×

Как работи NewPay?


Когато плащате с NewPay, всъщност NewPay плаща поръчката ви вместо вас. Вие я получавате и разполагате с три начина да я платите към тях:



Изберете NewPay като начин на плащане при завършване на поръчката си и следвайте стъпките.

Интересът към безопасни и природни продукти, подпомагащаи борбата с килограмите и затлъстяването е по-голям от всякога.

Берберинът представлява съединение с естествен произход – алкалоид, откриващ се в редица лечебни растения, сред които обикновен кисел трън (Berberis vulgaris), хидрастис (Hydrastis canadensis), калифорнийски мак (Eschscholzia californica) и други. Изолира се от растенията  под формата на четвъртична амониева сол и по структура спада към групата на бензилизохинолиновите алкалоиди (протоберберинова група). Характеризира се с наситен жълт цвят и в миналото е бил използван за оцветяване на тъкани и платове, а днес намира приложение и в хистологията за оцветяване на препарати.

Берберинът е отдавна известен на учените алкалоид, за който са потвърдени ефекти върху метаболизма, възпалението, бъбречната и чернодробната дейност, и храносмилателния тракт


Интересът към берберина в последните години се дължи основно на ефектите му върху контрола на кръвната захар, телесното тегло и холестерола в кръвта.

Идентифицирани са общо 11 мета-анализа въз основа на 235 публикации, публикувани в рецензирани списания в периода 2013-2022. Резултатите разкриват, че берберинът влияе значително върху нивата на кръвната глюкоза, инсулиновата резистентност, серумните липиди, телесните параметри и състав, възпалителните маркери, колоректалните аденоми и инфекциите с Helicobacter pylori в сравнение с контролите (Zhongyu Li et al., 2023).

След бума на лекарствените продукти от групата на GLP-1 рецепторните агонисти, използвани за лечение на диабет, употребявани и като средства за отслабване, се създаде очаквано и естествено търсене на природно средство, с подобни ефекти и по-висока безопасност, по-ниска цена и по-лесна достъпност. Макар че берберинът има изцяло различен механизъм на действие, усилено започна да се прави сравнение между него и GLP-1 рецепторните агонисти като средство за редуциране на телесното тегло.


Според предклинични модели, берберинът може да влияе по няколко начина (Zahra Ilyas et al. 2020):

  • Инхибиране на ензима алфа-глюкозидаза – по този начин се намалява степента на резорбция на глюкоза от тънките черва, чрез блокиране на разпадането на сложните захари до молекули глюкоза.
  • Инхибиране на чернодробната глюконеогенеза – метаболитна каскада водеща до образуване на молекули глюкоза от невъглехидратни източници. Това е и един от начините, по които действа инсулинът.
  • Намаляване на серумните липидни нива.
  • Модулиране на чревната микрофлора.
  • Модулиране на ефектите на чревни хормони.
  • Намаляване на лошия холестерол

Тези ефекти го правят подходящ за прием при риск от сърдечносъдови и метаболитни заболявания. Характеризира се с висока степен на безопасност. Известни са нежелани ефекти като диария, запек, подуване, болки в корема, но обикновено отшумяват бързо при продължителен прием.

Необходимо е да се спомене, че берберинът действа като инхибитор на P450 (CYP) ензимната система (CYP2D6, CYP2C9 и CYP3A4) или иначе казано може да повлиява нормалното действие на редица лекарства, включително такива за по-сериозни заболявания (особено лекарства влияещи на кръвосъсирването). Това го прави неподходящ за хора на хронично лечение. Берберинът е подходящ за прием от здрави хора, които искат да подпомогнат управлението на телесното си тегло. Не се препоръчва да се комбинира с терапии за диабет, тъй като може да увеличи вероятността за изпадане в състояние на хипогликемия.

Според проучване от 2012 (Yueshan Hu et al. 2012) доброволни приемащи 500 mg три пъти дневно за 12 седмичен период загубили средно 2,3 kg телесно тегло и намалили подкожните си мазнини с 3,6 %. На пръв поглед може да не изглежда много, но трябва да се спомене, че доброволците не са правили промени в начина си на живот за въпросния период.

Берберинът може да се окаже ценен помощник в управлението на теглото и борбата с излишните килограми, но трябва да се има предвид, че не е подходящ за прием от всеки и че ефектът няма да настъпи за много кратък период. Макар да не може да се нарече природен аналог на GLP1 рецепторните агонисти, си струва да му се обърне внимание.

Коментари (0)

Няма коментари към този момент

Нов коментар

Продуктът беше успешно добавен в любими.