
Повечето от болките в областта на ушите са предизвикани от инфекции. Външното ухо боли най-често, когато слуховият канал е влажен, което създава условия за развитие на бактерии. Инфекцията временно влошава слуха и предизвиква болка, като може да се развие в средното ухо, ако се замърси дрениращата го евстахиева тръба. Неизлекуваната инфекция на средното ухо може да се прехвърли към вътрешното ухо. Тогава се чувства болка в главата и виене на свят, понеже е засегнат и вестибуларният апарат. „В основата на профилактиката на ушните инфекции стои хигиената”, обяснява Ана Шет, главен лекар в Центъра за детско здраве в Дануд, щата Джорджия.
Как се лекуват болки в ушите?
Ушите трябва да са сухи. Плувците често страдат от ушни инфекции, защото слуховият им канал много често е влажен. След плуване водата трябва да се изкара и изпари възможно най-бързо.
Използвайте антисептици като профилактично средство срещу инфекции!
Как да предпазим ушите си при полет в самолет?
Болката в ушите при рязко набиране на височина или снижаване на самолета се дължи на разликата в налягането от двете страни на тъпанчето. То или се вдлъбва, или се опъва в зависимост от движението. Най-често преди полет се приема аерон или псевдоефедрин. Само при 32% от пътниците, приели подобен препарат, се появяват болки в ушите. Този тип лекарства намаляват отделянето на секрет в евстахиевата тръба и така налягането в средното ухо се изравнява с налягането във външното ухо.
„Тези средства снижават риска от запушване на ушния канал”, споделя д-р Джефри Джонс, завеждащ отделение в болницата в Гранд Рапидс, щата Мичиган. Важно е да се знае, че псевдоефедринът е противопоказен при заболявания на щитовидната жлеза, сърцето и хипертонията. Ако за вас не е добре да използвате съдосвиващи лекаствени средства, д-р Джонс съветва да използвате механично почистване на евстахиевата тръбичка. Методът е много елементарен – запушете носа и се постарайте да вкарате върха на езика си в носоглътката. Тръбата ще се разшири и по нея ще премине въздух, като можете да помогнете на процеса с преглъщане. Ефектът е много ефективен преди да се е появила болката, а не след като настъпи. Не продухвайте ушите си. Не трябва да си запушвате носа и издишвайки да увеличавате налягането в устната кухина. „Има опасност при наличието на секрет в евстахиевата тръбичка той да попадне в средното ухо. Другият риск е от повреда на тъпанчето”, предупреждава д-р Джонс. За малките деца се препоръчва да се даде преди полет бонбон или дъвка за да се обезпечат непрекъснати гълтателни движения.
Коментари (2)
Нов коментар