
- кръвно налягане – магнезият може да понижи високото кръвно налягане. Той има умерено по сила действие и затова не може да бъде използван за рязко понижаване на кръвното.
- кости – той участва в метаболизма на калций, синтеза на витамин Д и поддържа целостта на опорно-двигателната система.
- сърдечно-съдова система – магнезият влияе върху много аспекти на сърдечно-съдовото здраве. Той намалява залепването на тромбоцитите, помага за втечняване на кръвта, блокира прекомерното натрупване на калций и отпуска кръвоносните съдове.
- ензимна активност – магнезият е кофактор за окислителното форфорилиране при производството на АТФ. Той е жизненоважен за производството и транспортирането на енергия, за синтеза на протеини и липиди, за мускулните контракции и за предаването на нервни импулси.
- заболявания на сърцето – адекватният прием на магнезий намалява риска от сърдечно-съдови заболявания и увеличава шанса за оцеляване след прекаран инфаркт. При интравенозен прием на магнезий в ранните етапи на инфаркт, може да се намали смъртността с до 70% в месеца след инфаркта.
- метаболизъм – той е необходим за метаболизма на въглехидрати, протеини и мазнини, както и за активността на калция, фосфора и витамин С. Жизненоважен е за здравето на нервната и мускулната тъкан.
- зъби – магнезият помага за задържане на калция в зъбния емайл, което създава добра бариера за защита на зъбите от кариеси.
Много хора не приемат достатъчно магнезий чрез храната като нормалната доза е 400 мг дневно при възрастните.
Коментари (0)
Нов коментар