Коварният диабет се превръща в световна епидемия - всяка година около 7 млн души се оказват засегнати от хроничното заболяване, като приблизително 70 000 от тях са деца.
Според статистическите данни, в България хората с диабет са около 500 000 души, но около 40% от тях не предполагат за състоянието си. По данни за САЩ например, засегнатите от диабет са около 24 млн души, като само 18 млн знаят, че са диабетици.Ето защо диабетът често е наричан „тихият убиец”.
Диабетът е два основни типа – диабет тип 1 и диабет тип 2, като възрастните заболяват предимно тип 2. Основните рискови фактори за развитие на диабет са наличие на семейна история на заболяването, неправилно хранене, наднормено тегло, недостатъчна физическа активност, стрес и др.
Поради по-общия си характер, някои от симптомите при диабет са трудно разпознаваеми и хората често не им обръщат внимание. Но повишената кръвна захар действа като отрова, затова ако имате съмнения първото, което трябва да направите, е консултацията със специалист!
Характерни симптоми при диабет.
Често уриниране и жажда.
Ако твърде често ви се ходи до тоалетната по малка нужда и ставате дори през нощта, вероятността да имате диабет или да сте в преддиабетно състояние е голяма. При диабет бъбреците работят на пълни обороти, тъй като тялото се опитва да се отърве от глюкозата в кръвта. След като кръвната захар достигне високи нива, заедно с глюкозата, бъбреците отделят и голямо количество течности. Прекомерната жажда показва, че тялото се опитва да компенсира загубата на тези течности. Тези симптоми вървят ръка за ръка и показват, че вашето тяло се опитва да наложи контрол въру нивата на кръвната захар.
Загуба на тегло.
Високите нива на кръвна захар обикновено предизвикват могат да доведат до загуба на тегло. Наред с изгубената чрез урината глюкоза, диабетиците губят и много калории. Бъбреците работят интензивно, за да изхвърлят излишната захар, което води до значителна загуба на калории. Обезводняването (следствие от високата кръвна захар), също е част от причината за неестественото отслабване.
Необосновано чувство на глад.
Повишеният апетит също е типичен за диабета симптом, който обикновено е придружен с резки покачвания и спадове в нивата на кръвната захар. Именно високите нива на инсулин ви карат да се чувствате гладни. Недостигът на енергия кара организма да иска още и още калории, за да може да преодолее умората.
Кожни проблеми и инфекции.
Необяснимите кожни сърбежи в резултат на лоша циркулация или суха кожа, потъмняването на кожата около врата или под мишниците, често са предупредителен сигнал за диабет. Често появяващите се гъбични инфекции на гениталиите, кожните инфекции (циреи, гнойни пъпки и др.), възпаленията на пикочните пътища също могат да бъдат симптоми на диабет.
Бавно зарастване на рани.
Трудно зарастващите рани, дори най-обикновени порязвания и натъртвания, както и бавно преминаващите, инфекции са често срещани при диабет. Причина за появата им са високите нива на кръвна захар, които нарушават функционирането на белите кръвни клетки и не им позволяват да прочистят мъртвите тъкани от тялото. Повишената чувствителност към гъбични инфекции се дължи на това, че гъбичките и бактериите обичат богатата на захар среда.
Умора и раздразнителност.
Високите нива на кръвна захар неминуемо провокират негативни психо-емоционални състояния и умора. Когато клетките не могат да усвоят глюкозата, която им помага за набавянето на енергия, те започват да преработват други вещества, които обаче не отделят достатъчно енергия. Внимание: при наличие на често повтарящи се напрегнатост, раздразнителност, неадекватност, разсеяност, отпадналост и др. подобни, незабавно се обърнете към специалист. Много често хората отдават появата на тези симптоми на други фактори или изобщо не им обръщат внимание, а това може да изиграе много лоша шега на незнаещия за заболяването си пациент.
Замъглено виждане.
Изкривеното и замъглено виждане може да бъде резултат от завишените нива на кръвна захар, които провокират свиването и надуването на очната леща. В подобна ситуация има вероятност да се стигне и до пълна слепота.
Мравучкане и/или изтръпване.
Сърбежа, подуването и изтръпването на ръцете и краката, придружени от парещи болки, могат да показват, че диабетът отдавна е налице и вече е увредил нервите. Ако нивата на кръвната захар се задържат високи прекалено дълго време и болният не приема съответните медикаменти, има опасност да се стигне до невропатия (трайно увреждане на нервите).
