Сироп за деца с черен бъз и мелатонин - За силен имунитет и добър сън - Самбукус...
- Д-р Деяна Жекова
- Експертни мнения , Полезно
- 0 коментари
- Тагове: деца, детско здраве, нощен терор
.jpg)
Почти всеки родител е чул детето му понe веднъж да се оплаче от неспокоен сън и лоши сънища. Какво обаче стои в основата на кошмарите при малчовците и какво прави нощният терор при децата по-различен от обикновени неприятни сънища?
Около пет процента от малчуганите под или около 7-годишна възраст страдат от нощен терор. То представлява състояние, при което детето е само частично будно, като проявява признаци на паника и очевиден дискомфорт. Възможно е да крещи и плаче, да се мята неконтролируемо в леглото, ритайки завивките и дори да говори несвързано с широко отворени очи. Тези епизоди обичайно са безобидни и не водят до пряк риск за здравето на детето, но в някои случаи е възможно то да се нарани по време на хаотичните движения, ако е само в стаята и никой не забележи пристъпа на паника. Всеки епизод завършва с дълбок сън, сякаш нищо не се е случило и точно в тази подробност се крие риска да не бъде забелязано достатъчно бързо от родителите.
Нормално е, ако за пръв път станете свидетели на тази сцена, да се уплашите изключително много. Никой човек не иска да види детето си в такова стряскащо състояние на дистрес. Първоначалната среща с нощния терор винаги изглежда необяснимо и неминуемо буди притеснения и страхове. Именно затова е важно да разберем какво потенциално би могло да отключи пристъпите и как може да окажем нужната подкрепа, и да помогнем на детето да се справи с тях по възможно най-добрия начин.
Кои са най-честите признаци на нощен терор
- Обичайно започва с внезапен крясък.
- Детето изглежда много уплашено и неадекватно.
- Възможно е да се мята в леглото или да стане и да тича хаотично в стаята.
- Възможно е очите му да са широко отворени и лъскави като стъкло.
- Пулсът и честотата на дишане са абнормно ускорени.
- Детето не реагира, ако го повикате и му говорите.
- Детето не разпознава никой и не може да бъде успокоено.
- Епизодите на нощен терор траят около 5-10 минути и могат да се повтарят през нощта.
Как изглежда нормалният сън
Както голяма част от нас знаят, сънят съвсем не е просто да затворим очите си и да се събудим няколко часа по-късно свежи и бодри. Той е процес, включващ няколко етапа, които имат различна функция и заедно изграждат цялостния и пълноценен сън на човек.
Сънят ни има цикличен характер и се изгражда от 4 фази, които следват известна последователност и се повтарят през нощта около 4-6 пъти. Продължителността му варира при различните индивиди, но в повечето случаи един цикъл трае около 90 минути.
Самите фази на съня ни се определят от това каква е активността на мозъка, като всяка фаза има своя принос към цялостното възстановяване и почивка на тялото и съзнанието.
Какви са фазите на съня
Грубо може да наречем първите 3 фази като не-РЕМ сън, докато последната фаза е известна като РЕМ-сън.
- Фаза 1: Кратка фаза на първоначално отпускане и забавяне на активността на тялото и съзнанието ни. Трае няколко минути.
- Фаза 2: Фазата на цялостна релаксация, забавяне на дишането и пулса. Мозъчната активност става по-бавна със спорадични пикове на активност. Трае между 10-60 минути и постепенно увеличава продължителността си с всяко следващо повтаряне на цикъла. Близо половината от съня ни се заема от тази фаза.
- Фаза 3: Забавянето и отпускането са още по-изразени. Това е така наречения „дълбок сън“. Хората трудно се събуждат в тази фаза, а процесите на възстановяване на тъканите е най-силно изразен. Мозъчната активност се характеризира с бавни делта вълни. Тази фаза е много важна за подрастващия организъм на децата, защото се свързва и с процесите на растеж. Продължава средно 20-40 минути.
- Фаза 4: Известният РЕМ-сън или съня с бързите движения на очите. Именно тук най-често се появяват сънищата, макар да не е задължително. Мозъчната активност прилича на тази, която се наблюдава в будно състояние. Продължителността му е от 10 минути до час и е изключително важен за емоционалното, психическото здраве и поддържането на способностите ни да запаметяваме, да решаваме проблеми и да бъдем креативни.
Преди години учените смятали, че сънят има 5 фази, но поради приликата в характеристиките на последните две, те били обединени в една фаза- фазата на РЕМ-съня. Именно в тази фаза най-често се появява нощният терор при децата. Ако при повечето хора преминаването на една фаза в друга е плавно и балансирано през нощта, то при децата с нощен терор съществува някакво нарушаване в този процес.
Как да разграничим кошмарите от нощния терор
Нощният терор е нарушаване в плавната последователност на циклите на съня, докато кошмарите са просто негативни сънища. Пристъпите на нощен терор се случват в по-началните часове на нощта, обичайно 2-3 часа след заспиването на детето. Кошмарите най-често се преживяват в часовете, по-близки до сутрешното събуждане.
Кошмарите много често се помнят от детето, докато пристъпите на нощен терор не оставят спомени. Друга разлика е, че дете с кошмари може да бъде събудено и често успокоено, докато дете в пристъп на нощен терор е неадекватно и рядко реагира на вербални стимули.
Какво може да отключи нощен терор
- Висока телесна температура;
- Прекомерна консумация на захар, кола и стимулиращи напитки;
- Пътувания и промяна в обкръжението на детето;
- Лягане в по-късни часове;
- Намаляване или спиране на спането през деня ( особено ако детето е около 3-годишно).
Какво може да направим
- Важно е да изградите успокояващ режим на подготовка за сън. Ако детето стои будно до късно, опитайте се да го сложите да спи около 10-15 минути по-рано.
- Ако често стои пред телевизора или таблета, постарайте се да намалите времето му пред екран, особено час-два преди заспиване.
- Ако ви се налага да пътувате или да сменяте обстановката, прекарвайте известно време на открито през деня.
- Наблюдавайте кога започват пристъпите. Много често те се случват в един и същ часови диапазон. Макар да е контра-интуитивно, може да опитате да будите детето няколко минути преди обичайната проява на пристъпа. Гушнете го, кажете му нещо успокояващо, позволете му да се унесе отново и да заспи. В много случаи изкуственото прекъсване на съня подобрява състоянието и дори може напълно да спре нощния терор.
- Спрете временно захарните изделия, чая, колата и газираните напитки.
- Можете да започнете прием на Самбукус NightTime сироп за деца. Млатонинът е хормон и невромедиатор, който регулира бодърстването и съня. Той влияе върху имунната система, кръвното налягане и растежа на туморни образувания. Ако синтеза му е нарушен, то страда и процеса на съня. В подходящата доза, подобрява съня при децата и дори има невропротективен ефект. Екстрактът от черен бъз в комбинация с мелатонин подкрепя имунната система, предпазва от вирусни заболявания и прави заспиването по-лесно, с намаляване на буденията през нощта.
Свързани продукти
Прочети още
Коментари (0)
Нов коментар