Стресът често се определя като липса на равновесие в организма. Може да бъде предизвикан от психически или физически дразнители. При появата му се нарушава чувството на баланс в организма. Вашата ефективност при връщане в състояние на нормален баланс определя степента, до която стресът ще окаже влияние върху тялото ви.
През 1930 година Ханс Селие създава модел, по който нашето тяло реагира и се адаптира към стреса. Този модел обхваща три етапа. През първия, наречен състояние на тревога, организмът е готов да реагира. Надбъбречните жлези започват да произвеждат хормони, включително адреналин и кортизоноподобни вещества. Това обяснява приповдигнатото чувство, което човек изпитва през този етап на стреса. Вторият етап е този на устойчивост. След като тялото ни се е опитало да премахне стреса или да го избегне, то започва да се адаптира към стреса, надбъбречната и другите жлези се връщат към нормалното си състояние. Третият етап, наречен изтощение, представлява разрухата на организма под напрежението от стреса. През този етап се нарушава правилното функциониране на органи и системи в организма.
Най-директно засегнатите органи от стреса са надбъбречните жлези. При често възникващи стресови ситуации те може сериозно да се увредят. Най-често срещаните симптоми при намалена функция на надбъбречните жлези са:
- прекомерна умора;
- нервност и раздразнителност;
- депресия;
- възбуденост;
- прекомерна слабост;
- трудно възстановяване след физическо натоварване;
- безсъние;
- главоболие;
- трудна концентрация;
- увеличаване на алергиите;
- увеличени лимфни възли на врата.
Установено е, че при хора с понижена функция на надбъбречните жлези се наблюдава хипогликемия – ниска кръвна захар.
Съществуват билки, които са подходящи, както при профилактика, така и при лечение на надбъбречното изтощаване. Адаптогените са вещества, които увеличават устойчивостта на организма към стрес и имат уравновесяващ ефект върху имунната, нервната и сърдечносъдовата система. Следните адаптогени са подходящи при изтощаване на надбъбречните жлези:
- сибирски женшен – повишава и подпомага функциите на хипоталамуса, хипофизата и надбъбречните жлези;
- азиатски женшен – повишава и подпомага функциите на хипоталамуса, хипофизата и надбъбречните жлези.
Хранителни добавки, подходящи при стрес:
- витамин В комплекс;
- пантотенова киселина (витамин В5);
- витамин С;
- хром – пиколинат и полиникотинат.
Намалената функция на надбъбречните жлези води до хипогликемия. Добър начин за париране на ниското ниво на кръвна захар е честото хранене на малки порции. Опитайте да включите в режима си междинни хранения. Имайте предвид, че междинно хранене не означава шоколад или газирана напитка! Намалете приема на прости въглехидрати (от сладкиши) за сметка на сложните въглехидрати, съдържащи се в плодовете и зеленчуците. Поддържайте нормален прием на протеини.
Ревита Ви препоръчва:
Корейски женшен (корен), 560 mg
Витамин С – биофлавони, 500 mg