Глухарчето е многогодишно тревисто растение. Разпространено е по ливади и тревисти места. За медицински цели се използват надземната част (студен извлек), коренищата (студен извлек, запарка), цветните кошнички (запарка).
В миналото е било широко използвано за лечението на очни възпаления. Корените съдържат горчиви вещества с гликозиден характер, които са с неизучен химически състав, около 40% инулин, слузни вещества, каучук, органични киселини, смолисти вещества, тритерпенови съединения, бета-ситостерол и стигмастерот и около 18% захари. Глухарчето има антиревматично, диуретично, лаксативно, жлъчегонно, пикочогонно и общотонизиращо действие.
За медицински цели се използват всички части на растението. Глухарчето намира приложение главно в две насоки: подпомага образуването на жлъчка и елиминирането на излишното количество вода в организма при болести на черния дроб и жлъчката. Корените на глухарчето могат да се използват като тонизиращо средство. Освен това те намират приложение при болести на:
- кръвоносната система – прочиства кръвта, подобрява кръвообращението;
- нервната система – хипохондрия, безсъние;
- сърдечносъдовата система – подпомага правилното функциониране на сърдечния мускул.
Листата на глухарчето се използват при:
- задържане на течности в резултат от сърдечносъдови проблеми;
- предменструално задържане на течности;
- предменструален синдром;
- стомашно-чревни заболявания – диспепсия, запек, за подобряване на апетита и храносмилането, стимулира ленивото храносмилане;
- пикочо-полова система – намалява пикочната киселина;
- при подагра;
- инфекции на пикочните пътища;
- хроничен ревматизъм;
- артрит;
- при наличие на камъни или песъчинки в бъбреците и черния дроб;
- неутрализира отровните вещества, които се наслагват в черния дроб, далака, жлъчката;
- камъни в жлъчката;
- хепатит;
- жълтеница;
- намалява нивото на холестерол;
- потиска вируса на хепатит;
- други – акне, треска, метаболитен дисбаланс.
Едновременното използване на глухарче външно и вътрешно помага при екзема, кожни обриви, ободрява очите. Външно сокът от стъбло на глухарче намира приложение при брадавици и мазоли.
Освен в медицината, глухарчето намира приложение и при приготвянето на различни видове бира, кафе, салата от листа на глухарче.
Приемът на глухарче в нормални дози не дава странични ефекти. При консумацията на по-голямо количество може да предизвика хиперкиселинност в стомаха. При кърмачки води до увеличаване на лактацията.
Ревита Ви препоръчва: