
Антидепресантите са често използвани средства за лечение на депресия и проблеми с настроението. Почти във всички случаи те са много ефективни. 6 от 10 души, които приемат подобни медикаменти се чувстват по-добре още след първите няколко дни. Понякога се налага смяна на лекарството, но обикновено работят безотказно. За съжаление много хора, които имат нужда от антидепресанти, не искат да ги вземат, защото се страхуват от тях. Ето защо ние ще ви предложим няколко интересни истини и митове за тези хапчета.
Мит. Антидепресантите ще ви накарат да забравите страховете си, но не и да се преборите с тях.
Факт. Антидепресантите не могат да ви накарат да забравите за проблемите си, но със сигурност ще ви помогнат да се справите по-лесно. Когато сте депресирани, често не може да вземете рационално решение и хвърляте много енергия и усилия в неща, които не ви помагат. Лекарствата ви дават сила да се съсредоточите върху истинските страхове и да видите реалните проблеми.
Мит. Антидепресантите ще ви превърнат в зомби.
Факт. Когато се вземат в правилната доза и под лекарски контрол, тези медикаменти не могат да променят личността и поведението ви. Те ще ви накарат да се чувствате отново същите, каквито сте били преди да изпаднете в депресия. Много хора очакват, че ще са по-малко емоционални или ще са напълно безразлични към света, когато вземат антидепресанти. Това обаче съвсем не е така.
Мит. Антидепресантите са причина да качите няколко килограма.
Факт. Като всички лекарства и антидепресантите имат странични ефекти и някои от тях могат да причинят наддаване на тегло. Добре е да запомните, че има лекарства, които водят до загуба на тегло и дори някои дами ги използват съвсем съзнателно, за да отслабнат.
Мит. Ако започнете да вземате антидепресанти, трябва да ги пиете цял живот.
Факт. Лечението на депресията с медикаменти продължава обикновено шест или девет месеца. След като черните мисли са под контрол няма нужда да ги вземате повече. След този период поговорете с лекаря си с какво може да ги замените. Важно е да не ги спирате без лекарска препоръка.
Мит. Антидепресантите намаляват желанието за секс.
Факт. Някои антидепресанти оказват влияние върху либидото. Проблемът е не в желанието за секс, а във възможността да получите оргазъм. Депресията обаче сама по себе си намалява сексуалното влечение.
Мит. Щом вземате антидепресанти, то вие сте слаб човек.
Факт. Депресията е заболяване като всички останали – диабет, сърдечни проблеми, дерматит. Тя трябва да се лекува преди проблемът да се задълбочил. Подобно на всички болести и тази ви пречи да се чувствате добре и да живеете нормално. Не е признак на слабост да се грижиш за здравето и живота си.
Мит. Природните антидепресанти не могат да ви помогнат.
Факт. Напротив, природните продукти могат да свършат отлична работа! Те са чудесен вариант за всички, които се страхуват от нежеланите ефекти на конвенционалните медикаменти и не желаят да прибързват с тях. Разбира се, ако състоянието изисква прием на лекарство, хранителната добавка няма да е от полза и дори може да усложни нещата, тъй като би забавила агресивното лечение. В случай, че не се налага да приемате лекарства, можете спокойно да се доверите на специалните растителни екстракти и витамини с доказан ефект върху мозъчната функция и нервната система.
Коментари (323)
Здравейте!
Не споменавате за каква индикация или състояние Ви е назначен този прегабалин, нито от колко време го приемате, но най-общо може да се каже следното: За да развие оптимално ефекта си, винаги го приемайте така, както е назначен от лекаря, поне приблизително в едни и същи часове на денонощието. Лекарството не е бързодействащо като класическите обезболяващи или седативни средства, но при правилна употреба може да има по-дълготраен ефект от техния. Нередовният прием може да отложи или изобщо да отмени постигането на съществен успех в лечението.
При невралгична болка, осезаемо подобрение настъпва след края на втората седмица при непрекъснат прием. Ако прегабалинът се използва като стабилизатор на настроението или срещу тревожност, за разгръщането на ефекта му са нужни около 4 седмици. При фибромиалгия или като помощно средство срещу епилепсия, в прояват на ефектите му има големи индивидуални различия и не може да се обобщи за всички. Не приемайте над 300 мг дневно, независимо за каква цел го използвате – ефектът няма да стане по-силен, но пък при високите дози могат да се появят най-различни странични действия, някои от които могат да бъдат опасни или най-малкото неприятни.
Поздрави,
Борис Гинчев
Магистър-фармацевт
Здравейте!
Назначаването на прегабалин при синдрома на неспокойните крака е научно обоснована практика – проучванията показват, че приемът на това лекарство облекчава симптоматиката и подобрява съня, с което може да се допринесе за по-добро качество на живот като цяло. Прегабалинът носи по-нисък риск от влошаване на симптомите с времето, отколкото друг често предписван за целта медикаменти – антипаркинсоновия препарат с допаминергична активност прамипексол(https://www.sciencedaily.com/releases/2014/02/140213103515.htm). Изборът между двата е изцяло в компетенцията на лекаря, понеже имат различни предимства и ограничения.
Сред диетичните начини за подобряване на състоянието най-съществените са приемът на магнезий – 300 до 500 мг дневно(лактат, цитрат, бисглицинат или някое друго органично съединение на магнезия), в един или два приема, за поне 1-2 месеца, и (ако лабораторията покаже железен дефицит) евентуално на желязо 15-25 мг дневно. Недостигът на желязо често участва в патогенезата на синдрома „неспокойни крака“, но ако такъв не бъде установен, желязото няма да подобри ситуацията.
Магнезият често облекчава неволевите движения на долните крайници, дори и да не се наблюдава дефицит при изследване. Той също така отпуска напрегнатите нерви и улеснява заспиването. Може да се приема при терапия с прегабалин, като за всеки случай е добре да се приемат с 2-3 часа интервал помежду им – за да не се намали абсорбцията и ефектът на прегабалина. Същото важи и за желязото, ако се наложи да приемате и него.
Поздрави,
Борис Гинчев
Магистър-фармацевт
Здравейте,
След като сте спряла деанксита и сте твърдо решена да се справите без него, добре е да не го започвате отново, тъй като това най-вероятно ще усложни състоянието Ви, ще се получи един омагьосан кръг, от който не се знае как ще се измъкнете. Може да си помогнете с детокс диета и леки физически упражнения, дихателни упражнения и медитация. Най-добре е да се консултирате с лекар-диетолог/фармаколог или специалист по алтернативна медицина, за изготвяне на индивидуална програма. Подходящи за пречистване на организма и възстановяване на психоемоционалния баланс са лечебните гъби / Мико Дифенс/ + 5-хидрокситриптофан.
