● болка в гръдния кош, придружена понякога от недостиг на въздух;
● прекомерно потене;
● гадене и повръщане;
● болка в долната челюст.
Понякога при пациентите липсват класическите симптоми на заболяването. Възможно е те да получат силна болка в раменете и в горната част на ръцете или остра болка в корема. Тази болка може да е съпроводена от стомашно разстройство, което да заблуди лекаря и да се предпише грешно лечение. В други случаи заболяването може да протече напълно безсимптомно (без болка или задух) или със съвсем неясни симптоми (нарушения на сърдечния ритъм например). При жените и по-възрастните пациенти симптомите могат да са толкова нетипични, че лекарят да се заблуди и да не допусне вероятността за инфаркт. Единственото оплакване в подобни случаи е усещане за умора и отпадналост.
Класическата болка, която съпровожда сърдечния инфаркт, се описва като притискаща или пристягаща, като често се излъчва към челюстта и рамото.
Първата стъпка, която трябва да предприемете при съмнение за инфаркт, е незабавно да се обадите на спешен медицински екип, за да бъдете прегледан и да ви се окаже адекватна помощ.
Втората е да вземете аспирин още преди лекарят да е дошъл. Аспиринът предотвратява слепването на тромбоцитите и намалява съсирваемостта на кръвта.
Третата стъпка е да оставите тялото си в пълен покой. Трябва да бъдете в легнало положение, без да извършвате излишни движения. Когато сърцето е лишено от необходимото му количество кислород, всяко физическо усилие допълнително уврежда мускула и води до сериозни усложнения.
Много хора умират преди да им е оказана лекарска помощ, защото не са обърнали сериозно внимание на симптомите или са си поставили грешна диагноза. Ето защо не трябва да се пренебрегват симптомите и при тяхната поява незабавно да се обърнете към лекар. Ако електрокардиограмата и другите изследвания установят инфаркт на миокарда, блокираната артерия трябва да се освободи от тромба и кръвотока в нея да се възстанови възможно най-бързо. Основното правило, от което трябва да се ръководят всички хора е: при инфаркт „забавянето е правопропорционално на увреждането на мускула”. Колкото повече се отлага търсенето на компетентна лекарска намеса, толкова повече се уврежда сърцето. Лечението трябва да се провежда в болнично заведение. То включва назначаване на кръворазреждащи средства, за да се разтвори съсирека на мястото на разкъсаната плака и ангиопластика (прохождане на кръвоносните съдове с балонче, прикрепено на върха на катетър, като това често се съпровожда и от поставяне на стент).
След приключване на болничното лечение пациентът трябва да остане под лекарско наблюдение за дълъг период от време. Редовно трябва да се правят кръвни изследвания за нивата на холестврола и кардиограми за проследяване на работата на сърдечния мускул. Освен това, трябва да се елиминират всички рискови фактори, водещи до инфаркт – най-вече тютюнопушенето, наднорменото тегло, високия холестерол и високото кръвно налягане.
Ревита Ви препоръчва:
Ситринол и фитостероли, 255 мg
Витамин С – биофлавони, 500 mg
Витамин С – минерален произход, 500 mg
Бразилски женшен (корен), 500 mg
Хлорела (микроводорасли), 410 mg
Ленено масло, 474 ml супер лигнан