Kelp Whole Thallus/ Келп / Kафяви водорасли 600 mg x 100 капсули
Болестта на Хашимото е сериозно ендокринно нарушение, засягащо предоминантно представителите на нежния пол. То представлява автоимунно заболяване, при което имунната система грешно разпознава собствените си протеини като чужди и реагира срещу тях агресивно. В тялото се развива възпалителна реакция, която поразява клетките на щитовидната жлеза и в последствие води да недостатъчно производство на хормоните й. Установено е, че съществува известна генетична предразположеност за проявата на болестта.
Както често се случва с подобен тип заболявания, тиреоидитът на Хашимото понякога остава дълго скрит, докато нещо не отключи външната изява на заболяването.
Отключващите фактори могат да бъдат най-различни, като най-често са: стрес, вирусни заболявания, малоценно хранене, пестициди, радиация, тютюнопушене и замърсявания от околната среда.
Външни алармиращи признаци на болестта на Хашимото може да бъдат- усещане за напрежение в шията и уплътняване на в предната й част, което се дължи на възпалителната реакция в самата жлеза. В нормалната функционална тъкан на ендокринния орган започват постепенно да се натрупват клетки на възпалението и с времето причиняват визуална промяна във формата и големината на щитовидната жлеза.
Логично е, че негативните промени засягат и нормалната дейност на жлезата, а именно- нарушават баланса на щитовидните хормони.
За дълъг период от време болните може да имат нормални нива на хормоните, въпреки болестта, която протича безболезнено и има хроничен характер. Когато обаче достатъчно от жлезистата тъкан се разруши, това се манифестира с понижаване на щитовидните хормони T3 и T4, като същевременно ТСХ започва да се покачва.
Кога и какви симптоми ще се появят остава строго индивидуално, зависейки силно от съпътстващите болести и начина на живот на човек.
Сред най-честите оплаквания са:
От потиснато настроение (дистимия) до хронична депресия
Суха, бледа, уморена кожа
Усещане за слабост, скованост или болка в краката
Хронична умора
Понижено сексуално желание
Замъглено зрение, сухи очи, тъмни кръгове
Болезнена и обилна менструация
Нетърпимост на студ
Загуба на коса
Задръжка на течности, отоци, покачване на килограми
Защо хората с Хашимото пълнеят?
Начинът, по който тялото на човек е построено зависи силно от щитовидните хормони. Тоест те засягат пряко дали ще сме слаби и фини или ще сме по-склонни да напълняваме лесно. Особено ясно това проличава, когато става дума за хора с хипотиреоидизъм.
Щитовидните хормони участват във формиранто на базалния метаболизъм, метаболизирането на липидите и въглехидратите. Те регулират производството на топлинна енергия в организма и влияят върху приема ни на храна и последващото й преобразуване. Дисфункцията на тиреоидната жлеза се свързва с промяна във композицията на тялото, телесната температура и количеството изразходвана енергия по време на покой. При хипотиреоидни състояния, каквото е тиреоидита на Хашимото, намалява темрогенезата, забавя се скоростта на базалния метаболизъм, като това води до склонност към наднормено тегло.
Клинични изследвания доказват връзката между нивата на щитовидните хормони, ТСХ и наднорменото тегло. При деца, юноши и възрастни хора, които страдат от затлъстяване, нивото на ТСХ граничи с горната граница на нормата или леко я надвишава. Друго, което прави впечатление е понижаване на fT4 (свободна форма на хормона) с леко повишаване на Т3 или fT3. В последните години бе установено, че при редица от децата със затлъстяване могат ехографски да се открият структурни изменения в щитовидната жлеза, които силно предполагат болест на Хашимото. Как и защо наднорменото тегло променя щитовидната функция, медицината все още не е проучила напълно, но става обект на внимание все по-често.
Една от теориите за връзката затлъстяване-щитовидна функция предполага, че тя се дължи на повишено преобразуване на Т4 в Т3, поради повишена ензимна активност. Това би могло да се интерпретира като вид защитен механизъм на организма да се справи с внезапното увеличаване на мастната тъкан, като компенсаторно се повишава разхода на енергия.
Повишаването на ТСХ също може да бъде защитен механизъм в отклик на понижената чувствителност на тъканите към циркулиращите щитовидни хормони.
