
Пикочната киселина е продукт от разграждането на пурините, които се съдържат в много храни. При мъжете подаграта се среща девет пъти по-често, отколкото при жените. Рисковите фактори за развитие на подагра са свързани с наследствеността, наднормено тегло, прекомерна употреба на алкохол, високо кръвно налягане, проблеми с функционирането на бъбреците и др. Доказано е, че някои лекарства също могат да доведат до повишени нива на пикочната киселина в кръвта и до подагра, а оттам и до различни болести – левкемия, лимфоми, смущения в нивата на хемоглобина и др. При пациенти с повишен риск от развитие на болестта трябва да се избягва прекаляването с алкохолни напитки, дехидратацията и нараняванията на ставите.
Обикновено първият симптом, който се проявява при подагра, е артрит на ставата в основата на големия пръст на крака. Други засегнати стави са тези на коленете, глезените, китките, пръстите на ръцете и лактите. Острият пристъп на подагра е свързан със зачервяване, подуване и болки в ставите. Тези симптоми преминават за няколко часа до няколко дни. За разлика от другите артритни заболявания, подаграта обикновено засяга само една от изброените стави.
Най-достоверното изследване за доказване на подагра е артроцентезата. Това е манипулация, която се извършва под местна упойка. При нея се взема течност от ставата и се изследва за наличие на пикочна киселина.
Лечението на подаграта е свързано със спиране на възпалителния процес и предотвратяване образуването на уратни кристали в бъдеще. Препоръчва се приемът на противовъзпалителни лекарства, увеличаване приема на течности, намаляване на теглото и спиране приема на алкохол.
Много важни са и промени в начина на хранене. Трябва да се намали до минимум приема на храни, които съдържат пурини. Такива са морските храни, вътрешностите (черен дроб, бъбреци, мозък) и месото като цяло. Фруктозата от царевичния сироп, която се съдържа в газираните напитки, също увеличава риска от подагра.
Ревита Ви препоръчва:
Череша (екстракт от плод), 500 mg, срещу подагра
Целина 75 mg, при хипертония, подагра, и ревматизъм
Коментари (3)
Нов коментар