Витамин В12 е от решаващо значение за здравето на нервите и образуването на ДНК, червени кръвни клетки, протеини, хормони и липиди. Той е част от витамин В комплекс, в който влизат още тиамин, ниацин, витамин В6 и фолиева киселина. Основната роля на повечето от тях, е да подпомагат производството на клетъчна енергия, но разбира се ролята им не се ограничава само до там.
Симптоми на дефицит на витамин В12
Статистиката сочи, че дефицитът на витамин В12 става все по-разпространен, като най-застрашени са по-възрастните хора, веганите и бременните жени.
Много често към симптомите могат да бъдат и мравучкане, изтръпване на ръцете и краката, констипация, загуба на равновесие, усещане за сухота в устата. Според учени от Харвард, липсата на В12 може да доведе и до пожълтяване на кожата, анемия, параноя и дори халюцинации.
Възрастта като фактор
Кога се препоръчват добавките с витамин В12?
Резултатите от множество съвременни изследвания показват, че витамин В12 понижава риска от рак на гърдата, рак на белия дроб и рак на маточната шийка.
Витамин В12 се препоръчва още при мъжки стерилитет, нарушения на съня, възпалителни заболявания на червата, астма, множествена склероза, алергии, витилиго и др.
Някои специалисти твърдят, че приемът му защитава организма от отровите, съдържащи се в тютюневия дим.
Какво сочат последните проучвания, проведени върху действието на витамин В12?
Счита се, че недостигът на В12 в организма води до повишение в нивата на хомоцистеина. Високите нива на хомоцистеин в кръвта пък, се срещат често у хората с остеопороза, деменция, сърдечни заболявания, когнитивни разстройства и депресия. Според някои съвременни изследвания, комбинацията от витамини В12, В6 и фолиева киселина, може да понижи нивата на хомоцистеин в кръвта.
Има ли риск от предозиране?
Тъй като витамин В12 е водоразтворим и се изхвърля чрез урината, рискът от предозирането му е нищожно нисък.