×

Как работи NewPay?


Когато плащате с NewPay, всъщност NewPay плаща поръчката ви вместо вас. Вие я получавате и разполагате с три начина да я платите към тях:



Изберете NewPay като начин на плащане при завършване на поръчката си и следвайте стъпките.
Автоимунни заболявания

Автоимунните заболявания като ревматоиден артрит, лупус и проблеми с щитовидната жлеза често имат тежки последствия. Онова, което ги обединява е неконтролируемият имунен отговор, свързан с хронично възпаление. Ето защо тук храненето е изключително важно – доказано е, че диетата е ключов фактор при наличие на автоимунно заболяване. Храни и напитки, които трябва да се избягват са кофеин, алкохол, захар, зърнени храни, млечни продукти и червено месо. Вместо тях е добре да се наблегне на плодовете, зеленчуците, полезните мазнини и рибата.

По-нататък в статията можете да видите кои са конкретните продукти, които по-често да консумирате, в случай, че сте с автоимунно заболяване, както и интересни рецепти за приготвянето им!

1.Риба камбала – съдържа високи нива на витамин D, който намалява риска от ревматоиден артрит, множествена склероза, лупус и други автоимунни болести. Други добри източници на витамин D са сьомгата, сардините, бялата риба и риба тон. Добър източник на витамин D за вегератарианците са жълтъците на яйцата и гъбите.



Рецепти: филето от камбала може да се маринова със зехтин и чесън, и след това да се изпече и подправи с лимони, каперси и магданоз. Друг вариант е към рибата да се добавят розмарин и лук, и тя да бъде изпечена във фолио. Трети вариант е рибата да се накисне в бяло вино, да се нареже на лентички и да се поднесе със салата от рукола, копър, парченца портокал и черни маслини.

2.Куркума – тази жълта подправка съдържа куркумин – биологично активно вещество с мощни лечебни свойства. Куркуминът подпомага лечението на множествена склероза, ревматоиден артрит и възпаление на дебелото черво като регулира провъзпалителните вещества в тялото. За съжаление се абсорбира трудно от организма, поради което е добре да се комбинира с черен пипер или да се загрее, за да се повиши абсорбцията му. Друг, много добър вариант е, да се приема под формата на хранителна добавка с доказано висока абсорбция:



Рецепти: може да се приготви крем супа от тиквички с кокосово мляко, куркума, черен пипер и къри. Друг вариант е към кокосовото или бадемово мляко да се прибави куркума и черен пипер, да се подслади с мед, за да се получи веган златно мляко. Трети вариант е карфиолът да бъде подправен с куркума, черен пипер, сол, чесън и зехтин, и да бъде задушен на пара.

3.Кисело зеле – то съдържа високи нива на пробиотици, които помагат за балансиране на чревния микробиом и подобряване функционирането на чревната бариера. То е жизненоважно за предпазване от автоимунни болести. Изследванията показват, че хората с ревматоиден артрит, които приемат пробиотици усещат подобрение в сковаността, отичането, болката и възпалението. Други източници на пробиотици освен млечните продукти включват кимчи, туршия, кисел джинджифил, кокосово кисело мляко и воден кефир.



Рецепти: киселото зеле може да се пасира с горчица, хрян и суров мед, по този начин се получава песто за мазане на филия. Друг вариант е киселото зеле да се поднесе като гарнитура към печено пиле или пуешки наденички. Трети вариант е киселото зеле да се смеси с настъргани моркови, ряпа и нарязан спанак като лесна гарнитура.

4.Зелен чай – съдържа голямо количество епигалокатехин-3-галат, който подобрява симптомите и намалява патологията при животински модели на автоимунни болести. Неправилната регулация на функцията на Т-клетките е жизненоважен фактор за развитието на автоимунни възпалителни заболявания. Зеленият чай има удивителен ефект върху функциите на Т-клетките, особено върху тяхната диференциация и може да повлияе положително върху автоимунната активност. Необходими са повече изследвания върху хора, но резултатите към настоящия момент са обещаващи.

Рецепти: може да се смесят зелен чай с ментов чай, парченца джинджифил и мед. Може да се направи и сладолед от зелен чай, банани и кокосово мляко, които се замразяват във фризер.

5.Сьомга – тя е богата на омега-3 мастни киселини, които понижават възпалението, модулират имунната активност и предпазват от няколко възпалителни и автоимунни болести като ревматоиден артрит, болест на Крон, язвен колит, псориазис и множествена склероза. Рибата тон, сардините, пъстървата и други мазни риби са чудесен източник на омега-3 мастни киселини.



Рецепти: сьомгата може да се смеси със спагети от морски водорасли, джинджифил, чесън, китайско зеле бок чой и зелен лук. Друг вариант е приготвянето на ястие от сьомга, праз лук, тиквички, чесън, лук и зехтин. Трети вариант е смесването на сьомга от консерва с авокадо, кейл, настъргани моркови и подправки.

6.Броколи – те са богати на мощния антиоксидант, наречен глутатион, който помага за справяне с автоимунните болести. Той има ключово значение в борбата с хроничното възпаление и предпазване от окислителен стрес. Изследванията показват, че нивата на глутатион може да се понижат до 50% при хората с автоимунни нарушения.

Рецепти: може да се приготви запеканка от броколи, зехтин, чесън и червени чушки. Друг вариант е да се сварят броколи, карфиол и праз лук и след това да се пасират на супа. Трети вариант е приготвянето на салата от броколи, червено зеле, целина, зелени ябълки, лук и златисти стафиди, които се подправят с майонеза, мед и ябълков оцет.

Коментари (0)

Няма коментари към този момент

Нов коментар

Мишела Христова

Мишела Христова е копирайтър и автор на съдържание с дългогодишен опит в изготвянето, редактирането и оформянето на текстове за печатни и електронни медии. Проявява силен интерес към здравословния начин на живот и нутрициологията. Майка на едно прекрасно момче.

Продуктът беше успешно добавен в любими.