Поздрави,
д-р Аелита Петрова
Здравейте,
Не е изрично противопоказано да се приема лексотан по време на лечение с кортикостероиди, когато приемът е при нужда. Но най-точно може да Ви отговори лекуващият лекар, запознат с общото състояние на болния, протичането на болестта и всички медикаменти, които приема.
Поздрави,
д-р Аелита Петрова
Здравейте!
Във фармакологията няма еднозначен отговор на това, кое от две лекарства е по-добро за даден пациент. Това е в компетенцията само на лекаря, и то ако последният познава добре човека и състоянието му. Не защото фармацевтите не познаваме лекарствата колкото лекарите (напротив!), а защото най-доброто лекарство за един човек в дадена ситуация може да бъде дори смъртно опасно за друг при видимо подобно състояние.Самата замяна на един антипсихотик/анксиолитик с друг след дългогодишна употреба може да бъде опасна, ако не бъде проведена по специална схема под контрола на лекаря.
Левид (левосулпирид) не е лекарство „за тревожност“ и може да повлияе добре този симптом само в контекста на заболяванията, за които се назначава – депресивни и соматоформни разстройства, шизофрения, други психози и дистимия(има и други индикации, но те не са обект на психиатрията). Ако е правилно назначен, противотревожният му ефект ще съпътства основното антипсихотично действие и може да настъпи бързо, дори в рамките на 3-4 часа – но дали ще бъде траен, зависи от много фактори. Това НЕ означава, че левид може да се използва „при нужда“ или „от време на време“ - страничните реакции настъпват внезапно и непредвидимо при хаотична употреба.Не започвайте употребата му в никакъв случай, ако не Ви го е назначил лекар!
Поздрави,
Борис Гинчев
Магистър-фармацевт
Здравейте,
В общи линии това е схемата – намалява се постепенно, по ½ за 1 седмица, по ¼ за 1 седмица, по ¼ през ден 4-5 пъти, по ¼ през 2 дни 4-5 пъти, по 1/4 през 3 дни и т.н., докато почувствате увереност, че може да го спрете „и нищо няма да ви се случи“. Ако е необходимо, може да удължавате времето на всеки цикъл колкото Ви е необходимо или да начупвате таблетката на по-малки дози и да ги приемате по схемата след едната четвърт. Полуживотът на пипамперон в кръвта е от 16 до 22 часа и симптомите на отнемане са до голяма степен на психична основа. Добре е да се консултирате с психолог. От помощ са и методи като рейки, йога и т.н. , медитация, дълбоко дишане. Най-добре е да се консултирате с лекар, специалист по алтернативна медицина.
Поздрави,
д-р Аелита Петрова
Здравейте!
Промяната във вида и/или дозите на лекарствената терапия е в правомощията единствено на лекаря – най-добре на този, който я е назначил, или на друг специалист в същата област, ако първият не е достъпен. Не е отговорно и безопасно да Ви препоръчваме хранителни добавки или каквото и да било друго вместо назначените лекарства. Като допълнение, намаляващо страничните ефекти, включително и развиването на толерантност или зависимост към антидепресантите, може да се използва Инозитол (витамин В8) – в дози от 500 до 1000 мг дневно. Той действа успокоително и антидепресивно, да намали времето за заспиване и да подобри жизнения тонус през деня. Но все пак, не го изпозвайте вместо Ефектин – по този въпрос говорете с лекаря.
Поздрави,
Борис Гинчев,
Магистър-фармацевт
Здравейте!
Накратко - възможно е, макар и с ниска вероятност.
Ако приемате само Ксетанор (без други антидепресанти или растителни продукти със серотонино-стимулираща активност) и го взимате редовно в назначените дози, е слабо вероятно това лекарство да предизвиква толкова големи амплитуди в артериалното налягане. Напротив, някои проучвания показват 10-15% понижение в средното артериално налягане, по-голямо от това на плацебо, след въздействието на стресов фактор https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16001113/, и авторите даже препоръчват на лекарите назначаването на пароксетин (активната съставка на Ксетанор) при някои сърдечни заболявания, дори при отсъствието на депресия. Всъщност, инхибиторите на обратния захват на серотонина (SSRI), към които се числи и Ксетанор, са единственият клас антидепресанти, които като цяло нямат покачване на кръвното налягане като страничен ефект. В редки случаи е възможно да се развие серотонинов синдром като страничен ефект(вижте в листовката как се проявява той), но при него преобладава сърцебиенето, а не чак толкова високото кръвно налягане.
Има обаче и доклад, в който се споменава за предизвикана от пароксетин хипертония – публикуван е в Турция през 2016 г. https://alpha-psychiatry.com/Content/files/sayilar/86/334.pdf В него се споменава за пациентка, която при нормално кръвно налягане 110/80 e развила хипертония от 155/110 mmHg след едноседмично третиране с пароксетин. В нейния случай, поради отсъствие на предпоставки и анамнеза за хипертонична болест, този страничен ефект е диагностициран чрез 24-часов мониторинг (по Холтер) на пулса, кръвното налягане и електрическата активност на сърцето. Говорете с лекаря (с кардиолог най-добре) – ако и във Вашия случай това е приложимо, може да го проверите. И да не се окаже странична реакция на Ксетанора, пак може да бъде от диагностична полза.
Поздрави,
Борис Гинчев
Магистър-фармацевт
Здравейте!
Винаги е необходимо да уведомявате лекаря, денталния лекар или друго медицинско лице, когато приемате медикаменти, повлияващи централната нервна система, защото те проявяват редица взаимодействия с други лекарства, повлияват начина на протичане на различни медицински процедури, могат да повлияят кръвното налягане, емоциите и т.н. Много от тези лекарства усилват основния или страничните ефекти на упойките, но това важи основно за общите анестетици и в по-малка степен – за локалните, употребявани в денталната медицина, чийто ефект остава почти непроменен от лекарства като клоназепам или (ес)циталопрам. Възможно е обаче едното или и двете лекарства да предизвикат ксеростомия (сухота в устата), което се взема предвид от зъболекарите, когато Ви препоръчват продукти за орална хигиена, поради което е добре да те да се уведомяват за приема на такъв тип лекарства.
