Всички сме чували за менопауза. Общо казано това е период от живота на жената, който маркира края на репродуктивните й възможности и тя навлиза в него, когато спре менструалният й цикъл.
Звучи кратко и ясно, но всъщност това понятие включва в себе си различни стадии, които имат своите характеристики и особености. Представяме Ви коментар по темата от д-р Мефтуне Шефкетова, лекар специалист по акушерство и гинекология, и репродуктивна медицина. Повече от 10 години е фокусирана предимно върху репродуктивната медицина. Към момента оглавява Центъра за асистирана репродукция към Аджибадем Сити Клиник ДКЦ Токуда. Участвала е в редица национални и международни конгреси и семинари на тема репродуктивна медицина.
Перименопауза и менопауза
Промените, които настъпват в организма се обясняват с понижените нива на естрадиол, който е главният женски хормон и се отделя от яйчниците. С напредване на перименопаузата в тялото на жените се произвеждат все по- малко и по- малко количества естрадиол. Този стадий има различна продължителност, от няколко месеца до 4 години.
Как една жена може да разбере, че навлиза в перименопауза
Симптомите, характерни за този период варират в широк диапазон. Това са:
- промени в менструалният цикъл – менструалното кървене, то може да стане по- оскъдно, да е на по-къси или по-дълги интервали
- топли вълни
- нарушения в съня
- чести промени в настроението
- предменструалният синдром става по-изявен, оплакванията се засилват и стават по-осезаеми
- гърдите стават по- чувствителни
- покачване на телесното тегло
- косопад
- сърцебиене
- по-често, безпричинно главоболие
- понижена концентрация и проблеми с паметта
- понижено либидо
- по- чести уринарни инфекции
- проблеми с фертилността
Става ясно, че това е преходен период към менопаузата, а тя настъпва, когато нивата на естрадиол са толкова ниски, че е невъзможно образуването на яйцеклетки, което всъщност е причина за спирането на менструалният цикъл.
Какви са симптомите при менопауза:
- нощно изпотяване
- горещи вълни
- депресия
- раздразнителност
- промени в настроението
- безсъние
- усещане за гадене
- суха кожа
- вагинална сухота, предизвикваща неприятни усещания и болки при полов контакт
- често уриниране
- покачване нивата на холестерол
- повишен риск от развитие на сърдечно съдови заболявания
Средната възраст за настъпване на перименопауза е 45-47 години, а на менопауза – 50-51години. Не трябва да забравяме, че това състояние може да настъпи по- рано при пушачи, след оперативни интервенции, след лечение на онкологични заболявания.
Тревожността като признак за менопауза
Перименомаузата и менопаузата са наистина съпътствани от най-различни симптоми, много от които са добре известни. Един от тях обаче, на който обикновено не се обръща внимание, е тревожността. Многобройни изследвания показват, че това състояние е показател за предменопауза и менопауза в над 90% от случаите.
Тревожността се появява в живота на някои хора по най-различни начини – неопределено и постоянно чувство на безпокойство, сърцебиене, задух, нервен стомах, разсеяност.
Причина за тревожността по време на менопаузата може да бъде както хроничният стрес, така и променящите се нива на хормоните през този етап от живота.
Терапия
При избора на лечение много внимателно трябва да съобразяваме всяка една жена- възраст, придружаващи заболявания, степен на изразеност на различните симптоми.
Хормонозаместителната терапия е с по-силен ефект, но има своите странични ефекти. В зависимост от това кои симптоми са по-изразени, алтернатива са широка гама от билкови продукти:
вечерна иглика – при горещи вълни, високо кръвно налягане, кожни проблеми;
женско биле – намалява симптомите в условия на стрес- психически и физически, и много помага при нервен стомах;
див ям – при горещи вълни, раздразнителност, безсъние;
гроздовиден ресник – при нощни изпотявания, промени в паметта.
Съществуват и комбинирани препарати, като например:
Meno Vantage – облекчава типичните за перименопаузата и менопаузата симптоми, и допринася за контрола върху кръвното налягане и теглото;
Change- O-Life – ефективна е срещу проявите на предменопауза и менопауза, и намалява риска от остеопороза и хронична умора през критичните етапи от живота на жената.
Вижте още интересни материали по темата:
- Билките са решението при менопаузата
- Менопауза – как безболезнено да преминете през този етап от живота си?
Вижте продуктите, които ще ви помогнат за справяне с проблема:
Свързани продукти
Още по темата


UC-II® неденатуриран колаген тип II за здравето на ставите
Няколко клинични проучвания показват, че UC‐II® неденатурираният колаген тип II предлага ползи за здравето на ставите не само за хора с остеоартрит (ОА), но и за здрави възрастни. През 2002 г. Bagchi и др. провеждат


Аргинин и въздействието му върху ендотелната функция
Аргинин (L-аргинин) представлява аминокиселина, участваща в редица биологични процеси, включително биосинтеза на протеини, имунен отговор на гостоприемника, цикъл на урея и производството на азотен оксид. Този систематичен преглед се фокусира върху функционалната роля на аргинина


10 топ ползи от ферментиралите храни
Изследванията, посветени на взаимовръзката между чревната микробиота и организма, са все още в начален етап, но констатациите са интригуващи и обещаващи. Учените постепенно разкриват нови научни и любопитни факти около нея. Чревната микробиота е
2 thoughts on “Никога няма да повярвате кой е №1 симптом, предвещаващ менопаузата!”
можели да се забременее
в в менопауза
Здравейте,
Приема се, че ако цикълът е прекъснал напълно преди повече от година, заременяване по естествен път е невъзможно. Но с методите на асистираната репродукция е възможно да се зачене в менопауза, като трябва да се знае, че бременност в този период е високо рискова, както за плода, така и за майката.
Поздрави,
Д-р Аелита Петрова