
Известно е, че когато се преживява в умерени „дози”, стресът има своите безспорни положителни страни. Това е т. нар. позитивен стрес”, чрез който опознаваме околния свят, който ни поддържа активни и жизнени и който ни помага да се приспособяваме към средата. Когато обаче, стресът е по-тежък, отколкото можем да понесем, той се превръща в т. нар. дистрес.
Ако продължи твърде дълго във времето, дистресът може да подейства изключително неблагоприятно на човешката психика и дори да доведе до развитието на физически болести.
Дистресът може да бъде провокиран както от външни, така и от вътрешни фактори. Загубата на работа, смъртта на любим човек, сериозните конфликти на работното място или и у дома и др., са външни причинители на дистреса. Вътрешните фактори, провокиращи появата на дистрес най-често биват ниска самооценка, песимизъм, нерешителност, вътрешни конфликти и др.
Симптомите при продължителен стрес биват:
- Загуба на апетит или обратното – склонност към преяждане
- Проблеми с паметта
- Невъзможност за концентрация
- Злоупотреба с тютюнопушене и/или алкохол
- Безпокойство
- Непрекъснато състояние на тревога
- Депресивни състояния
- Чести заболявания като настинки, грип и под.
- Проблеми със съня
Според Ханс Селие (канадски ендокринолог, известен с теорията си за стреса и автор на популярния труд „Стрес без дистрес”), стресът не е онова, което ни се случва, а начинът, по който ние реагираме на случващото се. Това означава, че единствено от нас трябва да зависи дали ще позволим стресът да завладее личността и живота ни. Макар и да знаем че е така обаче, не винаги можем да реагираме така „както трябва” и да запазм вътрешния си мир и спокойствието, които поддържат баланса ни.
Когато стресът продължи твърде дълго и това доведе до депресия или тревожно разстройство, повечето хора искат да решат проблема бързо и лесно. „Бързо и лесно” в случая, означава – с помощта на тежки и опасни медикаменти, които могат да се преборят единствено със симптомите, но не и с причината. Освен това, всички тези медикаменти имат редица странични ефекти и когато уж помагат за едно, се оказва че вредят на друго.
Натуралната медицина може да бъде много добър съюзник в периоди на силен стрес, депресии, тревожни разстройства, умора, безсъние, апатия и др. Природата разполага с всичко, от което се нуждаем, за да бъдем здрави, стига да знаем коя билка кога да използваме.
Ако вие или ваш близък се намирате в труден емоционален период, преди да посегнете към традиционната терапия, опитайте нещо от билковата аптека на канадската компания Natural Factors.

Уникалната, изцяло натурална билкова смес включва екстракти от ашваганда, сибирски женшен, лавандула и златен корен. Това е идеална комбинация при хроничен стрес, както и при състояния на безпокойство, умора, тревожност, безсъние, апатия, депресии.
Свеждайки до минимум усещането за стрес, Serenity Formula – релаксираща формула противодейства на емоционалното „прегаряне” и отново връща радостта от живота.
По съвсем естествен начин, Serenity Formula балансира нивата на стресовите хормони и възстановява дейността на надбъбречната жлеза, като по този начин хармонизира системите в тялото. Нормалното функциониране на надбъбречната жлеза е основната и първа стъпка в осигуряването на енергия за ума и тялото, тъй като изтощението на надбъбречната жлеза обикновено бива последвано от силен нервен или емоционален срив.
Основната съставка в Serenity Formula, - патентованият екстракт от ашваганда - Sensoril ™, притежава силно анти-стрес и антиоксидантно действие, намаляващо влиянието на умората, стреса и напрежението. Действащата успокояващо лавандула и адаптогенните злетен корен и сибирски женшен, подсилват действието на ашваганда.
Приложение:
- облекчава симптомите на хроничен стрес и тревожност.
- Укрепва състоянието на надбъбречните жлези и подобрява функционирането на нервната система.
Коментари (0)
Нов коментар