Хормоните, които надбъбречните жлези и щитовидната жлеза синтезират са отговорни за оптималното функциониране на тялото. Типичните симптоми при нарушения в дейността биват умора и депресия, напълняване, податливост към настинки, дискомфорт в ставите и мускулите, влошено състояние на косата, рецидивиращи гъбични инфекции и др.
Надбъбречните жлези са особено важни за устойчивостта към стреса. Когато обаче те са под непрестанно напрежение, в тялото се активира автоимунен, възпалителен отговор, който е резултат от завишените нива на кортизола. Това от своя страна изтощава щитовидната жлеза и разстройва функциите й.
Вижте Thyro Vantage HT™ Тироидна подкрепа – ефикасен комплекс от най-важните билки, витамини и минерали в подкрепа на щитовидната жлеза ТУК!
Вижте натуралната антистрес формула в подкрепа на надбъбречните жлези ТУК!
Йодът има съществено значение за щитовидните функции, което е причина за добавянето му към солта, която консумираме. Вие можете да страдате от недостига на този елемент и понижена функция, дори да нямате официално поставена диагноза хипотиреоидизъм. Силната умора, депресията, повишеното тегло, податливостта към болести, толкова разпространени днес, много често са резултат от понижена функция. А хроничният стрес и лошото хранене само задълбочават изтощението.
Занижената функция може да накара всеки да се чувства слаб и уморен. Тя контролира скоростта, с която организмът преобразува калориите в енергия. Огромният проблем е, че повечето стандартни тестове могат да показват, че всичко е в норма, въпреки че проблем всъщност има. Резултати от статистики показват, че при всяка втора жена и при всеки трети мъж щитовидната жлеза не функционира правилно.
През последните трийсетина години количеството йод с храната е намаляло с близо 50%. В същото време излагането на вредни вещества като хлорин, астатин, флуорид, бромин и бромиди, непрекъснато се увеличава. Те заемат йодните рецептори и още повече усложняват състоянието на и без това гладния за йод организъм.
Когато щитовидната жлеза работи както трябва, енергията е оптимална, а умората все по-незабележима. Това е така, защото умората е резултат от стреса – а когато човек е под постоянен стрес, не може да мисли ясно. Ако жлезата е добре заредена с йод и L-тирозин, се нервната система и мозъкът се чувстват много по-добре, а поддържането на нормално тегло не е проблем.
Доброто храносмилане също се оказва от ключова важност, тъй като човешкото тяло ще може да преработи храната в енергия по-ефективно, имунната система ще функционира по-добре и слабостта на надбъбречните жлези ще намалее. Ето на надбъбречните жлези са необходими и растителни ензими, пробиотици, адаптогени, под формата на добавки.
Стресът предизвиква отговорът на надбъбречните жлези. Той е фактор в контрола върху апетита, натрупването на коремни мазнини, временни промени в кръвното налягане. Надбъбречните жлези помагат на тялото да се адаптира към физическия, умствен и емоционален стрес чрез производството на стресовия хормон кортизол. Прекомерният стрес, който е резултат от свръхпроизводство на кортизол в 90% от случаите предизвиква увеличаване на апетита и натрупване на мазнини в абдоминалната област.
Стресът лесно може да стане хроничен, особено в случаите когато появата му е предизвикана от травматично събитие. Тогава нивата на кортизола, кръвната захар и апетита трудно могат да се контролират. Най-работещата стратегия за контрол върху кортизола е много сън, допълнителен прием на витамин Д3, магнезий, пробиотици, йод, билките ашваганда и родиола (златен корен), женшен, гъбата рейши, босилек. Задължително е консумацията на кофеин да бъде сведена до минимум – не повече от 1 чашка кафе дневно. Приемът на други стимуланти, включително кола и енергизиращи напитки, е абсолютно забранен.