Берберин - Прочетете повече за №1 природно средство, полезно при диабет!
Здравословната диета е от първостепенно значение за контрола върху диабета. Ако се комбинира с правилните природни продукти, които да подсилят благоприятните й ефекти, вие ще бъдете в добра форма и значително ще подобрите качеството си на живот. Едно от утвърдените и мащабно изследвани натурални средства за облекчаване на симптомите при диабет, е берберин. Той представлява растителен алкалоид и най-често се извлича от корена на растението Berberis vulgaris (обикновен кисел трън). Той принадлежи към структурния клас на протоберберините и присъства също в кората на други видове растения, включително Hydrastis Canadensis L., Coptis chinensis Franch, Arcangelisia flava (L.) Meer., B. aquifolium Pursh. and B. aristata D.C. и др. Използвал се е в китайската и Аюрведическата медицина още около 3000 година пр.н.е.
Берберинът има широк спектър положителни клинични ефекти при диабет, затлъстяване и високи нива на холестерола. Този естествен алкалоид стимулира производството на АМР-активирана протеин киназа (AMPK) – ензим с ключова роля за клетъчната енергийна хомеостаза и усвояването и окисляването на глюкозата и мастни киселините, когато клетъчната енергия е ниска.
Берберинът стимулира фосфорилирането на AMPK, в резултат от което съотношението цикличен аденозинмонофосфат към аденозинтрифосфат (АТФ) в клетките директно се увеличава и се стимулира усвояването на глюкозата. Благодарение на естествения си антихипергликемичен ефект, берберинът има значими ползи за пациентите с диабет тип 2.
Но механизмът на действие на берберина по отношение на диабета не се свежда единствено до АМР-активираната протеин киназа. Така например, през 2010 г., изследователи от Китайската академия на медицинските науки откриха, че берберинът увеличава експресията на инсулиновите рецептори, което доказва потенциала му да намалява инсулиновата резистентност при диабет тип 2 (виж ТУК).
През 2010 г., изследователи от Държавния университет в Южна Дакота откриват, че берберинът ефективно намалява риска от затлъстяване у пациенти с диабет тип 2. Резултатите от проучването показали, че добавките с берберин директно инхибират адипогенезата – процесът на генериране на мастни клетки (Виж ТУК).
Увреждането на нервите е едно от най-често срещаните усложнения при диабет тип 2. Благодарение на способността си да намалява възпалението, берберинът спомага за намаляване на риска от диабетна невропатия (Виж ТУК). В проучване от 2013 г. изследователи от Националния университет Кюнгпук и Медицинското училище Keimyung в Южна Корея откриват, че способността на берберина да намалява болката при диабетна невропатия е съизмерима с ефектите на традиционните фармакологични средства.
Има и изследвания, според които берберин контролира нивата на лошия холестерол (LDL) благодарение на способността си да увеличава разграждането на протеина PCSK9 (Виж ТУК).
Revita Ви препоръчва: WellBetX® Берберин – естествен продукт, спомагащ за контрола върху кръвната захар, теглото и холестерола!
Една дневна доза (2 капсули) от WellBetX® съдържат 1000 mg берберин, извлечен от растението кисел трън. Приемът на WellBetX® допринася за облекчаване на симптомите при инсулинова резистентност, поддържане здравословни нива на кръвната захар и холестерола, и нормализиране на теглото.
WellBetX® Берберин е продукт на Natural Factors – най-големият производител на хранителни добавки в Северна Америка!
Прочети още

Коментари (41)
Здравейте,
Възможно е състоянието Ви да се дължи на рязко понижаване на кръвната захар /хипогликемия /. Хипогликемията е един от симптомите на болестта Захарен диабет, но също така може да е начален признак, предупреждение за диабет. Дължи се на отделянето на твърде много инсулин след хранене, което бързо понижава нивото на кръвната захар. Алкохол на гладно също може да е причина за хипогликемия, някои медикаменти – също. Нередовно хранене и усилена физическа работа също може да причинят спадане на кръвната захар. Ниско кръвно налягане, атеросклероза и лошо хранене на мозъка – също. Необходима е консултация с ендокринолог и изследване на кръвната захар сутрин на гладно, гликиран хемоглобин, кръвно-захарен профил, орален глюкозо-толерантен тест и т.н. по преценка на лекаря.
Поздрави,
д-р Аелита Петрова
Нов коментар