Началото на осезаемия антидепресантен ефект при Ципралекс и аналозите му варира индивидуално, но обикновено настъпва след 12-14 ден от началото на приема – при някои пациенти и по-късно, няма точно определен ден. Ако преминаването от половин към цяла доза съвпадне по време със спирането на клонарекса, е възможно окончателният ефект на Ципралекс да се прояви поне седмица след спирането или установяването на постоянна понижена доза от клонарекса. Според особеностите на Вашето състояние, лекуващият лекар може най-точно да окачестви постигнатия резултат.
Поздрави,
Борис Гинчев
Магистър-фармацевт
Здравейте,
Парикс е медикамент от групата на селективните инхибитори на обратното захващане на серотонина и заедно с Неуротоп, от групата на карбамазепините, се изписват при депресивни състояния, тревожни разстройства и конвулсии. Тези медикаменти се предписват изрично от лекар-специалист и не подлежат на замяна или промени в дозата без консултация с лекар.
Не ви препоръчвам да приемате гинко билоба, тъй като приемът й може да намали ефективността на карбамазепините, какъвто е Неуротоп и да се наблюдава изостряне на симптомите. Приемът на гроздово семе е също непрепоръчителен паралелно с прием на антидепресанти, тъй като има множество взаимодействия и измяна на ефекта на медикаментите.
В допълнение витамин D и Ашваганда имат висок профил на безопасност при паралелен прием с антидепресанти и карбамазепини, с положителен ефект върху симптомите при правилен прием. Разбира се, нужно е да се консултирате с лекуващия ви лекар преди да правите каквито и да е било изменения към терапията си.
Ashwagandha/ Ашваганда 500 mg х 60 капсули е билкова добавка с множество полезни ефекти върху организма. Според проучване от август 2016 г. в Complementary Therapies in Medicine Journal, приемането на ашваганда с антидепресанти може да бъде безопасен, ефективен и здравословен начин за поддържане на вашето психично здраве.
SunVitamin D3 1000 IU Витамин D3 1000 IU 180 софтгел капсули – Хората, които изпитват депресия, имат по-ниски нива на серотонин, невротрансмитер, който помага за регулиране на настроението. Според проучване от 2015 г. витамин D може да активира серотонина в мозъка. Съответно приемането на добавка може да помогне за облекчаване на депресията, особено в моменти, когато може да се борите да получите витамин D по естествен начин.
Поздрави,
Д-р Александър Кръстев
Здравейте,
Тритико 150 мг (тразодон хидрохлорид) е лекарство от групата на антидепресантите, което се прилага за лечение на депресивни разстройства със или без тревожност. Част от най- характерните странични ефекти след прием на медикамента са сухота в устата, кожни обриви и сърбеж, каквито се наблюдават при вас.
Възможно е да сте отключили тази реакция след прекарания Ковид. Друга възможност е да съществува лекарствено взаимодействие с хранителните добавки, витамини и лекарства, които приемате паралелно, за които обаче не са известни и наблюдавани подобни взаимодействия с антидепресанти.
Консултирайте се с лекуващия ви лекар ако има възможност да преустановите или да намалите приема на някои от хранителните добавки или лекарства ако симптомите продължат и се появят нови.
Поздрави,
Д-р Александър Кръстев
Здравейте,
Ксетанор се използва за лечение на възрастни пациенти с депресия и/или тревожни разстройства. Схемата и дозировката се определя от лекуващия лекар, който ще съобрази индивидуалното Ви състояние и ще Ви даде адекватна терапия. Препоръката ми е да си запишете час и тогава да предприемете действия. Стандартната доза за пациенти с тревожни и депресивни състояния е 1-2 тб. дневно, но приемът на този медикамент без лекарски надзор крие рискове.
Поздрави,
д-р Александър Кръстев
Здравейте!
Няма опасност от сериозно повишаване на чернодробните ензими, включително ГГТ (гама-глутамил трансфераза), по време на терапията с Ремирта (миртазапин), особено пък при тези ниски дози. Около 10% от третираните с ремирта пациенти повишават леко чернодробните си ензими, но ефектът няма клинично значение и рядко се налага спиране или намаляване на дозировката – обикновено това се налага при установени чернодробни заболявания.
Поради това, че Триптозинът съдържа прекурсори на серотонина - L-триптофан и богат на 5-хидрокситриптофан (5-HTP) екстракт от грифония, не се препоръчва съчетаването му с антидепресанти от серотонинергичния (SSRI) или смесения серотонинов-норадреналинов клас (NaSSA) – ремирта принадлежи към втория. Съчетаният им прием може да прекали серотониновата стимулация и да се появят неприятни, понякога опасни странични ефекти, известни като серотонинов синдром (вижте в листовката на Ремирта). При ниските дози от ¼ до ½ табл. Ремирта е по-малко вероятно да се появят, но рискът не е нулев – затова приключете с триптозина и след няколко дни започнете с лекарството. Използвайте го всеки ден за срока, който Ви е назначен от лекаря (но НЕ „при нужда“ - антидепресантите не работят така, дори когато са предписани по индикация, различна от депресията).
Покачване на теглото е възможно при дългосрочна терапия с Ремирта в по-големите дози (над 30 мг дневно), но потенциалът за този ефект е по-нисък от този на повечето SSRI или трициклични антидепресанти. След като нямате диагностицирана депресия (при нея е много по-вероятно да наддадете на тегло) и сигурно няма да използвате лекарството много дълго, най-вероятно няма да имате проблем с теглото заради нея.
При необходимост може да използвате през деня или вечер екстракт от Ашваганда (сънотворна витания) например тази: https://revita.bg/shop/ashwagandha-ashvaganda-60-kapsuli-stress-relax – тя действа добре успокояващо на нервите и има добра история на съвместна употреба с антидепресанти, използвани като сънотворни. Опитайте първоначално само с по 1 капсула дневно, за да се установи как Ви действа, и при нужда след няколко дни може да се повиши до 2 пъти по 1 капс.
Поздрави,
Борис Гинчев
Магистър-фармацевт
Здравейте!