В някои индивиди, участвали в клиничните изпитвания върху затлъстяването и щитовидната функция, се наблюдавало високо ниво на лептин. Лептинът е пептиден хормон, чиято основна функция е да регулира апетита, като „съобщава“ централно колко точно мазнинки сме натрупали и дали не е добра идея да намалим малко похапването.
Отделно лептинът стимулира синтеза на ТСХ и усилва активността на ензима, отговорен за преобразуването на Т4 в Т3.
Мастната тъкан секретира редица проинфламаторни цитокини като тумор некротизиращ фактор алфа, интерлевкин-1 и интерлевкин-6, които намаляван абсорбцията на йод. Това също би могло да води до намален синтез на щитовидните хормони.
Като извод може да се заключи, че затлъстяването е не само симптом на болестта на Хашимото, но може да се разгледа и като рисков фактор за развитието й.
Автоимунна палео диeта (AIP)
Автоимунната палео диета е сравнително строг елиминационен режим на хранене. Неговата основна идея е да елиминира всички храни, които потенцират и отключват възпалителни реакции в тялото. Вместо любимите банички, сладкиши и паста, менюто ви трябва да съдържа изобилие от плодове, зеленчуци и максимално чисто месо.
Вниманието се фокусира върху богати на витамини и минерали хранителни източници, които целят да помогнат естествените оздравителни процеси в тялото и да поддържат нормална и ненарушена чревната бариера.
Често автоимунните заболявания се свързват със състояние, известно като синдром на чревна пропускливост. Сред най-важните функции на чревната стена е да пропуска полезните за усвояване вещества и да бъде защитна преграда за токсини, алергени и болестотворни бактерии. В самата чревна лигавица се намират и полезни бактерии, които са от голямо значение за цялостното здраве на човек.
Редица клинични проучвания изследват връзката между алергиите, чревните инфекции и развитието на автоимунни заболявания.
Автоимунната диета има условно две фази.
През този период се изключват: всички зърнени храни, патладжани, чушки, картофи, домати, ядки, бобови растения, глутен, яйца, масла, млечни продукти, рафинирани захари, суроватъчен протеин, кафе, алкохол, цигари.
Спират се дразнещите стомаха лекарства като нестероидните противовъзпалителни медикаменти. В зависимост колко строга искате да е диетата, може за изключите дори плодовете от нея.
Фазата на елиминация трае от 4 до над 10 седмици.
Във втората фаза постепенно се въвеждат забранените в първа фаза храни и се следи за проява на симптоми.
Ако някое от характерните за Хашимото оплаквания се прояви и не се чувствате добре, то избягвайте консумацията на отключващата храна.
Кои храни са позволени?
Сладки картофи, артишок, ямс
Изобилие от чисто и здравословно приготвено месо
Ферментирали храни, богати на пробиотици
Кленов сироп и мед
зелен и черен чай
костен бульон
ябълков оцет, ябълков сайдер, вино (стига да нямат много захар)
плодове ( особено боровинки, къпини и др)
подправки, които не са направени от семена
зеленчуци
По време на автоимунната диета се избягва използването на много хранителни добавки, но никога не се изключва допълнителния прием на пробиотик. Препоръчвам прием на мултищамов пробиотик.
Свързани продукти
Salmon Oil 100% Wild Alaskan/ Дива сьомга (масло) от Аляска 1300 mg х 90 софтгел капсули
Selenomethionine / Селен (L-селенометионин) 200 µg, 60 капсули
Spirulina Micro-Algae/ Спирулина (микро-водорасли) 380 mg х 100 капсули
Ultra Prim® Evening Primrose Oil 100 mg GLA/ Вечерна иглика масло 1000 mg х 90 софтгел...
Прочети още
Коментари (271)
Здравейте,
Ако нямате симптоми за предозиране на л-тироксина – сърцебиене, изпотяване, нервно напрежение, безсъние и т.н. , по-добре е да останете на тази доза и след месец да направите ново изследване, което да включва ТСХ, ФТ4 и ФТ3. През зимните месеци функцията на щитовидната жлеза може да отслабне и не е добре да намалите дозата без ясни причини за това. Ето защо, промените в дозата би трябвало да се правят от лекуващия лекар/ендокринолог.
Изследване на хормоните се прави сутрин рано, на гладно и без да сте приела л-тироксин.
Поздрави,
д-р Аелита Петрова
Здравейте,
Ако стойността на ФТ4 е в pmol/L мерни единици, т.е. в норма, а ТСХ е повишен, това са лабораторни данни за субклиничен хипотиреоидизъм. Необходима е консултация с ендокринолог за актуализиране на лечението и редовно контролно проследяване на стойностите на ТСХ и ФТ4, тъй като има риск от преминаване към фаза на изявен клинично хипотиреоидизъм и съответните усложнения.
