Менопаузата е период от живота на жената, който маркира края на репродуктивните й възможности и тя навлиза в него, когато спре менструалният й цикъл. Звучи кратко и ясно, но всъщност това понятие включва в себе си различни стадии, които имат своите характеристики и особености. Представяме Ви коментар по темата от д-р Мефтуне Шефкетова, лекар специалист по акушерство и гинекология, и репродуктивна медицина. Повече от 10 години е фокусирана предимно върху репродуктивната медицина. Към момента оглавява Центъра за асистирана репродукция към Аджибадем Сити Клиник ДКЦ Токуда. Участвала е в редица национални и международни конгреси и семинари на тема репродуктивна медицина.
Перименопауза и менопауза
Промените, които настъпват в организма се обясняват с понижените нива на естрадиол, който е главният женски хормон и се отделя от яйчниците. С напредване на перименопаузата в тялото на жените се произвеждат все по- малко и по- малко количества естрадиол. Този стадий има различна продължителност, от няколко месеца до 4 години.
Как една жена може да разбере, че навлиза в перименопауза
Симптомите, характерни за този период варират в широк диапазон. Това са:
- промени в менструалният цикъл - менструалното кървене, то може да стане по- оскъдно, да е на по-къси или по-дълги интервали
- топли вълни
- нарушения в съня
- чести промени в настроението
- предменструалният синдром става по-изявен, оплакванията се засилват и стават по-осезаеми
- гърдите стават по- чувствителни
- покачване на телесното тегло
- косопад
- сърцебиене
- по-често, безпричинно главоболие
- понижена концентрация и проблеми с паметта
- понижено либидо
- по- чести уринарни инфекции
- проблеми с фертилността
Става ясно, че това е преходен период към менопаузата, а тя настъпва, когато нивата на естрадиол са толкова ниски, че е невъзможно образуването на яйцеклетки, което всъщност е причина за спирането на менструалният цикъл.
Какви са симптомите при менопауза:
- нощно изпотяване
- горещи вълни
- депресия
- раздразнителност
- промени в настроението
- безсъние
- усещане за гадене
- суха кожа
- вагинална сухота, предизвикваща неприятни усещания и болки при полов контакт
- често уриниране
- покачване нивата на холестерол
- повишен риск от развитие на сърдечно съдови заболявания
Средната възраст за настъпване на перименопауза е 45-47 години, а на менопауза - 50-51години. Не трябва да забравяме, че това състояние може да настъпи по- рано при пушачи, след оперативни интервенции, след лечение на онкологични заболявания.
Тревожността често съпътства менопаузата
Перименомаузата и менопаузата са наистина съпътствани от най-различни симптоми, много от които са добре известни. Един от тях обаче, на който обикновено не се обръща внимание, е тревожността. Многобройни изследвания показват, че това състояние е показател за предменопауза и менопауза в над 90% от случаите. Тревожността се появява в живота на някои хора по най-различни начини – неопределено и постоянно чувство на безпокойство, сърцебиене, задух, нервен стомах, разсеяност. Причина за това състояние през периода на менопаузата, може да бъде както хроничният стрес, така и променящите се нива на хормоните през този етап от живота.
Терапия
При избора на лечение много внимателно трябва да съобразяваме всяка една жена- възраст, придружаващи заболявания, степен на изразеност на различните симптоми. Хормонозаместителната терапия е с по-силен ефект, но има своите странични ефекти. В зависимост от това кои симптоми са по-изразени, алтернатива са широка гама от билкови продукти:
- вечерна иглика - при горещи вълни, високо кръвно налягане, кожни проблеми;
- женско биле - намалява симптомите в условия на стрес- психически и физически, и много помага при нервен стомах;
- див ям - при горещи вълни, раздразнителност, безсъние;
- гроздовиден ресник - при нощни изпотявания, промени в паметта.
Съществуват и комбинирани препарати, като например:
- Meno Vantage - облекчава типичните за перименопаузата и менопаузата симптоми, и допринася за контрола върху кръвното налягане и теглото;
- Change- O-Life – ефективна е срещу проявите на предменопауза и менопауза, и намалява риска от остеопороза и хронична умора през критичните етапи от живота на жената.
- Менопауза природна формула - подпомага възстановяването на баланса между естроген и прогестерон, намалява горещите вълни и нощното изпотяване, укрепва нервната система. Източник на витамин В6, който има доказано благоприятни ефекти върху женското хормонално здраве.
Прочетете още интересни материали по темата:
- Билките са решението при менопаузата
- Менопауза – как безболезнено да преминете през този етап от живота си?
- В6 - женският витамин, балансиращ хормоните във всяка възраст.
- Лечение на хормонален дисбаланс с билки - възможно ли е и кои са растенията, полезни за женското здраве?
Разгледайте продуктите, които ще ви помогнат за справяне с проблема:
Свързани продукти
DGL - Deglycyrrhizinated Licorice Root / ДиДжиЕл - Деглициризиран сладник / Женско биле...
Вечерна иглика (масло) – висока концентрация - Хормонален баланс – Evening Primrose...
Прочети още
Коментари (6)
Здравейте!
Това, че статистически погледнато повечето жени навлизат в периода на перименопауза около тази възраст, не означава задължително, че Вие също ще спадате към тази група. Всеки организъм е една отделна вселена със своите индивидуални особености и свой собствен биологичен часовник. Ако не изпитвате поне няколко от характерните симптоми за навлизането в климактериум и нямате лабораторни данни, че нивото Ви на естроген намалява, то Ви съветвам да не се тревожите предварително. Особено, ако нямате промяна в редовността на месечния Ви цикъл. Ако все пак се притеснявате, то винаги можете да посетите специалист и да изследвате хормоните си ( естрадиол, LH, FSH ), за да сте сигурна.
С уважение,
Д-р Деяна ЖековаЗдравейте!
Периодът на предмемопауза има индивидуална продължителност от 2-3 до 10 години, така че е напълно възможно първите прояви да започнат още около 40 годишна възраст. Имайте предвид обаче, че много рядко предклимактеричният период сам по себе си може да бъде причина за поява на тревожно разстройство. Обикновено винаги подлежат или остър стресов епизод или системни психотравмвни натоварвания, които понякога могат да датират доста назад във времето. В този етап започналия хормонален дисбаланс допълнително задълбочава проблемите, свързани с вегетативната нервна система. Давността на проблема, който споделяте и липсата на повлияване на състоянието поставя въпроса за сериозна преоценка на лечението. За неговото прецизно определяне е необходима подробна анамнеза. Ако желаете опишете точно симптомите, които Ви тревожат както и това с какви медикаменти сте лекувана и в каква дозировка.
Оставам на разположение.
Д-р Йовчева
Здравейте,
Ако имате нередовен цикъл, е възможно да сте в период на пременопауза. Може да направите консултация с гинеколог/ендокринолог и да се изследват половите хормони. За да се изясни състоянието Ви, е необходимо да се направят и изследвания на кръвта – ПКК, глюкоза, гликиран хемоглобин.
От предписаното лечение може да се предположи, че заключението на лекаря е било нарушения в мозъчното кръвообращение. Може да потърсите второ мнение при по-квалифициран невролог в университетска клиника по неврология.
Поздрави,
Д-р Аелита Петрова
Здравейте,
Нормално е. Най-вероятно се касае за менопауза. Възможно е в началото да прескача някои месеци или пък да идва по два пъти в месеца. Постепенно кървенето ще спре дефинитивно. Може да опитате с добавки, съдържащи вечерна иглика, които облекчават менопаузалните симптоми.
Поздрави,
Д-р Кръстанова
Нов коментар