
Слънчев тен
Бронзовият тен несъмнено придава на нашата кожа по-красив и екзотичен вид. Но приятният слънчев загар, който ни помага да се чувстваме по-привлекателни и красиви, често носи сериозни рискове за здравословното ни състояние. Излагането на слънчевите UV лъчи ускорява процеса на стареене и повишава риска от развитие на рак на кожата. За да предпазите кожата си от слънчеви увреждания, когато сте навън, използвайте слънцезащитни продукти с фактор 15 или по-висок. Ако кожата ви е светла или податлива към изгаряне, използвайте продукти с фактор не по-нисък от 30.
Слънчево изгаряне (първа степен)
Слънчевото изгаряне е увреждане на кожата, причинено от ултравиолетовите лъчи на слънцето. Повечето изгаряния причиняват зачервяване на кожата, парене и болка. Изгарянето първа степен засяга само външния слой на кожата. То обикновено се проявява няколко часа след излагането на слънце и отшумява за няколко дни. Студените компреси, аспиринът, ибопруфенът, хидрокортизонът и овлажняващите кремове могат да намалят болката и дискомфорта, причинени от слънчево изгаряне.
Слънчево изгаряне (втора степен)
Изгарянето втора степен засяга нервните окончания и по-дълбоките слоеве на кожата. То обикновено е по-болезнено и отшумява по-бавно. Характеризира се със зачервяване на кожата и образуване на мехури, които не трябва да се пукат. Пукането на мехурите може да доведе до инфекции.
Бръчки
Освен изгаряния, слънчевите лъчи могат да причинят преждевременни бръчки и стареене на кожата. Над 80% от признаците на старостта, които се наблюдават при хора в напреднала възраст са резултат от излагане на слънчева светлина, когато са били на възраст под 18 години. Причината за това е, че ултравиолетовите лъчи на слънцето увреждат еластиновите фибри, поддържащи структурата на кожата, в резултат на което тя губи своята еластичност и увисва.
Лунички
Луничките са малки пигментни петънца, които обикновено се появяват в зоните, излагани на слънце. Те са по-забележими през пролетта и лятото и се срещат често при руси и червенокоси хора със светла кожа. Сами по себе си, луничките не носят риск за здравето, но някои видове рак, в ранния си етап се проявяват под формата на лунички. Ако забележите промяна в размера, формата или цвета на луничките, консултирайте се с лекар.
Мелазма (маска на бременността)
Мелазмата (позната още като хлоразма) е кожно заболяване, съпроводено от кафяви петна по бузите, носа, челото и брадичката. Въпреки, че често се нарича „маска на бременността", тя може да се появи и при мъжете. Слънчевата светлина влошава симптомите на заболяването, затова на хора, страдащи от мелазма се препоръчва употребата на слънцезащитни продукти, всеки път когато излизат навън.
Старчески петна
Въпреки, че количеството на досадните кафяви и сиви образувания по кожата, наречени старчески петна се увеличава с възрастта, причината за появата им не е стареенето. Старческите петна са резултат от излагането на слънчева светлина и поради тази причина се появяват най-често на лицето, ръцете и деколтето. Ефективни методи за третиране на старчески петна са избелващите кремове и химическият пилинг.
Актинична (соларна) кератоза
Актиничната кератоза е заболяване, характеризиращо се с прекомерно вроговяване на епидермиса и образуване на люспести червени и кафяви петна по кожата. Петната обикновено се появяват на лицето, деколтето и ръцете, но могат да се видят и в други части на тялото. Русите и червенокосите хора със светли очи и кожа са изложени на по-висок риск от развитие на заболяването. За да се избегнат усложненията (едно, от които сквамозноклетъчният карцином) актиничната кератоза трябва да бъде лекувана в ранен стадий.
Болест на Боуен
Болестта на Боуен е вид рак на кожата, който се разпространява по нейната повърхност. Той причинява люспести, червени петна с издути корички. Както и при актиничната кератоза, сред усложненията на болестта на Боуен е сквамозноклетъчният карцином.
Актиничен хейлит (възпаление на устните)
Актиничният хейлит е предраково състояние, при което се появяват люспести образувания на долната устна. За актиничния хейлит са характерни сухите и напукани устни. По-редки симптоми са подуване и размити граници между устните и кожата. Ако не се лекува навреме, актиничният хейлит може да се усложни в сквамозноклетъчен карцином.
Сквамозноклетъчен карцином (люспест клетъчен карцином)
Сквамозноклетъчният карцином е немеланомен рак на кожата, който се характеризира с червени, кървящи израстъци и рани. Обикновено те се образуват на носа, челото, ушите, долната устна и ръцете, но могат да се появят и в други части на тялото, които са били излагани на слънчева светлина. Открито в ранен етап, заболяването е лечимо.
Базалноклетъчен карцином
Базалноклетъчният карцином е най-разпространеният вид рак на кожата. Най-често базалноклетъчен карцином се развива от хора в напреднала възраст и светла кожа. Симптомите включват перлени, овални и издути образувания на ушите, деколтето и лицето, както и кафяви петна по гърба и гърдите. Този вид рак се разпространява бавно и е сравнително лесен за лечение.
Меланома
Меланомата е най-опасният вид рак на кожата, който често завършва летално. Симптомите на меланомата включват промяна на бенките и родилните петна. Ако забележите кървене, сърбеж, или промяна на цвета, размера и формата на бенките се консултирайте с лекар. Меланомата е лечима, ако се открие в ранен стадий.
Катаракта
Катарактата е потъмняване на лещата на окото (перде), което блокира постъпването на светлината към ретината. Симптомите на катарактата включват замъглено и неясно зрение, чувствителност към светлината и двойно виждане. Носенето на шапка с козирка и тъмни очила при слънчево време, може да предотврати появата на катаракта.
Ревита препоръчва преди излагане на слънце да се намажете с Кокосово масло, 474 ml.
Коментари (6)
Нов коментар