Усещането за „изключителна чувствителност към всичко“ е реален феномен у някои хора, но рядко е нещо, което може да се повлияе с лекарства или хранителни добавки – ако чувствате, че в даден момент Ви натоварва, вероятно психологичният подход чрез професионална консултация е най-добрият метод за облекчаването ѝ. Възможно е това, което приемате за грешки, неволни или не, да няма толкова сериозни последици за здравето Ви, колкото изглежда. Ако лекарят обаче е преценил, че имате нужда от въпросния медикамент, не мога (нямам право, нито е безопасно) да Ви препоръчам замяната му с други средства, били те природни или не. Не съществува витамин или хранителна добавка със същия начин на действие, при това подобен по сила на ефекта.
С изключение на комбинирани седативни продукти за масова употреба (като например Седатиф PC или Nervoheel N), хомеопатичните средства се назначават персонално, след събиране на информация за индивидуалното състояние чрез десетки въпроси и уточнения – което се извършва от сертифициран лекар-хомеопат.
Ще Ви помоля да споделите по каква конкретна причина Ви е назначен флуанксол (депресия, тревожно разстройство, специфичен психиатричен проблем, упорито безсъние, друго…?), можем да Ви предложим природен продукт с добър ефект при съответното състояние, но по-скоро като допълнение към назначения медикамент, а не като негова алтернатива. Добре ще бъде и да уточните дали приемате и други лекарства, и кои по-точно, за да бъде съвместим с тях.
Поздрави,
Борис Гинчев
Магистър-фармацевт
Здравейте,
Видно е, че сте наясно с нуждите на тялото и ума си, но професионалното насочване от добър специалист – лекар по алтернативна медицина, може да Ви е от полза. Препоръчвам Ви д-р Заркова – специалист по аюрведична медицина https://www.business.bg/f-4759/aiurvedichen-centyr-sofia-d-r-antoaneta-zarkova-et.html
и д-р Балтова https://bglekari.bg/alternativna-medicina/item/2602-d-r-vesela-baltova-klasicheska-i-detoksikirashta-homeopatiya-akupunktura-i-nutritziologiya-holistichen-tzentar-za-zdrave-i-detoks-homeoart-sofiya
Поздрави,
Д-р Аелита Петрова
Здравейте!
Начинът, по който да „излезете“ от прегабалина, трябва да се назначи от лекаря, който Ви го е предписал – или от друг лекар, който е запознат със състоянието Ви и с назначеното лечение. Предотвратяването на рязкото спиране е много важно при епилепсия и при генерализираните тревожни разстройства, понеже при тези пациенти може да се предизвикат съответно гърчове или панически пристъпи.
Обичайно използваните дози при тези състояния стигат до 300 и дори до 600 мг дневно – във Вашия случай, при доза от само 75 мг и в отсъствие на такива диагнози, спирането на прегабалина е по-малко вероятно да създаде проблеми, но пак е добре да стане с постепенно намаляващи дози. Не е нужно да делите капсулата (не е изградена така, че да се приема на части) - съществуват лекарствени форми под други наименования с намалено съдържание на прегабалин – таблетки от 25 мг и от 50 мг; перорален разтвор с концентрация 20 mg/ml и т.н. Обърнете се към лекаря, за да Ви назначи подходяща дозировка на някое от тях – предписването на лекарства не е в нашата компетенция и не би било безопасно.
Поздрави,
Борис Гинчев
Магистър-фармацевт
Здравейте!
Надявам се, че не сте си „самоназначили“ такъв сериозен медикамент! Есобел е лекарствен продукт по лекарско предписание – ако не Ви е назначен от лекар, най-вероятно не е подходящ за Вас и е по-добре да го спрете, ако е започнат наскоро (след продължителен прием „откачането“ от него става под контрола на лекар). Не е в правото ни да коментираме адекватността на дозите на лекарства, назначени от лекаря – но в общия случай двукратният дневен прием на ½ таблетка от 10 мг не е опасно висока доза при условие, че самото лекарството е правилно подбрано.
Поздрави,
Борис Гинчев
Магистър-фармацевт
Здравейте!
Възможно е трите медикамента да се съчетаят при тежки тревожни или депресивни разстройства, както и при други психични заболявания – разбира се, само по преценка на невролога/психиатъра. Но понеже трите са от три различни фармакологични класа – антидепресант (ксетанор), антипсихотик (сперидан) и анксиолитик (противотревожно средство - клонарекс), е възможно натрупване на страничните им ефекти – сънливост, замаяност, обърканост, отпадналост, нервност, главоболие, понижаване на кръвното налягане (особено сега в горещините – трябва да се хидратира организмът!) и други, е трудно да се разграничи кои от симптомите е част от хода на заболяването, и кои са странични ефекти на лекарствата. Повръщането е по-вероятно да е от лекарствата, усилването на апетита – също (сперидан и ксетанор имат такъв страничен ефект). Лесната поява на синини може и да няма общо с лекарствата и психичните проблеми – но последиците от ковид-19 понякога включват такъв проблем поради засягането на малките кръвоносни съдове в периферията от вируса – умерени дози от 250-500 мг витамин С дневно за няколко седмици може да ги повлияят благоприятно, но трябва да се провери да няма друга подлежаща причина за тях – нарушения в кръвосъсирването, витаминни дефицити, употреба на кортикостероиди, ниски нива на тромбоцитите, прием на антикоагуланти…
Съчетанието на отоци и синини навежда на мисълта за нарушение в кръвообращението – венозна или сърдечна недостатъчност, особено ако включват глезените и ходилата; показателите на бъбречната функция е добре да се изследват. Малко вероятно е тези симптоми да имат общо с ксетанора и другите лекарства.
Тревожността, депресивните състояния и агресивността могат да бъдат последици от ковид - значителна част от пациентите, особено приетите в болница, развиват различни синдроми, които да се проточат във времето. Ако ефектът на лекарствата изглежда недостатъчен, може да се опита добавянето на меки седативи като хмел, маточина или ашваганда. Не включвайте силно тонизиращи билки като жен-шен, златен корен, жълт кантарион или гинко билоба, за да не настъпят нежелани взаимодействия с лекарствата.
Болките в мускулите също може да са последица от ковид, но по-рядко са дълготрайни. Възможно е скованост и/или треперене на мускулите да бъде странична реакция на сперидана (рисперидона) – ако симптомът се влоши, уведомете лекаря!
При първа възможност обърнете вниманието на лекаря да провери състоянието на сърдечно-съдовата система и бъбреците, за да не се изпусне някоя важна подробност.
