
Когато е в нормални граници, стресът е нещо съвсем нормално и дори полезно. Това е положителен стрес. Той ви държи в кондиция, помага ви да бъдете по-активни и готови за посрещане на различни предизвикателства.. Това означава, че не бива да се стремите към пълна липса на стрес. Освен че поддържа живеца ви, положителният стрес има и защитни функции. В много ситуации, стресовите преживявания активизират индивидуалната способност за реакция и преодоляване на проблема.
Негативният стрес, наричан още и дистрес, е вреди както на психиката и на физическото здраве. Дистресът бива провокиран от всевъзможни дистрес фактори, като се смята че той е причина за около 75% от физическите заболявания.
Стресът може да бъде физически, психологически, психосоциален и психо-духовен.
- Физическият стрес може да бъде причинен от физическа травма, операция, интензивна физическа работа, замърсена околна среда, патогени, дехидратация, злоупотреба с никотин, кофеин и/или алкохол, тютюнопушене, хранителни дефицити, алергени и др.
- Психологическият стрес се състои от емоционално-нервни усещания като гняв, мъка, тъга, чувство на неудовлетвореност, умствено претоварване. Емоциите, свързани с необходимост от перфекционизъм, ревността, тревожността, чувството за загуба на контрол върху собствения живот, също са често срещан източник на стрес.
- Психосо-циалният стрес представлява психо-социално напрежение, предизвикано от проблемни отношения с близки, приятели, колеги и т.н. Липсата на подкрепа и изолацията също са предпоставка за психосоциален стрес.
- Психо-духовният стрес се случва, когато човек изпитва криза на целите, смисъла и ценностите.
Какво се случва, когато изпитвате стрес?
Терминът „стрес” е въведен в медицинската летература през далечната 1936 г. от канадския биолог и лекар Ханс Селие. Той е автор и на теорията за стреса, според която „стресът е неспецифичен отговор на организма, на всяко оставено пред него изискване”.
Ханс Селие разглежда стреса като състояние на организма при нова, различна ситуация, отключваща синдром на обща адаптация. Той нарича откритието си Синдром на общата адаптация (General adaptation syndrome – GAS), като 10 години по-късно в разработките му се явява и самият термин „стрес”.
Синдромът на общата адаптация има три етапа: на тревога, на устойчивост и на изтощение. Под въздействието на стресора – причинителя на стрес, импулсите идващи от кората на главния мозък, се достигат до хипоталамуса – центърът, отговарящ за емоциите. Следствие от това, протича стимулация на нервната система, а надбъбречните жлези започват да отделят хормони, включително адреналин. Секрецията на адреналин пък, стимулира сърдечната дейност, ускорява обмяната на веществата и др.
В някакъв момент, парасимпатиковата система също се включва в действие, спомагайки да настъпи успокоение и отпускане. Хипофизната жлеза пък, започва да произвежда хормони, които включват в действие отбранителните и адаптивни механизми на тялото, започва и синтезът на ендорфини.
Какво точно е вредното въздействие на стреса върху тялото?
Стресът възпрепятства добрия сън, отслабва имунитета и разклаща цялостното здраве. Продължителният, негативен стрес прави организмът податлив на заболявания, особено онези, свързани с функционирането на имунната система, както и рак.
Доказано е, че емоционалният стрес създава хормонален дисбаланс, който допълнително уврежда имунната система и други органи и системи в тялото.
Ето до кои болести и/или състояния, включително зависимости, води най-често стресът:
- Аритмии
- Алергии
- Мускулни спазми
- Повишен риск от инфаркт
- Атеросклероза
- Астма
- Рак
- Колит
- Диабет
- Алкохолизъм - Вижте още продукт Кудзу (корен)
- Еректилна дисфункция
- Безплодие при мъжете
- Фибромиалгия
- Лошо храносмилане
- Гастрит
- Инфекции
- Безсъние - Вижте още продукт Мелатонин 5мг за сън
- Хипертония
- Язви
- Безпокойство
- Депресии
- Усложнения през бременността
- Ревматоиден артрит
- Хипогликемия
Коментари (0)
Нов коментар