Какво го причинява?
Точната причина за Синдрома на хроничната умора досега е неизвестен. Някои лекари смятат, че в основата му може да е вирус. Засега обаче тази теория не се е потвърдила напълно. Други учени са на мнение, че причината е силна възбудимост на нервната система, която води до срив в имунитета. Доказано е, че жените на възраст между 30 и 50 години, които са подложени на силен стрес най-често се сблъскват с този проблем.
Симптоми
Симптомите на Синдрома на хроничната умора са близки тези на някои грипни заболявания (мускулни болки, главоболие, умора). Те продължават от няколко часа до 6 месеца. По-честите симптоми са:
- Силна продължителна умора, непозната досега, която не отминава с няколко дни почивка в леглото.
- Пълно изтощение, което води до неспособност за извършване на ежедневните дейности.
- Умора, която продължава 24 часа след тренировка.
- Сънливост, която продължава дори сутрин след 8-часа сън.
- Трудна концентрация, замаяност, загуба на способност да се води нормален разговор.
- Силно главоболие.
- Болки в ставите и мускулите.
- Схващане на врата.
- Температура. (Около 37 – 37.5 °С)
- Слабост в мускулите.
- Болки в гърлото
Лечение
Засега все още не е измислено лечение за Синдрома на хроничната умора. Много хора изпадат в депресия или състояние на тревожност. Често лекарите препоръчват да се вземат лекарства, които премахват основните симптоми (срещу инфекцията, болките в мускулите, антидепресанти). За съжаление те не се справят с основния проблем. Понякога лекарствата могат да имат странични ефекти, които да задълбочат заболяването. Лекарите съветват за дълга и пълноценна почивка, далече от всички проблеми или цялостна промяна на начина на живот.
Ревита Ви препоръчва
Сибирски женшен (корен), 410 mg
Бразилски женшен (корен), 500 mg
Лют червен пипер (плод), 500 mg