Поздрави,
Борис Гинчев
Магистър-фармацевт
Здравейте,
Пътна полиция използва полеви тестове за наркотици с изследване на слюнка. Ако резултатът е положителен, следва изследване на кръвна проба с GS-MS газ-хроматографски (или друг подобен) метод, който се счита за точен и има доказателствена сила в съда.
Тестването на урина е с много висок процент на фалшиво положителни резултати и не се прилага.
Поздрави,
Д-р Аелита Петрова
Здравейте!
Антидепресантите могат да предизвикат редица странични реакции, като треперенето е една от по-често наблюдаваните, особено при прием на повече от един медикамент. Най-често тремор и потрепване на мускулите се наблюдават в ръцете и краката на хората. По-често треперенето се появява нощем, но не е задължително. Обичайно тази реакция се наблюдава, когато дозата на антидепресанта е висока за конкретния човек или по някаква причина той е по-чувствителен. Общо взето, около 10% от хората, приемащи антидепресанти, съобщават за треперене, което се е появило след започване на терапията.
Отделно треперенето може да е обвързано и с подлежащото състояние, което се опитвате да третирате в момента. Това отново може да е признак, че не понасяте добре медикамента или не е достатъчно ефективен за вас.
По отношение на това дали могат да се заменят Ксанакс с Клонарекс- да, абсолютно може. Двете лекарства са от една и съща група, което ги прави напълно заменими в терапията на заболяването ви. Една от основните разлики между тях е, че Клоназепамът (Клонарекс) стои по-дълго в организма от Алпразолам (Ксанакс). Ако ксанакс ще остане няколко часа в тялото преди да бъде метаболизиран и отпадните продукти да бъдат изхвърлени, то Клоназепамът би могъл да остане двойно пъти повече. Това го прави по-силен в действието си.
Забелязали ли сте покрай треперенето и втрисането да се появяват и други симптоми? Ако не, то бих ви посъветвала да послушате съвета на лекаря си, но да се наблюдавате внимателно. Ако се появят силни пристъпи на: сърцебиене, много силно треперене, втрисане, изпотяване, диария и объркване или нетипично поведение, свържете се незабавно с проследяващия ви лекар!
С уважение,
Д-р Деяна ЖековаЗдравейте!
Мога да ви препоръчам да опитате прием на екстракт от жълт кантарион. Има доказателства от редица клинични изпитвания върху депресията и тревожността, че екстрактът от жълт кантарион може да подобри настроението и да помогне на тялото да се справи по-добре със стреса. В някои случаи ефективността му може да се сравни дори с тази на антидепресантите, но с далеч по-малко негативни странични ефекти. Отделно има данни, че продължителния прием на екстракт от жълт кантарион подобрява паметта, особено при хора, подложени на голямо количество стрес. Екстрактът помага на организма да използва оптимално невротрансмитерите, които са и в основата на развитието на тревожни и депресивни оплаквания ( допамин, ГАБА, серотонин и норепинефрин).
Препоръчвам ви да опитате https://revita.bg/shop/hypericum-plantis-zhalt-kantarion-kapki-pri-stres-100-ml. Приема се по 20 капки, 1-3 пъти на ден, като съветвам да започнете с по-ниска доза. В състава на продукта има не само екстракт от билката, но и комбинация от микроелементи, които благоприятстват действието й и повишават защитните сили на организма. Особено важно е да приемате достатъчно цинк , витамин Д и витамини от групата В. При хората с хронична тревожност и депресия много често се установява недостиг на цинк и витамин Д, което допълнително може да има отражение върху здравето и красотата ви.
В периоди, в които се налага да сте продуктивна и да работите повече под стрес, мога да препоръчам прием на https://revita.bg/shop/l-tyrosine-l-tirozin-500-mg-h-60-kapsuli . Приема се по 1 капсула, два пъти на ден. Подобрява концентрацията, усещането за енергия и настроението, като дава чувство на бодрост.
С уважение,
Д-р Деяна ЖековаЗдравейте!
Изхождайки от състава и концентрациите на активните съставки, не се налага правенето на определени паузи, но може би е полезно да се спре поне за месец, за да се види как се е повлияло състоянието и как се адаптира организмът в отсъствието му. Междувременно, ако има тревожна симптоматика, можете да приемате някой от анксиолитичните фитопрепарати като Валериана, Ашваганда или Родиола/златен корен - последното обаче, само ако не приемате антидепресанти, гинко билоба или жълт кантарион, за да не се прекали със серотонина.
Поздрави,
Борис Гинчев
Магистър-фармацевт
Здравейте,
Кога и какъв ще е ефектът от антидепресанта, а също страничните ефекти, зависи от индивидуалната чувствителност на организма към медикаменти и специално към тези, които приема. От значение са обмяната на веществата, състоянието на органите за детоксикация - черен дроб, бъбреци, бял дроб и кожа, състоянието на кръвоносната и лимфна системи. От значение е и способността за самонаблюдение, анализ на усещанията и отношение към тази информация.
Понякога за получаване на ефект от лечението с антидепресант е нужен месец и повече /6 - 8 седмици/. Страничните ефекти обикновено намаляват и изчезват с времето, но ако се усложнят е нужна консултация за адекватна промяна на лечението. Антидепресант не се спира или променя без знанието на лекуващия лекар. Страничните ефекти са реакция на тялото към медикамента и зависят от неговата чувствителност и способност да метаболизира и освобождава отработените метаболити. Те не са показател за действието на антидепресанта върху психиката. Въпреки това, ако страничния ефект е силно изразен, той причинява стрес и смущава лечебния ефект. В такива случаи лекуващият лекар предписва друг медикамент.
Както знаете, за успешното лечение на психичните отклонения е нужно и лично усилие от страна на болния – безпристрастно наблюдение, описване в дневник на наблюдаването и анализ с практически извод, релаксиращи и дихателни упражнения, включване в група за взаимопомощ и т.н.
Поздрави,
Д-р Аелита Петрова
Здравейте,
За да се получи яснота по въпроса, са необходими изследвания и консултации. Може да започнете с консултация при стоматолог, за да се прецени евентуална връзка със зъбния статус. Личният лекар, след преглед може да назначи пълна кръвна картина, левкограма и коагулационен профил, консултация с невролог и транскраниален доплер за състоянието на мозъчните съдове, ако прецени, че е необходимо. Ниското ниво на серотонин не е единствена, нито задължителна причина за депресия. По преценка на лекуващия лекар, може да се изследва серотонин в кръвта. Продължителен прием на антидепресанти може да влоши състоянието на сърдечно-съдовата система, както и на много други органи, но дали Вашите оплаквания имат връзка с медикаментите, които приемате, трябва да се установи от специалист, след преглед и изследвания.
