
Поддръжка на тийнейджъра в лечението на депресията
- Най-важното нещо, което можете да направите за детето си, е да го подкрепяте така, че то да е уверено във вашата обич и да знае, че винаги ще го подкрепяте .
- Бъдете търпеливи . Да живеете в един дом с депресиран юноша не е лесна задача и понякога ще се чувствате уморен/а , отчаян/а , ще искате да се откажете или пък някакви други отрицателни емоции ще се опитат да ви разколебаят. Важно е да помните, че детето ви има нужда от вас, че без вас не може да се справи, че вие сте неговата опора и подкрепа в лечението. Вашето дете е подложено на страдания, объркано, нещастно , така че е най-добре да бъдете търпеливи и да се отнасяте с разбиране.
- Насърчаване на физическата активност. Насърчавайте детето да играе, да спортува , или да упражнява йога, да разхожда кучето, да кара велосипед.
- Насърчаване на социалната дейност . Изолацията изостря депресията и е добре да го насърчавате, когато иска да прекарва времето си с вас или с приятели .
- Участвайте в лечението. Проверявайте редовно, за да сте сигурни, че детето изпълнява всички указания на лекаря и приема лекарствата в точното време и доза. Това е особено важно, когато лекарствата са изписани на специална рецепта . Следете промените в състоянието на детето и се консултирайте с лекар, ако симптомите на депресия , според вас , се усилват.
- Научете повече за депресията. Колкото повече знаете , толкова по-добре може да помогнете на детето си. Насърчавайте и вашия тийнейджър да научи повече за депресията, как други деца и семействата им се справят в подобна ситуация. Така те знаят, че не са сами и по-добре разбират това, което преживяват.
Как да си помогнем
- Рейки – като метод за успокояване на чувствата и мислите, и уравновесяване на физиологичните процеси в организма, рейки е много подходящ за практикуване при депресия. Може да се ползва както от родителите, в помощ на детето, така и от самото дете.
- Йога – Редица изследвания показват, че редовните упражнения и увеличения физически тонус, оказват влияние върху регулиране нивата на серотонин в мозъка водят до подобрено настроение и чувство за бодрост и благополучие.
- Поздрав към Слънцето – Комплекс от 12 последователно изпълнявани ритмични движения, съчетани с контролирано дишане. Изпълнява се с наблюдаване и осъзнаване на всяко движение. Това е една от първите практики , в която се посвещават децата след като навършат 8 години/в някои източни държави/, особено полезна по време на пубертета. Зарежда с много енергия, подобрява настроението, увеличава работоспособността, преодолява проблеми със съня.

- Гиян мудра / Мудра на Знанието/
Съберете палците с показалците.
Останалите три пръста са опънати или отпуснати свободно.
От 5-15 минути до колкото ви е приятно.
- Ежедневна тонизираща гимнастика
Първо упражнение. Изходно положение — основен стоеж. Маршировка на място с високо повдигане на колената (30 - 40 пъти).
Второ упражнение. Краката са на широчината на раменете, ръцете - на кръста. На „раз” навеждане назад с вдишване, на „два” връщане в изходно положение с издишване. Повтаря се 4 - 5 пъти.

Трето упражнение. Основен стоеж – изправени рамене, ръцете на кръста. Наклон надолу /издишване/, ръцете опират пръстите на краката, изправяне в изходно положение / вдишване/. Повтаря се 3 - 4 пъти.

Четвърто упражнение. Изходно положение - основен стоеж. Повдига се десния крак /издишване/, като коляното се стреми да докосне челото, връщане в изходна позиция /вдишване/. Повтаря се с другия крак. 3-4 повторения с всеки крак.

Пето упражнение. Основена стоеж, ръце на кръста. Приклякане / издишване/, лявата ръка докосва петата на десния крак, изправяне в изходно положение / вдишване/. Повторя се 3-4 пъти на всяка страна.

Шесто упражнение - подскоци на място /30-40/ и ходене на място до успокояване на дишането.
Да правите нещо е много по-добре, отколкото да не направите нищо. Лечението е продължително и трудно, но с много търпение, любов и постоянство, може да се постигнат забележителни резултати и отново да виждате как детето ви се усмихва и радва на живота, уверено в себе си и във възможността да живее пълноценно.
д-р Аелита Петрова
лекар в Отделение ”Имунохематология и трансфузиология” в Майчин дом
Рейки мастер
консултиращ лекар в Български Рейки център
За да прочетете първата част, натиснете ТУК
Прочетете още:
Коментари (0)
Нов коментар