- Д-р Деяна Жекова
- Бременност и майчинство , Здраве и красота
- 0 коментари
- Тагове: кашлица при дете
.jpg)
Упоритата и продължителна кашлица в детска възраст е проблем, за който родителите често търсят лекарска помощ. Проявлението и лечението ѝ при децата се различава от това при възрастните хора. Това важи особено, когато става въпрос за бебе. Причините за появата на кашлянето най-често са свързани с инфекции и възпаление в горната част на дихателните пътища.
Кашлянето не само предизвиква дискомфорт на детето, но може да бъде и причина за проблеми със съня и безпокойство при бебето, което води до немалко стрес за родителите.
В народната медицина могат да се открият много рецепти и лековити растителни комбинации, които нерядко са ефективен домашен лек за проблема.
Преди да разберем как да спрем кашлицата на децата с доказалите се във времето народни лекове и билкови чайове, е важно да разберем защо се появява и какъв вид може да бъде.
Какви видове кашлица има
В зависимост от продължителността
- Остра - продължава не повече от 4 седмици;
- Хронична - упорита е и остава над 2 месеца.
В зависимост от наличието на секрет (храчки)
- Суха - няма отделяне на храчки;
- Влажна - има секрет и храчки.
В зависимост от причината
- Алергии;
- Астма;
- Вирусни заболявания;
- Бактериални инфекции;
- Наличие на чуждо тяло в дихателните пътища;
- Наличие на гастроезофагеален рефлукс.
Сухата кашлица се свързва с алергии или с вирусни заболявания. Остатъчното кашляне след вирусно заболяване би могла да мъчи детето дълго време.
Известната като „лаеща“ кашлица е суха, усилваща се при плач. Може да доведе до промяна на гласа и се среща най-често в есенно-зимния сезон. Причината е инфекция на трахеята и ларинкса.
При влажната кашлица има възпаление в белите дробове и наслагване на бактериална инфекция. В резултат започва натрупване на секрети, които отключват рефлекса на кашляне. Неговата функция е да изхвърли секретите и да облекчи дишането.
Как да спрем кашлянето на детето
Промивки с физиологичен разтвор
Особено притеснително е, когато чуете бебе под 2 месеца да кашля, защото това не е обичайно за толкова малко дете. В такъв случай е важно е да се почистват старателно секретите от устата и нослето на бебето, ако има такива. Понякога промивките на нослето с физиологичен разтвор могат до доведат до облекчаване на кашлицата. Те предотвратят задавяне със секретите и са подходящи при постназална секреция („задна хрема“) при бебета.
Спане в повдигната позиция
Повдигането на главата на детето през нощта може да намали кашлянето и да помогне със заспиването. По този начин секретите могат да се стичат надолу и дишането се улеснява.
Овлажнител за въздух
Може да помогне на бебето да спи по-спокойно нощем. Помага при запушено носле и кашлица.
Природни лекове:
- Топли течности и компреси
Пиенето на топъл чай облекчава кашлицата и дразненето в гърлото при вирусни инфекции. Макар да нямат научно доказани ползи за лечението, компресите за гърло също се прилагат широко и до днес. Не са подходящи за бебета.
- Билкови екстракти и сиропи
Подходящи билкови екстракти са: куркума, ехинацея, евкалиптово масло, свещен босилек, орех малабар, бяла ружа и джинджифил.
Билката сладник може да облекчи упоритата влажна кашлица. Тя има отхрачващо действие и подпомага изхвърлянето на храчките. Действа антиалергично и намалява възпалението. Прополисът е също добър натурален помощник в справянето с възпалението на лигавицата на дихателните пътища. Той подкрепя имунната система и помага при настинка и грип.
Някои билкови комбинации не са подходящи за бебета и малки деца. Винаги се консултирайте с педиатъра си преди да ги използвате!
Прочети още
Коментари (0)
Нов коментар