Поздрави,
Д-р Аелита Петрова
Здравейте!
Ако се чувствате добре, решена сте да спрете по-тежките медикаменти и усещате, че не са ви нужни повече, то преди всичко трябва да знаете, че спирането им е постепенен процес и не бива да бързате. Поддържайте контакт с проследяващия ви психиатър и се наблюдавайте внимателно.
Клонарекс (Клоназепам) е медикамент, спадащ към групата на бeнзодиазепините (антиепилептично лекарство). Той влияе върху централната нервна система, като има известен успокоителен и седативен ефект. Прeкратяването на приема му се свързва нерядко със симптоми на абстиненция, които могат да траят от една седмица до месец и повече. Това зависи от дозата, която сте приемала и как сте прекъснали приема. Признаците на абстиненция могат да се проявят като: отпадналост, раздразнителност, потене, по-трудно запаметяване и концентриране, повишено кръвно налягане, мускулни спазми, безсъние, усещане за недостиг на въздух, замъглено зрение, редица психологични симптоми- халюцинации, кошмари и др. Сред най-опасните са- появата на суицидни мисли и кататония ( психомоторeн синдром, липсват реакции на външни стимули и дразнители), която е рядко срещана.
Както споменах, най- добре е да сте под редовен лекарски контрол, докато процесът на спиране на лекарствата трае. Този процес зависи от общото ви състояние, от това колко време сте приемали медикамента и в каква доза, дали имате придружаващи заболявания и рискови фактори. Тъй като нямам тази информация, мога само да ви дам насоки.
Най-общият принцип на спирането на Клоназепам е да се намалява дозата първо през 2 седмици с около 0,5мг, но това съвсем не е съобразено с индивидуалния ви случай и сегашната ви доза на прием.
Ципралекс (есциталопрам) е антидепресант от групата на серотониновите реъптейк инхибитори. Всички класове лекарства, които се предписват за третиране на депресия, биха могли да доведат до негативни симптоми, подсказващи как организмът ви е привикнал на допълнителната им помощ. Повечето гайдлайни в психиатрията съветват антидепресантите да се спират внимателно и контролирано. Обичайно в първите 2-3 седмици се цели да с достигне до терапевтичния минимум в дозите или половината на това, преди да се спре напълно. През две или четири седмици се започва намаляването на сегашната доза с ¼ от нея. Най-честите признаци на абстиненция са: отпадналост, замайване, тръпки по тялото, лабилно настроение, проблеми с концентрацията.
Важно е да поддържате здравословна диета и начин на живот, особено сега. Ако не практикувате медитация и/или йога, то силно ви го препоръчвам.
Ако се появят неприятни симптоми, които влошават качеството ви на живот, свържете се незабавно с психиатър! Ако се появят суицидни мисли, свържете се отново незабавно с психиатъра си!!!
Някои от билковите екстракти, популярни в билкотерапията на депресия и психиатрични проблеми, могат да взаимодействат с антидепресантите и други мидикаменти. Ето защо е най-добре първо успешно да започнете „отбиването“ на лекарствата, след което постепенно да започнете приема на билкови добавки.
• Омега 3 мастни киселини. (https://revita.bg/shop/omega-3-6-9-1200-mg150-softgel-kapsuli ) Тях можете да взимате по всяко време. Доказано е, че редовния прием на достатъчно количество омега 3 МК оказва благотворен ефект върху нервната система, симптомите на депресия, тревожност и дори - паник атаки. Те регулират и намаляват възпалението, подобряват възстановяването на клетките и биха могли да потиснат до някаква степен действието на „стресовите“ хормони в тялото.
• Витамин Д. (https://revita.bg/shop/vitamin-d3-1000-iu-vitamin-d3-180-softgel-kapsuli )Задължително, особено в по-студените периоди от годината. Витамин Д е известен като „слънчевия“ витамин. Той е ключов за доброто психично здраве и настроението ви. Също предпазва от ранна остеопороза и подпомага да задържим красотата и младостта на кожата и на косата си.
• След спиране на медикаментите, може да с поинтересувате от допълнителен прием на 5-HTP. Той увеличава нивата на серотонин в мозъка и има действие, което е сравнимо с това на някои антидепрсанти. Помага при безсъние, тревожност, мигрена и фибромиалгия. Не се препоръчва на хора, които имат проблеми с кръвосъсирването и пият лекарства, повлияващи го.
• Жълт кантарион. (https://revita.bg/shop/st-johns-wort-420-mg ) Жълтият кантарион е много подходящ в билкови терапии за депресия и тревожност. Отново не се комбинира с медикаменти, които увеличават серотонина ( като антидепресантите). Прекомерното количество серотонин може да е опасно за здравето и живота. Не се препоръчва при шизофрения и би-полярно разстройство.
Желая ви успех!
С уважение,
Д-р Деяна Жекова
Здравейте,
Вашите оплаквания не са показателни за серотонинов синдром, а по-скоро са симптоми на ПА. Възможно е лечението, което провеждате да е неподходящо за Вашето състояние. Понякога се налага промяна в лечението с антидепресанти до получаване на желания резултат. Разбира се, това става по предписание на лекуващия Ви лекар. Той определя необходимостта от спиране на даден медикамент, промяна в дозата или медикамента и т.н. Въпросите Ви са специфични и за компетентен отговор е необходимо да се обърнете към лекуващия Ви психиатър. С резултатите от серотониновия тест направете консултация при психиатъра.
Поздрави,
Д-р Аелита Петрова
Здравейте!
