
Рискови фактори при недостиг на магнезий
Недостигът на магнезий е масово явление при доста хора. За да не се окажете едни от тях, трябва да имате предвид, че следните заболявания могат да провокират сериозен магнезиев дефицит:- Стомашно-чревно разстройство. Състояния, предизвикващи продължителна диария (болестта на Крон, целиакия, възпаление на червата), водят до понижен магнезиев статус.
- Бъбречни увреждания. Продължителната употреба на диуретици може да увеличи отделяните количества магнезий чрез урината.
- Диабет. Поради повишените нива на кръвната захар, диабетът предполага по-активно отделяне на урина, което води до значителни загуби на магнезий и респективно – до повишена нужда на организма от този минерал. Магнезият има жизнено важно значение за диабетиците.
- Алкохолизъм. Загубата на магнезий е често срещано явление при хроничен алкохолизъм. Лошите хранителни навици и стомашно-чревните проблеми, които вървят ръка за ръка с алкохолизма, усложняват ситуацията още повече.
- Напредването на възрастта. Изследванията показват, че повечето възрастни хора не приемат достатъчно магнезий. Освен това, след определена възраст, тънките черва трудно абсорбират магнезия.
Кога приемът на магнезий е силно препоръчителен.
Проучванията показват, че има няколко случая, при които се налага суплементиране с магнезий:- Запек. Магнезиевият цитрат, магнезиевият сулфат и магнезиевият хидроксид са част от повечето качествени модерни лаксативи. Магнезият привлича и задържа водата в червата, стимулирайки по този начин чревния мотилитет.
- Диабет. Магнезиевият хлорид се използва за нормализиране стойностите на кръвната глюкоза на гладно, както и за регулация на инсулиновата резистентност. Магнезиевият пидолат пък, подобрява инсулиновата чувствителност.
- Загуба на слуха. Магнезиевият аспартат е доста ефикасно средство за намаляване загубата на слух.
- Камъни в бъбреците. В значителен процент от случаите, приемът на магнезиев хидроксид значително подобрява състоянието на хора, които имат камъни в бъбреците. Комбинацията от магнезиев оксид и витамин В6, също повлиява много положително подобни състояния и може да се използва дори като превантивно средство.
- Мигрена. Три-магнезиев дицитрат и магнезиев цитрат в голяма степен редуцират честотата и интензитета на мигренозните пристъпи. Магнезиевият оксид пък, често се препоръчва за деца, като превантивна мярка срещу появата на мигренозни състояния.
- Пролапс на митрална клапа. Лечението с магнезиев карбонат намалява симптомите на слабост, отпадналост, болки в гърдите, задух, сърцебиене и безпокойство у пациенти с диагноза пролапс на митралната клапа.
- Остеопороза. Магнезиевият хидроксид намалява костните счупвания и увеличава костната плътност у жени, болни от остеопороза и в период на менопауза.
- ПМС (Предменструален синдром). Магнезиев оксид успешно допринася за туширане симптомите при ПМС.
- Хипертония. Магнезиев оксид и магнезиев хидроксид се използват за понижаване нивата на кръвното налягане.
- Крампи (схващане) на краката. Магнезиевият лактат и магнезиевият цитрат, значително редуцират крампите в крака у бременни жени.
- Синдром на неспокойните крака (неврологично разстройство, водещо до дискомфорт в крайниците, за което е характерно непреодолимо желание за движение). Магнезиевият оксид доста успешно помага срещу симптомите на синдрома на неспокойните крака, спомагайки за спокойния и дълбок сън.
- За спортисти. Магнезиевият сулфат е препоръчителен както за професионално практикуващите спорт, така и за любителите, тъй като намалява нивата на млечната киселина. Натрупала се веднъж, млечната киселина намалява възможността за растеж и развитие на мускулната маса.
- Повишени нива на холестерол. Магнезиевият оксид монохидрат регулира нивата на холестерол в кръвта, инхибирайки тромбоцитната агрегация.
- Възпаления. Магнезиевият оксид монохидрат контролира нивата на Среактивния протеин – основният серумен маркер за поява на възпаления.
Магнезий и абсорбцията му В изследване, публикувано в едно от изданията на American Journal Of Therapeutics, са публикувани резултати, удостоверяващи кои минерални соли на магнезия се абсорбират най-добре:
Магнезиеви соли | Абсорбция |
Магнезиев цитрат | 29.64% |
Магнезиев оксид | 22.8% |
Магнезиев хлорид | 19.68% |
Магнезиев глюконат | 19.25% |
Магнезиев глицинат | 23.5% |
Както виждаме, магнезиевият цитрат и магнезиевият оксид имат по-висока степен на усвояване, в сравнение с останалите тествани форми на магнезия. Нека обаче, разгледаме и практическите ползи от приема на магнезий, защото в случая е по-важно друго – колко процента от минерала получаваме, приемайки някоя от формите му. Ако приемем по 667 мг магнезиев цитрат и 667 мг магнезиев оксид, ние ще получим около 107 мг магнезий от магнезиевия цитрат и 407 мг магнезий от магнезиевия оксид. Въпреки че усвоимостта на магнезиевия цитрат е по-висока с 6,84%, магнезиевият оксид все пак е много по-добър източник на магнезий. Въпреки че някои магнезиеви соли се абсорбират по-добре от други, по-важното е да приемаме магнезиеви източници, предоставящи на организма по-високи нива на магнезий, отколкото такива с по-ниско ниво магнезиево съдържание и с висока абсорбция.
Oще по темата:Виж всички продукти с магнезий на добра цена.
Коментари (0)
Нов коментар