
ХОББ
Лечение, рехабилитация и самопомощ
Хроничната обструктивна белодробна болест не е присъда за хората, страдащи от нея. Спазвайки предписанията на лекуващия лекар и правилата на здравословното хранене, движение и отпускане, те могат в значителна степен да подобрят качеството на живота си.
И макар че пълно излекуване на болестта не може да има, тъй като уврежданията в белодробната тъкан са необратими, то могат да се лекуват симптомите на заболяването.
Ключов момент в лечението е прекратяване на тютюнопушенето.
Научни изследвания показват, че тютюнопушенето е основен рисков фактор за болестта и тежестта на оплакванията/симптомите/ при по-голямата част от болните е в пряка зависимост от него. Тютюневият дим дразни лигавицата на бронхите и предизвиква отделянето на по-голямо количество секрет, което допълнително стеснява увредените вече бронхи, води до спазъм/свиване/ на гладките мускулни влакна в стените им и запушва най-малките - бронхиолите. Дишането се затруднява, появява се задушаваща кашлица, кръвното налягане се повишава, мозъкът не се храни достатъчно с кислород. Освен това, радиоактивните вещества, тежките метали, катрана и другите канцерогенни вещества директно увреждат клетките, разрушават ги и на тяхно място се развива съединителна тъкан/фиброза/, която е нееластична, деформира белия дроб и води до дихателна недостатъчност.
Кашлицата не трябва да се подтиска, тъй като е защитен механизъм за очистването на бронхите от секрета. Лечението на храчките е свързано с втечняване му, като най-доброто средство е достатъчния прием на течности – минимум 1,5 л дневно. При обостряне на състоянието се прибавят и лекарства, наречени секретолитици/разтварящи, втечняващи гъстия жилав секрет/. Задухът се лекува с медикаменти, разширяващи бронхите (бронходилататори), добавената инфекция – с антибиотици. Добре е преди антибиотично лечение да се прави микробиологично изследване на храчка с антибиограма.
При инфекции на дихателните пътища е много важно навреме да се потърси лекарска помощ, тъй като своевременното им лечение /както и спиране на тютюнопушенето / може да преустанови процеса на хронифициране.

За ХОББ като следствие на хроничния бронхит, профилактиката е особено ценна - отказване от тютюнопушенето, своевременно и ефективно лечение на възпалителните заболявания на горните дихателни пътища и белите дробове, особено в детската възраст, преустановяване излагането на въздействието на рисковите фактори (вредни вещества) от атмосферния въздух и работната среда.
Повишаване на имунната защита на организма чрез упражняване на двигателна активност (спорт, туризъм), здравословно хранене, закаляване, имунопрофилактика.
Ежегодно ваксиниране против грип
Подходяща диета
Важно е здравословното хранене да стане част от ежедневието, с много плодове и зеленчуци.
Когато се чувствате добре, се препоръчва да се храните по 3-4 пъти на ден и да избягвате трудносмилаеми храни, както и многото подправки, суровия лук и сладоледа.
Ако не се чувствате добре, трябва да се храните 5-6 пъти на ден на по-малки порции, като е добре храната Ви да е лесносмилаема. Предпочитат се храни и напитки, които са богати на въглехидрати и протеини като паста, пиле и риба.
Наднорменото тегло прави дишането още по-трудно. Добре е с помощта на диетолог да съставите диетата си така, че теглото да е в граници на нормата.
Ако теглото Ви е по-малко от оптималното за вашата височина, може да се нуждаете от специална диета.
Може да пиете алкохолни напитки с храната, но в малки до умерени количествa.
Подходящи хранителни добавки :
Бяла ружа (корен), 455 mg
Самбукус, 200 mg
Самбукус сироп, 120 ml
Самбукус (без захар) сироп, 120 ml
Витамин С – Алайв, 500 mg
Витамин С – биофлавони, 500 mg
Витамин С § шипка, 500 mg
Витамин С – минерален произход, 500 mg
Ехинацея § витамин С, 492 mg
Черен бъз (плод § цвят), 575 mg
Ехинацея (билка), 400 mg
Риган масло, 75 mg
Исоп (билка), 445 mg
Бял дъб (кора), 480 mg
Женско биле (корен), 450 mg
Бани и инхалации
При обструктивния хроничен бронхит се препоръчват и инхалаторни средства. Водните процедури и инхалациите с екстракт от корен на бръшлян разширяват дихателните пътища и подобряват дишането.
Това са профилактични мерки, които биха забавили или отложили развитието на болестта и са особено важни за всички пушачи и/или страдащи от хроничен бронхит.
Рехабилитация
ХОББ е хронично заболяване, което се е развивало в продължение на години, то е много упорито и неговото лечение е бавно и продължително.
Ранната рехабилитация води до значително подобрение по отношение на задуха, общата отпадналост, емоционалното състояние и болестта като цяло.
При тест за ходене, провеждан след приключване на рехабилитацията, пациентите изминават значително по-голямо разстояние в сравнение с контролната група.
Извършва се в специализираните болници за рехабилитация във Велинград, Сандански и др. Приема се с Направление №7, издадено от личния лекар.
https://www.blsvarna.org/uploaded/drugi/drugi_noi_kade.htm
Кинезитерапия – извършва се с помощта и под наблюдението на опитен кинезитерапевт.
Обект на кинезитерапията е хроничният бронхит.
Физическите упражнения / кинезитерапия/ активизират и влияят благоприятно върху всички органи и системи, в това число и върху дихателната система, а тя участва непосредствено в обменните процеси на мускулните клетки, като осигурява необходимия кислород и отстранява отделения въглероден двуокис.
Умереното физическо натоварване води до засилване на дихателната функция, подобряване на кръвообрашението, увеличаване на дифузионния капацитет/способност за обмяна на газове-кислород и въглероден двуокис през клетъчната мембрана/ на белите дробове. Усиленото кръвообращение допринася за по-пълноценно оползотворяване на медикаментите, прилагани при заболяване на белите дробове.
Противопоказания за прилагане на физически упражнения при болни със заболявания от хроничен бронхит са високата температура и атсматичния пристъп. Прилагането започва след нормализиране на температурата до субфебрилна (37-37. 3 оC) и във фаза на ремисия.
Продължава...
Текст: д-р Аелита Петрова
лекар в Отделение ”Имунохематология и трансфузиология” в Майчин дом
Рейки мастер
консултиращ лекар в Български Рейки център
Коментари (18)
Нов коментар