
Множество епидемиологични и лабораторни изследвания показват, че хора с горепосочените болести може да имат повишени нива на цитокини в кръвната плазма, молекули за слепване на клетките и типични за острото възпаление протеини. Тези промени може да бъдат признак за хронично възпаление при хора, предразположени към множество дегенеративни болести и рак.
Въпреки че синтетичните лекарства намаляват възпалението при остри и хронични възпаления, те действат силно избирателно и може да имат негативно въздействие върху лечението. Оказва се, че природните средства като корен от куркума, листа от зелен чай и техните активни фитохимични съставки също спират образуването на възпалителните медиатори левкотриени и токсичните цитокини. Тези билки не дразнят лигавицата на храносмилателния тракт и полезното им действие е познато от векове. Те нямат и негативни странични ефекти. Според най-новите научни изследвания, съдържащите се в куркумата куркуминоиди са най-обещаващото средство при възпаление и свързаните с него заболявания.
Куркуминоидите придават жълтия цвята на корените на растението куркума. То от векове се използва като подправка (къри), оцветител, консервант на храни. То е богат източник на феноли, наречени куркуминоиди.
Действие на куркуминоидите при онкологични заболявания
Благоприятстват спирането на няколко процеса, които подпомагат оцеляването, разрастването, инвазията и метастазирането на туморните клетки. Те имат важни имуномоделиращи и противовъзпалителни свойства. Куркумините влияят и върху сигналния механизъм, който е свързан с активирането на рецепторите на определени растежни фактори, които подпомагат растежа на туморните клетки.
Един важен противораков ефект на куркуминоидите е свързан с ограничаване на кръвния поток към растящия тумор. Те спират образуването на нови кръвоносни съдове, оформени от растежни фактори и спират производството на растежен фактор на съдовия ендотел при човешките раковите клетки.
Куркуминът при превенция и лечение на дегенеративните заболявания
Процесът на остаряване може да бъде описан като упадък във функционирането на органите и системите в тялото, което увеличава вероятността от износване и счупване, възпаление и болки. Едно от най-големите предизвикателства пред медицината е лечението на болестта на Алцхаймер. Тя се свързва с дефект в имунната система, която се справя все по-трудно с възпаленията.
Вроденият имунитет е изключително важен в процеса на остаряване и се поддържа от макрофагите, които осигуряват защита от микроби и премахват клетъчните и метаболитни отпадъци. Вроденият имунитет е първата ни линия на защита. Взаимодействието между вродения и придобития имунитет е жизнено важно за клиничния изход при опита на патогенна молекула да навлезе в организма. Този имунен отговор се променя с възрастта и може да доведе до погрешна реакция на макрофагите.
Мозъчната амилоидоза се счита за решаващ патогенен фактор при болестта на Алцхаймер и много учени вярват, че натрупването на бета-амилоид е токсично за невроните. Обикновено имунната система на пациенти с Алцхаймер има слаба реакция спрямо бета-амилоида. При здравите хора макрофагите унищожават амилоида. Експериментите показват, че куркуминоидите подпомагат фагоцитозата на бета-амилоида от магрофагите при пациенти с Алцхаймер. Следователно те може да дадат нов подход към имунотерапията на болестта на Алцхаймер, която е по-безопасна от съществуващото в момента ваксиниране.
Най-новите проучвания показват, че оралният прием на добавки с куркуминоиди се приема без токсичност от организма при дози до 8мг дневно за период до 12 месеца. Те се усвояват слабо от храносмилателната система, като нивото им в кръвната плазма се изчислява в нанограми. Те са хидрофобни и липофилни вещества и следователно не могат да се приемат интравенозно.
Коментари (0)
Нов коментар