×

Как работи NewPay?


Когато плащате с NewPay, всъщност NewPay плаща поръчката ви вместо вас. Вие я получавате и разполагате с три начина да я платите към тях:



Изберете NewPay като начин на плащане при завършване на поръчката си и следвайте стъпките.
чаено дърво

 

 

Древното лечебно дърво

 

Местното население в Австралия е опознало това лечебно растение (Melaleuca alternifolia) още преди хиляди години. Тогава хората използвали листата му, които намачквали, за да направят чай за лечение на кашлица и простуда. Етеричното масло от листата пък, се използвало за лечение на рани, инфекции и други кожни проблеми.

 

Наименованието „чаено дърво” е въведено през 1770 г. от ботаника Джоузеф Банкс, член на експедицията на капитан Джеймс Кук. Той открил, че напитката от листата на това дърво може да бъде освежаващ заместител на черния чай. Европейските заселници усвоили от аборигените лечебната употреба на листата и започнали да извличат маслото и да го използват за лечение на порязвания, ожулвания, изгаряния, ухапвания от насекоми, инфекции и други подобни състояния.

 

Чаеното дърво е растение от семейство Миртови, което расте до височина от около 20 метра. Среща се предимно по потоци и блатисти участъци в крайбрежните райони на Нов Южен Уелс, Австралия. От Melaleuca alternifolia се произвежда едно от етеричните масла с най-силно лечебно действие.

 

Изследванията потвърждават качествата на маслото от чаено дърво

 

Научните изследвания на лечебните свойства на маслото от чаено дърво започват през 1930 г., когато един хирург от Сидни пише в австралийския Medicinal Journal за неговото въздействие при зарастване на рани и антисептичните му свойства. Днес изследванията продължават да потвърждават неговото противодействие при гъбични инфекции, акне и други неприятни състояния на кожата.

 

 

Характеристика на маслото от чаено дърво

 

То има антисептично действие, което означава, че е в състояние да унищожава бактериите, които причиняват инфекции. Също така е с антимикробно действие - може да разруши или попречи на растежа на микробите, включително бактерии, гъбички, паразити и вируси. Ефектът от масло от чаено дърво върху бактерии и други микроби, е подобен на този на химичните дезинфектанти. То уврежда клетъчната мембрана и разрушава протеините в тях, което ги прави неактивни и те не могат да се размножават и да причиняват заболяване.

 

Маслото от чаено дърво съдържа над 100 растителни химикала, повечето от които са класифицирани като монотерпени, сескитерпени и техните свързани алкохоли. Терпинен-4-ол е основната съставка, отговорна за лечебните свойства на масло от чаено дърво, която въздейства срещу множество патогенни бактерии и гъбички, но щади кожата. Втори по значение е 1,8-цинеол, който има дезинфектиращи свойства, които са полезни за лечение на респираторни инфекции. Смята се, че съотношението между тези две съединения е ключът към лечебната ефективност на маслото от чаено дърво. За най-качествено се смята маслото с ниско съдържание на 1,8-цинеол и висока концентрация на терпинен-4-ол.

 

 

Как точно действа маслото от чаено дърво?

• Ефикасно противодейства при бактерии и гъбички

• Дезинфекцира порязвания и ожулвания, предотвратява инфекция

• Облекчава акне и други повърхностни кожни инфекции

• Ефективно срещу въшки и краста

• Намалява възпаленията на кожата, свързани с екзема или дерматит

• Облекчава изгаряния, ужилвания от насекоми и ухапвания, циреи

• Облекчава вагинални инфекции

• Намалява рецидивиращия херпес лабиалис (херпес)

• Естествен репелент срещу насекоми

 

Гъбични инфекции. При лабораторни изследвания в Университета на Западна Австралия е установено, че маслото от чаено дърво има инхибиторно и фунгицидно действие. Това е потвърдено в клинични опити с хора през 2002 г., при които австралийски учени провели рандомизирано двойно сляпо проучване с 158 пациенти с микоза. Те са получавали или плацебо, или 25%, или 50% разтвор на масло от чаено дърво. Пациентите прилагали разтвора два пъти дневно върху засегнатите участъци в продължение на 4 седмици. Регистрираните резултати показват подобрение при 68% от третираните с 50% разтвор на масло от чаено дърво, 72% - при групата, ползвала 25% масло, и 39% - при плацебо групата.

След четири седмици е направен анализ на третираната кожа на пациентите.  При 64% от пациентите в групата, получавала 50% масло от чаено дърво, са загинали всички спори. За сравнение само при 31% от пациентите в групата на плацебо има такъв ефект. Само 3,8% от пациентите, прилагащи масло от чаено дърво, развиват умерен до тежък дерматит, но състоянието им бързо се подобрява при спиране на лекарството.