Начинът, по който проследяващият ви психиатър повишава дозата на медикамента, е напълно стандартен. В повечето клинични гайдлайни по психиатрия дозата на прием на медикаменти като Митразапин (Ремирта) се увеличава постепенно през 1-2 седмици. Естествено, тези насоки са преценени спрямо болшинството от хора и никога не са индивидуални. Напълно е възможно за вашия организъм да е твърде скоро увеличаването на дозата на антидепресанта. Понякога е много важно да се вслушваме в сигналите, които тялото дава, когато е в състояние на дистрес, проявявайки се като различни неприятни симптоми. Дайте си повече време на по-ниска доза и внимателно проследявайте симптомите си. Ако нестабилното настроение и затруднението да пазите равновесие продължават, можете да увеличите дозата. В практиката обичайната доза за вашето състояние е около 15 мг, взети вечер преди лягане. При някои хора е напълно възможно адаптирането към действието на медикамента да е различно от средно статистическото. Също така действието на Митразапин може да се прояви при някои хора още в първата седмица на прием, докато при други отнема до месец и повече. Тук от значение е възрастта ви, пиете ли други лекарства, страдате ли от други заболявания, имате ли алергии и т.н. Не забравяйте да поддържате активен контакт с проследяващия ви психиатър. При поява на суицидни мисли, болка в гърдите и подобни на грип симптоми, свържете се незабавно с проследяващия ви лекар!
Желая ви успех!
С уважение,
Д-р Деяна ЖековаЗдравейте!
Не може да се предскаже със сигурност, дали ще получите безсъние като страничен ефект от Аритави. Според престижния здравен журнал Medical News Today, проблеми със съня след приема на дулоксетин (активната съставка в Аритави и също в разглеждания от журнала препарат Cymbalta) развиват средно 9% от пациентите https://www.medicalnewstoday.com/articles/cymbalta#for-professionals . В много случаи, Аритави може да подобри съня, включително и при тревожните разстройства – ефектът обаче варира индивидуално. Понякога безсъние се появява през първите дни на лечението и после организмът „свиква“ с лекарството; по-рядко се случва безсънието да се появи на по-късен етап и да остане като траен проблем. Говорете с лекаря, който го е назначил, ако такъв ефект се появи и е твърде силен, за да може да бъде пренебрегнат.
Поздрави,
Борис Гинчев
Магистър-фармацевт
Здравейте!
Преди всичко: Ако почувствате самоубийствени настроения или необяснима агресия към нещо или някого, незабавно се свържете с лекар-психиатър или психотерапевт! Такъв страничен ефект може да се развие от Сероксат у някои пациенти. От Ремирта също е възможно, но е малко вероятно при такава малка доза.
Серотониновият синдром не е характерна странична реакция за Ремирта/миртазапин, която има различен ефект от този на SSRI-антидепресантите. Описан е такъв при комбинация с други антидепресанти като флуоксетин или сертралин, но при високи дози на Ремирта и продължителен прием – при назначената Ви ¼ таблетка това е много малко вероятно.
Данни от 2001 г. показват, че нежеланите взаимодействия между пароксетин (Сероксат, Пароксат) и миртазапин (Ремирта) са малко вероятни и не биха довели до необходимост от спиране на приема или промяна на дозите https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12404553/
Проучване от 2020 година, засягащо възрастни хора с шизофрения и деменция, показва, че дори при тази уязвима категория пациенти, съчетанието на Оланзапин и пароксетин (Seroxat) се понася добре и има клинични предимства пред приема само на единия от двата медикамента. При депресивните състояния също се използват често в комбинация, без подходът да се приема за рискован. Линк към публикацията: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7150422/
За приема на оланзапин и ремирта е ВАЖНО да се отбележи, че не трябва да се съчетават при сърдечно-съдови заболявания – атеросклероза, исхемична болест на сърцето и особено аритмия с удължен QT-интервал, понеже може да предизвика поява или задълбочаване на аритмично състояние! При здрави (откъм сърдечно-съдовата система) лица, обикновено комбинацията е безопасна.
Съчетанието на оланзапина с Ремирта (миртазапин) е честа практика и се прилага срещу големи депресивни епизоди, шизофрения и дори срещу анорексия при младите жени. Илюстрация на безопасността на комбинацията е следният клиничен случай, където на бременна жена в 13-тата гестационна седмица са назначени двата препарата поради навлизането ѝ в голям депресивен епизод: https://psychiatry-psychopharmacology.com/en/use-of-mirtazapine-and-olanzapine-in-treatment-of-major-depressive-disorder-with-psychotic-features-developed-during-pregnancy-a-case-report-132728 . Жената е родила живо и здраво дете без усложнения и в рамките на термина си. По токсикологични данни също не изглежда опасно да се комбинират и при другите групи пациенти.
Ако нямате сърдечно-съдово заболяване, не се очаква съществен риск с приема на ¼ таблетка Ремирта в комбинация с другите два медикамента. Ако обаче имате такова, задължително го споделете с лекаря, назначил тези медикаменти, за да оцени риска от усложнения.
Поздрави,
Борис Гинчев
Магистър-фармацевт
Здравейте!
Относно покачването на дозата на Бринтеликс до 20 мг дневно – в повечето случаи ефектът наистина е по-силен, провеждани са и контролирани проучвания. Например в това: https://www.cambridge.org/core/journals/cns-spectrums/article/vortioxetine-20-mgday-in-patients-with-major-depressive-disorder-updated-analysis-of-efficacy-safety-and-optimal-timing-of-dose-adjustment/DFFCBF8247A145C3D753700546EF4282 , е показано, че при пациентите с голям депресивен епизод, дневната доза от 20 мг има значително по-добър ефект от 10-милиграмовата, изчислено по скалата на Монтгомъри-Осберг (MADRS) за класифициране на депресивните състояния. В този смисъл, не пренебрегвайте възможността увеличената доза да Ви помогне, след като лекарят е преценил, че е подходяща.
Лекарството Бринтеликс (вортиоксетин) може да се комбинира с някои фитопрепарати, които не засилват пряко серотониновата медиация в мозъка – например с ашваганда, маточина, хмел или с комбинирани специалитети като Ex-Stress на Nature’s Way https://revita.bg/shop/ex-stress-eks-stres-h-100-kapsuli . Те могат да подобрят съня, да намалят тревожните мисли и да намалят някои от страничните реакции, които антидепресантите проявяват. Един пълноценен витамин В комплекс (например този: https://revita.bg/shop/vitamin-b-komplex-vitamin-b-kompleks-100-kapsuli) също би помогнал за подобряване на междуневроналната комуникация и балансиране на възбудните и задръжните импулси в ЦНС.
Природната аминокиселина L-теанин, която се съдържа в зеления чай, може също да успокои нервната система по време на терапия с антидепресанти. Тя засилва задръжните импулси, предизвикани от гама-аминомаслената киселина (GABA), не реагира директно със серотонина и може да бъде полезна, ако горните продукти нямат никакъв, или имат слаб ефект. Продукт с L-теанин, подходящ за целта, е : https://revita.bg/shop/l-teanin-125-mg - в дневна доза от два пъти по 1 капсула.
