
Гъбите са една от храните, които съдържат някои от най-лечебните вещества за хората. Те имат най-близко до човешкото ДНК и се използват в света от хилядолетия. Освен невероятното им влияние при грип и настинка, те подпомагат много органи и системи в организма като черния дроб, сърцето, кръвообращението и мозъка. В момента се провеждат изследвания в много реномирани университети в света относно влиянието на гъбите при рак.
Гъбите съдържат няколко основни съставки, които отговарят за оптималното здраве:
- Бета-глюкани и алфа-глюкани (полизахариди)
- Гликопротеини
- Тритерпени (стероли )
- Холестерол-модулиращи липиди
- Протеини (ензими и антиоксиданти)
- Цианови производни (еринацини, хериценони, нервни растежни фактори, др.)
- Вторични метаболити
Гъбите съдържат повече от 12 хиляди гена, които контролират повече от 200 хиляди полезни за човешкото здраве съставки.
Рейши (Ganoderma lucidum) – позната е като „еликсир на безсмъртието“. Вярва се, че тя балансира и поддържа много системи включително сърцето, белите дробове, черния дроб, нервната и мозъчната дейност. Това е най-продаваната лечебна гъба в наши дни.
Лъвска грива (Hericum erinaceus) – това е една от най-интересните лечебни гъби, която се използва от хилядолетия в Китай и Япония за подсилване на имунната и храносмилателната система. Освен това тя подпомага и паметта. Има способността да инхибира образуването на токсични пептиди в мозъчните клетки и стимулира производството на нервния растежен фактор.
Майтаке (Grifola frondosa) – позната като „кралят на гъбите“. Тя поддържа добри нива на имунната система, кръвната захар и кръвното налягане. Множество клинични изследвания доказват полезността й в борбата с някои видове рак.
Кордицепс (Cordyceps sinensi) – среща се в девствените високопланински области в Непал и Китай. Подобрява издръжливостта, енергията и сексуалната активност. Освен това намалява стреса, умората и безсънието. Използва се от хора, подложени на силно физическо или психическо натоварване.
Чага (Inonotus obliquus) – среща се в Сибир, Канада, северна Япония. Тя има полезно действие за сърдечно-съдовата и имунната система (активира В-клетките и макрофагите). Освен това е прекрасно средство за превенция на рак.
Шийтаке (Lentinus edodes) – използва се от дълбока древност в Китай. Тя съдържа еритаденин, вещество, което намалява холестерола в кръвта. Освен това гъбата съдържа есенциални аминокиселини, витамини и минерали. Тя поддържа доброто здраве на имунната система, сърдечно-съдовата система и черния дроб.
Мешима (Phellinus linteus) – тази гъба се среща в Япония и е много полезна за женското здраве. Проведено е изследване, което доказва полезното й въздействие за доброто здраве на клетките на гърдите.
Коментари (0)
Нов коментар