 

Кандида. Установено е, че маслото от чаено дърво потиска растежа на Candida albicans. При ин витро изследвания маслото от чаено дърво е тествано върху 114 проби с кандида. Дори в изключително разредена форма (0,5%), маслото от чаено дърво унищожава гъбичките при 90% от пробите. Учените са изследвали три различни интровагинални продукта на основата на масло от чаено дърво и са стигнали до извода, че маслото в тези продукти запазва антигъбичните си свойства. Тези резултати бяха потвърдени в ин виво проучване, направено в Италия през 2006 г. Плъхове с вагинални кандидозни инфекции са лекувани с масло от чаено дърво или с неговите активни съединения терпинен-4-ол или 1,8-цинеол. И в двата случая има положителен ефект. Учените отбелязват, че маслото от чаено дърво е подходящо за лечение на щамове на кандида, които са резистентни към азолови противогъбични препарати.

 

Вагинит. Вагинит е инфекция на вагиналния тракт, която причинява възпаление на вагиналната лигавица. Още през 60-те години на миналия век има публикувани научни изследвания за използването на масло от чаено дърво за лечение на вагинит и други вагинални инфекции. През 2003 г. Световната здравна организация обяви, че клиничните данни подкрепят използването на масло от чаено дърво при вагинит и цервицит. В едно проучване жени с кандида албиканс вагинит използвали всяка вечер вагинално свещички, съдържащи масло от чаено дърво. След 30 дни, при 75% от жените инфекцията е била изчистена и при 86% било отчетено облекчение на всички симптоми. В друго проучване участвали 130 пациенти с инфекция трихомонас вагиналис. То показало, че интравагиналното прилагане на тампони, напоени с разреден разтвор на масло от чаено дърво, успешно лекува вагинит и цервицит.

 

Когато антибиотиците са безсилни. Маслото от чаено дърво е супер ефективно при изчистването на инфекциите по кожата. Изследователите заключават, че препаратите от чаено дърво са ефективни, безопасни и се понасят добре, затова може да се включват с системи за лечение на различни кожни заболявания.

Не случайно, в Австралия маслото от чаено дърво се използва за локално лечение на акне вече над 70 години. Последните изследвания потвърждават неговата ефективност. В рандомизирано, двойно-сляпо клинично проучване, включващо 60 пациенти с леко до умерено акне вулгарис, гел от масло от чаено дърво (5% разтвор) е даван на 30 души, а плацебо е давано на други 30. След 45 дни е отчетено, че гелът е 3,55 пъти по-ефективен от плацебо за намаляване на броя на лезиите, и 5,75 пъти по-ефективен от плацебо за намаляване на тежестта на лезиите. Нежеланите реакции при двете групи са съвсем поносими.

 

Revita Ви препоръчва:

Масло от чаено дърво на Natural Factors!

Маслото на канадската компания Natural Factors, е 100% чисто, безопасно и нежно извлечено чрез дестилация с водна пара. То се произвежда по всички стандарти за добри производствени практики (GMP), за да се гарантира най-високо качество. Съдържа не повече от 15% 1,8-цинеол и не по-малко от 30% терпинен-4-ол. Под формата на спрей за супер удобна, лесна употреба!

 

 

Дозировка

Нанесете върху засегнатите участъци 2-3 пъти дневно или както е препоръчано от лекар.

 

Безопасност

Бременност и кърмене: поради силата на 100% чисто масло от чаено дърво, за бременни жени трябва да се разрежда наполовина и да се използва с повишено внимание!

Деца: да се пази далече от деца. Да не се използва чисто масло от чаено дърво при деца под 18-месечна възраст!

Противопоказания: само за външна употреба! При никакви обстоятелства маслото от чаено дърво да не се приема вътрешно!

 

Маслото от чаено дърво е ефективен билков антисептик, който се прилага за облекчаване на леки кожни заболявания и ожулвания. Той обикновено се използва локално за кожни инфекции като акне, краста, микоза, гъбички по ноктите.

Ефективен е и като местен антисептик за порязвания и охлузвания, изгаряния, ухапвания от насекоми и ужилвания, циреи, вагинални инфекции, както и херпес лабиалис.

 

Коментари (0)

Няма коментари към този момент

Нов коментар

Мишела Христова

Мишела Христова е копирайтър и автор на съдържание с дългогодишен опит в изготвянето, редактирането и оформянето на текстове за печатни и електронни медии. Проявява силен интерес към здравословния начин на живот и нутрициологията. Майка на едно прекрасно момче.

Продуктът беше успешно добавен в любими.