Поздрави,
Д-р Аелита Петрова
Здравейте,
Както знаете, Паратхормон се синтезира в паращитовидните жлези, които се намират зад щитовидната жлеза. Участва в регулацията на калция и фосфора в организма. По механизма на отрицателната обратна връзка, пониженият калций води до повишен паратхормон. Паратхормон се увеличава и при по-нисък от нормата витамин Д, който е отговорен за поддържане на нормални нива калций в организма. При някои бъбречни заболявания също се повишава паратхормон. При Вас витамин Д е понижен, съответно паратхормон – повишен. Ето защо Ви е предписан витамин Д, а селенът е в подкрепа на щитовидната жлеза. Тъй като хормоните й /на щитовидната жлеза/ са нормални, е необходима само профилактика на евентуални усложнения. Добре е след 2 – 3 месеца отново да се изследва паратхормон, за да се установи ефекта от дозата вит. Д, а също калций, фосфор и за бъбречна функция – креатинин, урея и урина. Тези изследвания са по-скоро профилактични, но е добре да се направят, особено ако имате някакви оплаквания или предразположение към бъбречни заболявания. След привършване на предписания селен, може да продължите с ThyroVantage HT™ Thyroid Support/ Тироидна подкрепа – продукт, който освен селен, съдържа всички вещества, необходими за нормална функция на щитовидната жлеза. Витамин Д приемайте, както Ви е предписан, така се усвоява по-добре.
Поздрави,
Д-р Аелита Петрова
Здравейте,
Може да приемате някой от продуктите в подкрепа на щитовидната жлеза, като профилактика на усложнения, особено сега, с наближаване на студените месеци, когато функцията на жлезата се забавя. Подходящи са Complexe THYROÏDE PurOligo Комплекс за щитовидната жлеза - комплекс от микроелементи в йонизирана форма, който поддържа основния метаболизъм и допринася за нормална функция на щитовидната жлеза; Schilddrüse pro Здраве за щитовидната жлеза със селен, витамин D3 и билки; ThyroVantage HT™ Thyroid Support/ Тироидна подкрепа – съдържа веществата, необходими за правилна функция на щитовидната жлеза; Triple Action Thyroid Тироидна подкрепа – с подобно действие.
Поздрави,
Д-р Аелита Петрова
Здравейте!
Искам да направя кратка интерпретация на изследванията, които сте провели. Констелацията съответства на т.н. латентен или субклиничен хипотиреоидизъм. Принципно ако до момента не сте имали заболяване на щитовидната жлеза и сте искали да проверите дали има проблем с нейната функция, е напълно достатъчно да се изследва TSH, без останалите показатели. Диагнозата, която цитирам по горе, на практика означава, че жлезата е започнала да намалява продукцията си на щитовиден хормон F4 и това автоматично задейства хипофизата, която освобождава TSH. Тъй като това състояние е компенсирано на този етап- F4 е в норма. Често субклиничният хипотиреоидизъм се съпътства от автоимунен тиреоидит на Хашимото. Доказателство за такова заболяване са повишените титри на ТАТ и МАТ. При Вас те са в абсолютна норма, така че и това не е повод за притеснение. Според международните консенсуси, макар и субклиничен, хипотиреоидизмът трябва да се лекува. Терапията е заместителна с щитовиден синтетичен хормон, приет под формата на таблета.
Аз обаче на този етап препоръчвам друга алтернатива с хранителната добавка Selenomethionin/ Селен (L-селенометеонин) по 1 капсула дневно за период от 3-4 месеца. Лявовъртящият изомер на селена е с много по-висока активност от другия, поради по-лесното усвояване от организма и постигането на по-голяма бионаличност в плазмата. Неговата роля е да стимулира превръщането на F4 в F3. Ако след този период резултата не е задоволителен, е уместно включване на синтетичния хормон. По този повод не е необходимо да се притеснявате.
По интересен е според мен е факта, че правите едни и същи изследвания в две независими лаборатории. Очевидно това е така, защото нещо Ви тревожи като здравословен проблем. Ако желаете да споделите оплаквания, ще се радвам да Ви бъда от по-голяма полза.
Поздрави!
Д-р Йовчева
Нов коментар