в тялото и са свързани с няколко вида хормонално зависими ракови заболявания.
Тялото променя или метаболизира естрогените по два взаимно изключващи се пътя. Това респективно води до образуване на съединения с драстично различни биологични активности. Двата ензима, отговорни за метаболизиране на естрогените са 2-хидроксилаза и 16-алфа-хидроксилаза. Проучвания показват, че 2-хидроксилаза генерира „добрия“ естрогенен метаболит 2-хидроксиестрон (2-OHE1), което намалява риска от рак на гърдата. В случаите когато естрогените се метаболизират по пътя на ензима 16-алфа-хидроксилаза, рискът от рак на гърдата е по-висок.
Много проучвания сочат, че дииндолил-метан и индол-3-карбинол „отклоняват“ метаболизма на естрадиола от опасния път на 16-алфа-хидроксилазата към 2-хидроксилаза и могат да имат значима роля в профилактиката на хормонозависимите ракови заболявания.
С нарастващата токсичност на естествената среда, в която живеем, профилактиката на рака се превръща във все по-важна част от живота ни. Въпреки огромните инвестиции, вложени в мащабни изследователски дейности, науката за съжаление все още не разполага с решения за много от формите на тази смъртоносна болест. Към момента дииндолил-метанът (DIM) е едно от най-надеждните естествени средства за профилактика, което след консултация с лекар, би могло да се комбинира и с основното лечение.
Продуктът на американската компания Nature’s Way - ДИМ Плюс™, съдържа висококачествен екстракт от кръстоцветни зеленчуци (спанак пудра, броколи пудра, зеле пудра), патентован като Indolplex® дииндолилметан.
ДИМ Плюс™ допринася за правилния метаболизъм на естрогена и неутрализирането му по естествен начин.
BioResponse-DIM е единственият патентован комплекс, източник на микрокапсуловани форми на DIM, които демонстрират отлична абсорбция и ефикасност. BioResponse DIM® комбинира чист DIM, в комбинация с витамин E и фосфолипиди (фосфатидилхолин), с цел по-добро усвояване в стомашно-чревния тракт.
BioResponse-DIM® и DIM® са търговски марки на BioResponse, LLC. BioResponse-DIM® е патентована технология за производство на ди-индолилметан с висока бионаличност (с патент от САЩ # 6,086,915).
Дозировка. Жени: по 2 капсули дневно с храна. Мъже: По 2 капсули 2 пъти дневно с храна.
Nature’s Way - производителят на ДИМ Плюс™ има 50-годишна експертиза в създаването на натурални продукти за здраве!
Прочети още
Коментари (40)
Здравейте!
Абсолютно ми е невъзможно да дам мнение без преглед. Съветвам да се консултирате с мамолог и при необходимос и дерматолог.
Поздрави,
д-р Шефкетова
При Вас вероятна причина за състоянието Ви е доброкачествена фиброкистозна мастопатия на млечната жлеза, породена от хормонален дисбаланс в резултат на силния стрес. За изключване на по-сериозна причина за оплакванията Ви, е необходима консултация с гинеколог и мамолог.
Поздрави,
д-р Аелита Петрова
Да, бих посъветвала да направите консултация с мамолог и във връзка с оплакванията от изтръпване на ръцете и болките, бих посъветвала консултация с невролог.
Поздрави,
д-р Шефкетова
За съжаление не мога да дам становище без преглед. Ако не сте сигурна в лекаря, който сте посетила направете повторна консултация при друг мамолог, който при необходимост би назначил допълнителни изследвания.
Поздрави,
д-р Шефкетова
Здравейте,
Ако образуванието е лимфен възел, а не мастна тъкан, то може да е реакция на процес в млечната жлеза, а такъв не се открива при мамографията, т.е. друга диагноза в момента не може да се постави и е възможно да е мастна тъкан. Самият лимфен възел не може да „стане рак“. За Ваше успокоение, може всеки месец да правите контролен преглед относно големината и другите характеристики на „лимфния възел“.
Поздрави,
Д-р Аелита Петрова
Здравейте!
Съветвам Ви да направите ехографско изследване на двете млечни жлези и консултация при мамолог. До тогава помолете Вашия партньор да бъде малко по-внимателен, при положение , че намирате закономерност в появата на описаното образувание.
Поздрави,
Д-р Шефкетова
Здравейте,
Необходима е консултация с мамолог, който според възрастта и след прегледа ще прецени какво изследване е необходимо да се направи – рентгенография на млечните жлези, ултразвуково изследване или и двете. От резултатите зависи дали ще бъдете само под наблюдение или е необходимо лечение.
Поздрави,
Д-р Аелита Петрова
Здравейте,
Най-вероятно няма повод за тревога, но тъй като явно сте притеснена, може да потърсите второ мнение при по-квалифициран специалист, в университетска или друга АГ клиника.
д-р Аелита Петрова
Нов коментар