Не приемайте Бринтеликс заедно с L-триптофан, 5-хидрокситриптофан, родиола (златен корен), сибирски или китайски жен-шен, гинко билоба или жълт кантарион – съчетанието му с тях може да увеличи риска от серотонинов синдром, който се получава от прекалена стимулация на серотонинергичните неврони.
Поздрави,
Борис Гинчев
Здравейте,
По-добре е да вземате цялата доза вечер. Така и сънят Ви ще е по-спокоен.
Поздрави,
Д-р Аелита Петрова
Здравейте,
За съжаление, не е възможно онлайн да се прецени дали страдате от серотонинов синдром. От описаното – най-вероятно не. Но е нужен клиничен преглед при специалист, за отчитане на т.н. Критерии на Хънтър, основни критерии за поставяне на диагнозата и евентуално лабораторни изследвания.
Поздрави,
Д-р Аелита Петрова
Здравейте,
За съжаление нямам нужната квалификация, за да отговоря на въпроса Ви. Необходима е консултация с лекар – психиатър/психолог.
Поздрави,
Д-р Аелита Петрова
Здравейте!
Амитриптилин е трицикличен антидепресант.
Принципно тази лекарствена група не е обичайно да бъде използвана като основно средство, повлияващо съня, освен в случаите при които няма и други невротични или психотични прояви. Като механизъм на действие, това не са сънотворни средства.
Ако Вие прецените да споделите с мен цялостната си клинична картина като оплаквания, аз ще дам препоръка за нова схема на поведение. Смущенията в съня никога почти не са изолирана изява на невротично разстройство. Нужна е и информация относно минали психотравми или системни психотравмени натоварвания, както и фамилна обремененост /майка, баща, братя, сестри/ с подобни проблеми. Страдате ли от тревожност или потиснато настроение? Наблюдават ли се резки колебания в настроението? Появяват ли се натрапливи мисли или действия? Имате ли принципно негативна нагласа при нови начинания или вземане на решения? Променя ли се състоянието на апетита? Наддавате ли на тегло? Характерно ли е повишено потене в някои части на тялото? Чувствате ли мускулна слабост и изморявате ли се лесно при обичайни усилия?
От друга страна трябва да имате предвид, че времето през което сте приемали този медикамент е доста продължително и в никакъв случай преустановяването на приема не бива да става рязко, а съвсем плавно, по схема и по преценка и наблюдение на лекар.
Оставам на разположение.
Д-р Йовчева
Здравейте,
Както знаете, състоянието Ви се дължи на депресия, породена от преживяното. А депресия се лекува трудно и са нужни съвместните усилия на болния, лекуващия психиатър и клиничен психолог. Не е достатъчно само да приемате антидепресанти или други изписани за целта медикаменти, но Ви трябва и помощ да осъзнаете преживяното, да го приемете и да го оставите в миналото. А това ще стане с помощта на психолог. Такава помощ може да получите и от лекар, специалист по алтернативна медицина. По отношение на клонарекса – не е антидепресант, от групата на бензодиазепините е - успокояват нервната система и имат сънотворно действие, но организмът привиква с тях и след време приеманата доза не оказва желания ефект. Продължителен прием и/или увеличаване на дозата води до зависимост, т.е. не Ви го препоръчвам. Сероксат е антидепресант, може да намали напрежението и да овладее другите симптоми на депресията, но не е сънотворно. Понякога е трудно да се открие кой точно антидепресант е подходящ за пациента. Най-добре е да потърсите второ мнение при квалифициран психиатър с богат опит, предполага се, че са такива в специализираните университетски болници по психиатрия. Междувременно за добър сън може да опитате с хранителни добавки - https://revita.bg/zdravno-napravlenie/bezsynie-i-problemi-sys-sanya, като се съобрази съвместимостта с антидепресанта.
Поздрави,
д-р Аелита Петрова
Здравейте!
При доза от 1 капсула дневно не би трябвало да има проблем Либрето да се приема от 10-годишно дете – препаратът съдържа омега-3 мастни киселини, магнезий, фолиева киселина и витамин Е, които не са в опасно високи дози за децата. Но ако ще го приемате повече от един месец, е добре да се посъветвате и с лекаря, който познава състоянието на детето.
Продуктите с шафран се използват и при деца, ако лекарят ги е назначил – понеже Афрон Б има статут на хранителна добавка, а регистрацията на лекарство е скъпа и невинаги възможна процедура, производителят е избрал да посочи на опаковката, че не е подходящ за деца – за да не се налага преминаване пред такъв процес. Щом лекарят го е предписал, значи може да се използва. В специализиранитие публикации, свързани с употребата на шафранови продукти, дневната доза шафранов екстракт за деца под 30 кг е изчислена на 20 мг, а при тегло над 30 кг – дозата е 30 мг. Тийнейджъри и възрастни могат да приемат по 50-60 и дори повече мг дневно: https://www.phillyintegrative.com/post/saffron
Не би трябвало капсулите да лепнат или цапат – вижте дали първо дали са в срок на годност. Ако не е изтекъл, вероятно са били съхранявани при висока температура и влажност, или са пипани с мокри ръце…? Възможно е да има известни нюанси в цвета им, това е допустимо за хранителните добавки, но не трябва да лепнат и да цапат. Можете да се обърнете към представител на Анджелини Фарма – те са притежатели на разрешението на употреба на Либрето, ние не работим с него.
Предлагаме аналогичен продукт, фокусиран върху паметта, концентрацията и спокойното функциониране на нервната система на децата – казва се EFA Blend for Kids и също е базиран върху рибени масла с високо съдържание на докозахексаенова и ейкозапентаенова киселини, масло от вечерна иглика плюс витамин Е. Ако Ви притеснява употребата на другия продукт, можете спокойно да използвате този https://revita.bg/shop/efa-blend-for-kids-efa-blend-za-deca-120-softgel-kapsuli . Отразява се отлично както на мозъчната функция, така и на остротата на зрението у децата (подходящ е за деца над 5-годишна възраст). Досега не сме получавали обратна връзка за „странен“ вид на капсулите или за друг проблем с него.
Поздрави,
Борис Гинчев
Магистър-фармацевт
Нов коментар