
Какво представлява здравословното хранене? Това е балансирано по състав на мазнини, въглехидрати и белтъчини меню, отговарящо на потребностите на организма със своята хранителна ценност.
Смята се, че всяко малко дете, което не притежава вкусовите предпочитания на възрастните, е способно да избира интуитивно най-полезната и ценна за организма си храна. Но щом се намесим в този крехък процес със своите стереотипи на хранене, детето бързо се отказва от плодовете, зеленчуците, натуралното месо и кашите, отдавайки предпочитание на кренвиршите, пицата и бонбоните, богати на изкуствени овкусители и консерванти. От този момент започва формирането на нарушения в храненето, които с годините се превръщат в трайни хранителни навици.
Според прогнозата на Световната здравна организация (World Health Organization) към 2015 година всеки трети човек на планетата ще страда от наднормено тегло. Понижавайки своята физическа активност около 2-2,5 пъти в сравнение с нашите първобитни предци, ние не сме започнали да се храним по-малко.
Точно обратното, калоричността на съвременния градски жител се е увеличила основно за сметка на лесноусвоимите въглехидрати и мазнини.
Средно ние консумираме със 70% над нормата захароза, с 50% – холестерол и с 30% повече мазнини. В комбинация с неподвижния начин на живот, който водим, това провокира натрупване на излишни килограми, а в последствие и проблеми със здравето. Заедно с това кошницата ни с храна е обедняла с ценни сортове риба, яйца, месо, плодове и зеленчуци, които са основните източници на белтъчини, витамини и микроелементи. Мястото на тези важни за здравето на човека храни заеха евтините тестени изделия, „фаст фуд-а”, заместителите на мляко и месо и други „дарове” на съвременната цивилизация.
Дори тези от нас, които се отнасят внимателно към своето хранене, рискуват да останат излъгани. „Вътрешността” на сочните плодове, зеленчуци, натуралното месо и на други „здравословни” продукти често не съответства на апетитния външен вид. За никого не е тайна, че съдържанието на витамини и микроелементи в продуктите е значително по-ниско, поради обедняването на почвите и новите методи на агротехника, животновъдство, продължително транспортиране на вносната продукция, неправилно съхранение и производство, не отговарящо на стандартите.
Лишени от възможността да получим полезни и ценни за здравето продукти, ние започваме да наблягаме на по-достъпните блюда. От една страна преяждаме, превишавайки нормата за калоричност на храната, а от друга – изпитваме скрит глад, лишавайки организма си от микро- и макронутриенти.
Проблемите, свързани с некачественото хранене, отдавна прекрачиха границите на страната ни и изискват решаване на световно равнище. Естествено всеки един от нас може да избере здравето и да промени хранителните си навици.
Какво трябва да направите?
Първо, увеличете физическата си активност и се старайте на всяка цена да запазите бодрия си дух и доброто си настроение. Прекарвайте повече време на свеж въздух и се отдавайте на активна почивка. Разходката с децата в планината е по-полезна от посещението на близката сладкарница или шопинга – както за организма, така и за семейния бюджет.
Второ, избирайте внимателно продуктите, с които се храните. Изучавайте етикетите така, както четете листовките на лекарствата в аптеката. „Оцветете” дневното си меню с всички цветове на дъгата. Колкото повече цветове – толкова повече витамини. За удовлетворяване на хранителните потребности на нашия организъм в менюто ни трябва да присъстват не по-малко от 30 вида храни. Към „задължителните” продукти се отнасят хлябът, месото, рибата, млякото, плодовете и зеленчуците, зърнените култури и растителните масла.
Трето, използвайте хранителни добавки и витаминно-минерални комплекси. Това е ефективен и рационален начин за оптимизиране на дневното меню в съвременните условия. Набавяйки си недостигащите компоненти в храната (белтъчини, витамини, минерали, полиненаситени мастни киселини, фибри, фитонутриенти и пр.) във вид на специални шейкове, капсули и таблетки, ние ефективно отстраняваме хранителния дефицит, избавяме се от нездравия патологичен апетит и насищаме организма си с всички необходими вещества, които ни помагат да се борим се умората, болестите и процесите на стареене.
Коментари (0)
Нов коментар